محقق امنیتی معروف با نام کریس ویکری اعلام کرد هرچه سریع‌تر منبع یک نقض داده‌ی بزرگ را نشان خواهد داد که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار داده است. او در تیزری این نشت داده را اطلاع‌رسانی کرد و تعداد شناسه‌های در معرض خطر را ۳۰ هزار شناسه عنوان کرد.

محققان امینتی در تلاش هستند تا نام قربانیِ این نقض داده را حدس بزنند. باتوجه به اینکه حجم این نقض داده بسیار وسیع گزارش شده، نامزدهای محدودی برای قربانی بودن وجود دارد. در فضای مجازی نام شرکت Aadhaar به‌عنوان قربانی این حادثه‌ی سایبری در حال چرخش است.

این شرکت بزرگ‌ترین ارائه‌کننده‌ی سامانه‌های شناسه‌ی بیومتریک است که از تاریخ ۸ اسفند ماه تاکنون بیش از ۱.۱۲۳ میلیارد نفر در این سرویس ثبت‌نام کرده‌اند. این پایگاه داده حاوی اطلاعات بیش از ۹۹ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در هندوستان است. دولت هندوستان به‌سرعت اعلام کرد که این نقض داده در سامانه‌ی Aadhaar رخ نداده است.

یکی دیگر از فرضیه‌ها در مورد منشأ این نقض داده‌ی بزرگ، کشور چین است. چین تنها کشوری است که پایگاه داده‌ای گسترده و بزرگ شامل هویت و شناسه‌ی افراد این کشور دارد. اگر بخواهیم به شرکت‌های بخش خصوصی توجه کنیم، شرکت‌های محدودی وجود دارند که دارای پایگاه داده‌ای عظیم هستند. از جمله‌ی این شرکت‌ها می‌توان فیس‌بوک، واتس‌اپ، اپل، مایکروسافت، یاهو، شرکت چینی WeChat و شبکه‌ی اجتماعی Qzone را نام برد.

کریس ویکری قبلاً نیز پایگاه داده‌های بزرگی که به شکل باز در سطح اینترنت قابل دسترسی بودند، کشف کرده است. در سال ۲۰۱۵ میلادی او ۱۹۱ میلیون رکورد اطلاعاتی مربوط به رأی‌دهندگان در آمریکا را کشف کرد. در سال ۲۰۱۶ او ۱۳۲ گیگابایت پایگاه داده‌ی MongoDB را کشف کرد که بدون حفاظت در سطح اینترنت قرار گرفته بودند. او همچنین اطلاعات رأی‌دهندگان مکزیکی بالغ بر ۹۳.۴ میلیون رکورد را کشف کرده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

کریس ویکری اعلام کرد یک نقض داده‌ی عظیم را کشف کرده است
برچسب ها: