۱۴ترکیه یک بار دیگر اقدام به مسدودسازی سرویس‌های برخطی مانند فیس‌بوک، واتس‌اپ، توییتر، و یوتیوب کرده است؛ این مسدودسازی در واقع بخشی از تلاش‌های این کشور در راستای سرکوب رسانه‌هایی است که تصور می‌شود در بازداشت چند تن از رهبران مخالف حزب سیاسی HDP نقش داشته باشند.
اگرچه جزئیات این جریان تا به این لحظه در دست نیست، اما TurkeyBlocks گزارش می‌دهد که همه‌ی این سرویس‌ها روز جمعه مورخ ۴ نوامبر ۲۰۱۶ به حالت برون‌خط مبدل شده‌اند و ظاهراً توسط بزرگ‌ترین سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی اینترنت این کشور مسدود شده‌اند.
TurkeyBlocks سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی اینترنت را مسبب این ماجراها می‌داند. این خاموشی در وهله‌ی اول در سرویس TTNet و Turkcellرؤیت شد، سپس در ISPهای دیگر تشخیص داده شد، البته کاربران UyduNet و سایر ارائه‌دهندگان کوچک‌تر آسیبی از این ماجرا ندیده‌اند.
کاربران در ترکیه در حال حاضر کاهش سرعت عجیب و بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده‌اند، زمانی که کاربران سعی می‌کنند بدون استفاده از VPN به سرویس‌های مذکور وصل شوند، دسترسی به این رسانه‌های اجتماعی دیگر برایشان امکان‌پذیر نیست.

ممنوعیت ترکیه
این اولین باری نیست که در سال جاری ترکیه سرویس‌های برخط را مسدود می‌کند، درست یک ماه پیش بود که ترکیه طی اقدامی مشابه دسترسی به دراپ‌باکس، مایکروسافت وان‌درایو، و گیت‌هاب را محدود کرد.
در این مورد، مقامات این کشور در تلاش بوده‌اند تا از انتشار برخط داده‌های به سرقت رفته از حساب‌های کاربری رایانامه‌های مورد نفوذ واقع شده جلوگیری کنند و دسترسی به این سرویس‌ها تا زمانی قطع خواهد بود که شرکت‌های مربوطه با حذف داده‌های درخواستی از کارگزارهایشان موافقت کنند.
در حال حاضر، هنوز مشخص نیست که این قطعی تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد.
به استناد جدیدترین خبرها ظاهراً اینستاگرام هم مسدود شده است، به همین خاطر پیش‌بینی می‌شود سایر سرویس‌ها هم در ساعات آتی به فهرست سرویس‌های مسدودی اضافه شوند. در حال حاضر فیس‌بوک، یوتیوب، توییتر، اینستاگرام و واتس‌اپ در ترکیه مسدود هستند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

کاربران ترکیه به فیس‌بوک، واتس‌اپ، توییتر و یوتیوب دسترسی ندارند