کلاه‌برداری با استفاده از نام خطوط هواپیمایی جنوب غربی در فیس‌بوک

یک بار دیگر کاربران فیس‌بوک برای لایک‌کردن و اشتراک‌گذاری صفحات با این باور نادرست که ممکن است پاداشی را برای آن‌ها از قبیل بلیط درجه‌ی یک تعطیلات در بر داشته باشد، فریب خوردند.
کلاه‌برداران صفحاتی را در فیس‌بوک ایجاد کردند که وعده‌ی ۴۰۰ بلیط رایگان به لاس‌وگاس و یا ۷۷۵ پرواز درجه‌ی یک را برای شما و پنج نفر از دوستان شما به هر مقصد دلخواه در هر نقطه‌ی جهان می‌دادند. و اگر همه‌ی این‌ها نیز به اندازه‌ی کافی اغوا کننده نبوده باشد، آن‌ها شما را برای دریافت مبلغ ۵۰۰۰ دلار به عنوان خرج سفر فریب می‌دادند.
در این نمونه، کلاه‌برداران ادعا می‌کنند که روابط رسمی با خطوط هواپیمایی جنوب غربی یا Southwest Airlines دارند که بزرگ‌ترین خطوط هواپیمایی کم‌هزینه در دنیاست و موضوع بسیاری دیگر از حملات تقلبی مشابه در شبکه‌های اجتماعی در گذشته بوده است.
در اینجا یک نمونه‌ی شایع از کلاه‌برداری رایج را در عمل مشاهده می‌کنیم. در اینجا اعلام نشده است که این صفحات مختلف به وسیله‌ی خطوط هواپیمایی جنوب غربی حمایت نمی‌شوند:
اخبار فوق‌العاده برای عاشقان سفرهای تفریحی. ما به ارائه‌ی ۷۷۵ پرواز درجه‌ی اول برای شما و پنج نفر از دوستان شما به هر مقصد رویایی به انتخاب شما و پرداخت ۵۰۰ هزار دلار برای هزینه کردن در سفر می‌پردازیم.

قوانین ورودی عبارتند از:
•این تصاویر را به اشتراک بگذارید و در زیر آن نظری به عنوان «سپاسگزارم» قرار دهید.
•صفحه‌ی ما را لایک کنید.
•بر روی دکمه‌ی ثبت‌نام در صفحه‌ی ما کلیک کنید.
•لطفاً صفحه‌ی ما را لایک کنید. برندگان این طرح در روز نهم فوریه اعلام خواهند شد.

در مورد این کلاه‌برداری خاص، در زمان نوشتن این مطلب، تیم امنیتی فیس‌بوک هنوز این وب‌گاه را حذف نکرده است و تقریباً ۲۳ هزار کاربر پست‌های آن را با دوستان برخط خود به اشتراک گذاشته‌اند و ۱۴۵۰۰ نفر صفحه آن را لایک کرده‌اند، همه‌ی آن‌ها به خاطر این بوده است که تصور می‌کرده‌اند که این کار به آ‌ن‌ها کمک می‌کند تا یک بلیط رایگان مسافرت را از این خطوط هواپیمایی کسب کنند.
وب‌گاه شایعات Snopes این هفته در مورد این کلاه‌برداری گزارشی را منتشر کرد و ادعا کرد که برندگان آن به زودی با دوستان خود در لاس‌وگاس دیدار می‌کنند.
البته نتیجه‌ی نهایی این رفتارها ناجوانمردانه این است که کاربران فیس‌بوک را برای انجام تصمیمات ضعیف فریب دهند، که در آن‌ها بررسی و تحقیق‌هایی صورت گیرد که پول نقد را برای کلاهبرداران به همراه خواهد داشت و یا موجب می‌شود که آن‌ها برای خدمات تلفن همراه با نرخ‌های گران ثبت‌نام کنند و یا پیام‌های ناخواسته (و گاهی مخرب) برای این افراد نامطلع ارسال می‌شود.
و اگر شما این صفحه را لایک کرده‌اید و یا آن را با دوستان خود به اشتراک گذاشته‌اید، شما نیز جزء کسانی هستید که به این مجرمان اینترنتی در رسیدن به اهداف خود کمک کرده‌اید. یک کلیک ساده از سمت شما موجب تأیید فعالیت‌های آن‌ها شده و اعمال آن‌ها را در نظر دوستان و عزیزان شما قابل اعتماد جلوه می‌دهد.
شرکت‌های هواپیمایی معمولاً عادت ندارند که صدها بلیط درجه‌ی اول را به این شکل عرضه کنند و یا به عموم مردم در عوض یک کلیک ساده‌ی ماوس این مقدار پول نقد پرداخت کنند. اگر شما در مورد پیشنهادهای ویژه‌ای که در فیس‌بوک ارائه می‌شود شک دارید، بهتر است که همواره به بازدید از وب‌گاه حقیقی شرکت بپردازید تا ببینید که آیا این رقابت در آنجا عرضه شده است یا خیر و یا این‌که آن‌ها در مورد کلاه‌برداری هشدار می‌دهند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.