۲آزمایشگاه تحقیقاتی امنیتی کسپرسکی می‌گوید بیش از یک‌چهارم نقاط اتصال۱ وای‌فای در جهان ناامن بوده و داده‌های کاربران را در معرض خطر جدی قرار می‌دهند.

این شرکت سازنده ضدبدافزار روسی می‌گوید بیش از ۳۲ میلیون نقطه اتصال را در سراسر جهان بررسی کرده و دریافته است ۲۵ درصد آن‌ها هیچ‌گونه رمزنگاری و یا گذرواژه محافظتی نداشته و بدین‌ترتیب طعمه مناسبی برای مجرمان سایبری محسوب می‌شوند.

کسپرسکی می‌گوید ۳ درصد از این نقاط اتصال از WEP برای رمزنگاری داده‌های استفاده می‌کنند که تنها ظرف چند دقیقه توسط مهاجمان قابل رمزگشایی است.
نفوذ به ۷۲ درصد باقی‌مانده برای مهاجمان دشوارتر است،‌ هرچند اگر از گذرواژه‌ی قوی استفاده نشده باشد و یا وای‌فای مورد نظر به‌طور عمومی در مکانی مانند فرودگاه قابل دسترسی باشد احتمال نفوذ بیشتر می‌شود.

کسپرسکی می‌گوید ۲۰ کشوری که بیشتری میزان نقاط اتصال بدون رمزنگاری را دارند مقصد بسیاری از جهانگردان نیز هستند؛ کشورهایی ازجمله تایلند، فرانسه و آمریکا.
متخصص ضدبدافزار این شرکت، دنیس لگزو۲ توصیه می‌کند: «از نقاط اتصالی که گذرواژه ندارند استفاده نکنید. همچنین از نقاط اتصال عمومی برای انجام کارهای مهمی از جمله بانکداری اینترنتی، خرید برخط، ورود به وبگاه‌ها و انتقال اطلاعات مهم شخصی استفاده نکنید. اگر چنین اطلاعاتی توسط فردی استراق‌سمع شود، می‌تواند خسارات جدی از جمله خسارات مالی به بار آورد. قویاً توصیه می‌کنیم که از لایه‌های امنیتی دیگری نیز همچون فناوری VPN برای محافظت از داده‌هایتان استفاده کنید.»

این شرکت ضدبدافزار می‌گوید طی یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسیده است که ۷۱ درصد کاربران از وای‌فای‌های ناامن در رستوران‌ها، کافه‌ها و فرودگاه‌ها استفاده می‌کنند. ۱۵ درصد کاربران نیز از این شبکه‌های ناامن برای خرید برخط، عملیات بانکی و خدمات پرداخت برخط استفاده می‌کنند. در این پژوهش تنها ۱۳ درصد از کاربران شرکت‌کننده گفته بودند از VPN استفاده می‌کنند.
نتایج به‌دست‌آمده از مطالعه‌ی کسپرسکی مشابه با پژوهش اخیر شرکت iPass‌ است. iPass‌ گفته بود نزدیک به نیمی از (۴۲ درصد) از کاربران تلفن ‌همراه از طریق نقاط اتصال وای‌فای رایگان به شبکه‌های شرکت‌ها دسترسی پیدا می‌کنند.

۱. hotspot
۲. Denis Legezo

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

کسپرسکی: یک‌چهارم نقاط اتصال وای‌فای ناامن هستند