گزارش‌ها حاکی از آن است که اوایل این هفته بخش عمده‌ای از آمریکا با قطعی اینترنت مواجه شده است. این قطعی اینترنت به‌دنبال گسترش و توزیع یک بدافزار یا حمله‌ی سایبری نبوده است. بلکه این مشکل ناشی از یک اشتباه تایپی بوده است.

شرکت آمازون روز پنج‌شنبه اعتراف کرد یک اشتباه تایپی در وارد کردن دستوراتِ عیب‌یابی مربوط به سامانه‌های صدور صورت‌حساب، روز سه‌شنبه باعث قطعی برخی از سرویس‌های وب آمازون به مدت ۵ ساعت شده است.

این موضوع باعث شده بود صدها سرویس و وب‌گاه از دسترس خارج شوند و در برخی دیگر از وب‌گاه‌ها نیز در بارگذاری تصاویر و پیوندها مشکلاتی وجود داشت. این اشکال باعث سردرگمی تعداد زیادی از کاربران اینترنت در سطح جهان شده بود. از جمله وب‌گاه‌هایی که تحت تأثیر این اشتباه قرار گرفته‌اند می‌توان Quora ،Slack ،Trello ،Splitwise ،Soundcloud و IFTTT را نام برد.

اصل ماجرا چه بوده است؟
صبح روز سه‌شنبه اعضای گروه سرویس ذخیره‌سازی ساده‌ی (S۳) آمازون در حال عیب‌یابی سامانه‌ی صدور صورت‌حساب بودند. در قسمتی از این فرآیند، مسئولان مجبور شدند برخی از سرویس‌های این سامانه را از حالت برخط خارج کنند اما متأسفانه به اشتباه سرویس‌های بسیار زیادی را از کار انداختند.

آمازون گفت: «متأسفانه یکی از ورودی‌های دستور مورد نظر نادرست وارد شده و تعداد زیادی از سرویس‌ها از کار افتادند. کارگزارهایی که سهواً حذف شده‌اند توسط دو زیرسامانه‌ی S۳ دیگر پشتیبانی می‌شوند.» مسئله‌ی دیگری که وجود دارد این است که چرا راه‌اندازی مجدد این سرویس‌ها اینقدر طولانی شده است؟ آمازون در پاسخ گفت این کارگزارها و سرویس‌ها سال‌ها بود که مجدداً راه‌اندازی نشده بود.

آمازون در ادامه افزود: «به‌دلیل اینکه در چند سال اخیر، سامانه‌های S۳ آمازون رشد چشمگیری داشتند، راه‌اندازی مجدد آن‌ها و بررسی‌های امنیتی برای اعتبارسنجی و صحت آن‌ها به زمان طولانی نیاز داشت.» آمازون از مشکلی که برای مشتریان پیش آمد عذرخواهی کرده است. آمازون اعلام کرد پس از این اتفاق، چندین بهبود را در سامانه‌های خود اعمال کرده است به‌طور مثال بر روی وارد کردن ورودی‌های معتبر بررسی‌های بیشتری صورت می‌گیرد تا در آینده چنین مشکلاتی رخ ندهد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

چگونه یک اشتباه تایپی، سرویس S۳ آمازون و بخش وسیعی از اینترنت آمریکا را از کار انداخت؟