رئیس پدافند غیرعامل ایران تأیید کرده است که بدافزاری در مجتمع‌های پتروشیمی یافت شده است، اما مشخص نیست که موجب آتش‌سوزی‌های اخیر بوده باشد.

هفته‌ی گذشته، اخباری مبنی بر مجموعه‌ای آتش‌سوزی‌های مرتبط با مجتمع‌های پتروشیمی در ایران منتشر شد. شورای عالی فضای مجازی ایران تحقیقاتی را آغاز کرده است تا دریابد که آیا آتش‌سوزی‌های نفتی در مجتمع‌های پتروشیمی به دلیل حملات سایبری رخ داده‌اند. مقامات از این واهمه دارند که ممکن است عوامل مرتبط با سایر دولت‌ها حمله‌ای را همچون بدافزار استاکس‌نت سازمان‌دهی کرده باشند.

آقای ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران اعلام کرده است که گروهی از کارشناسان مشغول بررسی و تحقیق هستند تا دریابند که آیا این حوادث در اثر حملات سایبری ایجاد شده‌اند یا خیر.

روز سه‌شنبه خبرگزاری پرس تی‌وی گزارش داده است: «ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران می‌گوید که گروهی از کارشناسان مشغول بررسی احتمال این نکته هستند که حملات سایبری موجب این حوادث شده باشند».

روزنامه تهران تایمز می‌گوید: «او گفته است که یک گروه کارشناسی به بخش‌های آسیب‌دیده ارسال شده‌اند تا به بررسی پرداخته و احتمال نقش سامانه‌های سایبری را در آتش‌سوزی‌های اخیر مورد مطالعه قرار دهند».

کارشناسان سایبری ایران دو بدافزار را که سامانه‌های دو مجتمع پتروشیمی را آلوده کرده بود، کشف کرده و آن‌ها را از بین برده‌اند. این اخبار توسط یکی از مقامات ارشد نظامی تأیید شده و به‌وسیله‌ی Venturebeat.com گزارش داده شده است.

venturebeat گزارش داده است: «ایران نرم‌افزارهای مخربی را در دو مجتمع پتروشیمی خود کشف کرده و از بین برده است. روز شنبه یکی از مقامات ارشد نظامی این خبر را پس‌ازآن تأیید کرد که هفته گذشته اعلام شد تحقیقاتی در مورد اینکه آتش‌سوزی‌های پتروشیمی ممکن است در اثر حملات سایبری رخ داده باشند، صورت خواهد گرفت».

همچنین این مقام افزود که این بدافزار مسئول حوادث رخ داده در مجتمع‌های پتروشیمی نبوده است؛ بلکه کارشناسان متوجه شده‌اند که این بدافزار غیرفعال بوده و به این آتش‌سوزی‌ها ارتباطی نداشته است.

غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیرعامل ایران به خبرگزاری ایرنا گفته است: «در بازرسی‌های دوره‌ای صورت گرفته از واحدهای پتروشیمی، نوعی از بدافزار صنعتی کشف شده و اقدامات لازم دفاعی در این زمینه انجام شده است. کشف این ویروس صنعتی ارتباطی با آتش‌سوزی‌های اخیر ندارد».

به همین‌ ترتیب قبلاً وزیر نفت ایران نیز گفته بود رشته آتش‌سوزی‌های صورت گرفته در مجتمع‌های پتروشیمی به علت فقدان اقدامات امنیتی مناسب صورت گرفته‌اند و دلیل آن کسری بودجه در شرکت‌هایی بوده است که در بخش انرژی فعالیت می‌کرده‌اند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

کشف بدافزار در مجتمع‌های پتروشیمی ایران
برچسب ها: