کاربران آمازون هدف یکی از بزرگ‎ترین حملات فیشینگ قرار گرفتند!

مشتریان آمازون مورد هدف حمله‌ی بزرگ فیشینگ قرار گرفتند که در آن دریافت‌کنندگان، اسناد مایکروسافت Word را به همراه یک ماکرو در درون آن به عنوان ضمیمه رایانامه دریافت می‌کردند و در نتیجه‌ی باج‌افزار Locky بر روی دستگاه آن‎ها نصب می‌شد. محققان آزمایشگاه تحقیقات تهدید کومودو می‌گویند که این یکی از بزرگترین حملات فیشینگ باج‌افزار امسال بوده است.
فاتح اورهان مدیر فناوری شرکت کومودو و آزمایشگاه تحقیقات تهدید این شرکت گفته است که این حمله روز ۱۷ ماه می ‌رخ داده و حدود ۱۲ ساعت طول کشیده است و برآورد شده که در آن بیش از ۳۰ میلیون پیام هرزنامه که وانمود می‎شده یک به‎روزرسانی از آمازون برای ارسال سفارش هستند، فرستاده شده‌اند. اورفان به Threatpost گفته است که حمله فیشینگ نه تنها به خاطر حجم و اندازه‌ی آن قابل توجه است بلکه به خاطر اینکه مهاجمان می‌توانسته‌اند سرآیند رایانامه‌ها را دستکاری کرده تا کاربران را تحت تأثیر قرار دهند. هرچند این روش‎ها با کنترل‎هایی که روی درگاه ارسال کننده و چارچوب‎های اعمال قوانین بررسی شد و قابل تشخیص است.

همچنین موج این پیام‌های مخرب توسط محققان شرکت Proofpoint نیز مشاهده شده است که پیام‌های جعلی فرستاد شده از سوی آمازون را در حدود ۱۰۰ میلیون مورد برآورد کرده‌اند. شرکت پروف پوینت گفته است که حمله باج‌افزار Locky از کارگزارهای رایانامه‌ی آمریکا تا اروپا منتشر شده است و شامل ضمیمه‌های آلوده اسناد مایکروسافت ورد و ضمیمه‌های جاوا اسکریپت مربوط به باج‌افزارLocky بوده است.
اورفان گفته است که تمام موارد مربوط به سرآیند رایانامه برای گیرنده، قانونی به نظر می‌آمده است. بنا به اظهارات محققان کومودو گیرندگان در این حمله‌ی هزرزنامه، رایانامه‌هایی از نشانی
[email protected]
با این موضوع که «سفارش Amazon.com برای شما ارسال شده است» دریافت می‌کرده‌اند. اما در داخل این رایانامه چیزی نوشته نشده و تنها در ضمیمه‌ی آن یک پرونده مایکروسافت Word آلوده الصاق شده است. از کسانی که این سند مایکروسافت Word را باز کرده‌اند، بلافاصله خواسته شده که ماکروهایی را برای دیدن محتوای اسناد فعال کنند. سپس دریافت کنندگانی که این ماکروها را فعال کرده‌اند گرفتار بارگیری و نصب باج‎افزار Locky شده و پرونده‎های آنها رمزنگاری شده است.

حمله‌ی رایانامه‌ای باج‌افزار Locky منحصربه‎فرد نیست و شرکت‌های امنیتی مشابه آن را از ابتدای سال ۲۰۱۶ مشاهده و ثبت کرده‌اند. محققان امنیتی در شرکت تراست‌ ویر در ماه مارس رشد عظیمی را در توزیع باج‌افزار Locky مشاهده کردند که از طریق حمله‌ی هرزنامه منتشر می‌شد و بار داده‎ی آن شامل پیوست‌های جاوا اسکریپت بود. حمله‌ی باج‌افزار آمازون هم یکی دیگر از این روندهاست که تجدید حیات به کارگیری از ماکروهای مایکروسافت Word را در انجام حملات نشان می‌دهد.
به گفته‌ی محققان شرکت Palo Alto حملات ماکرو رو به افزایش هستند. ریان اولسون محقق شرکت شبکه‌های Palo Alto در مصاحبه‌ای با Threatpost هفته گذشته گفته است که «ما فکر می‌کنیم که حملات مبتنی بر ماکرو در حال ظهور دوباره و تجدید حیات خود از دهه‌ی ۱۹۹۰ هستند. افراد بسیار زیادی هستند که به خاطر نمی‌آورند این ماکروها تا چه میزان خطرناک بوده‌اند و هنوز یاد نگرفته‌اند که نباید هرگز به این ماکروها اعتماد کنند مگر اینکه صد در صد منبع آنان قابل اعتماد باشد.»
آزمایشگاه تحقیقاتی کومودو گفته است که حمله هرزنامه‌های آمازون شامل بات‌نت‌های ارسال هرزنامه می‌شود که بر روی دستگاه‌های مجازی ربوده شده و رایانامه‌های شخصی مصرف‌کنندگان اجرا می‌شود. باج خواسته شده به طور متوسط مابین ۰.۵ تا ۱ بیت‌کوین (۲۲۷ تا ۴۵۴ دلار) برای هر کدام از دستگاه‌های آلوده شده است. اورفان می‌گوید: «این گروه از عوامل ناشناخته سطح بسیاری بالایی را از توانایی جعل رایانامه به نمایش گذارده‌اند، به ویژه هنگامی که به جعل نام دامنه اقدام کرده‌اند. دریافت‌کنندگانی که این رایانامه‌ها به دستشان رسیده است، سرنخی نداشته‌اند تا بفهمند اینها از سوی آمازون ارسال نشده است».

او می‌گوید که با وجودی که این حمله مشتریان آمازون را هدف قرار داده است، اما منحصر به آن‎ها نیست و موج این هرزنامه‌ها هر کسی را که بر روی این پرونده پیوست Word کلیک کند، هدف قرار خواهد داد.
هنگامی که از آمازون پرسیده شد که مشتریان این شرکت حوادثی را در ارتباط با این حمله گزارش داده‌اند، این شرکت پاسخی به درخواست Threatpost ارسال نکرده است. آزمایشگاه تحقیقاتی کومودو گفته است که هیچ راهی نیست تا دریابیم چه تعداد از افراد ممکن است قربانی این حمله‌ی هرزنامه‌ شده باشند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.