چگونه داده‌های تلفن‌همراه‌مان را پیش از فروش به طور کامل پاک کنیم؟!

برخی کاربران گوشی‌های هوشمند، تبلت و یا گوشی‌های خود را به همان سرعتی که لباس جدید می‌خرند تعویض می‌کنند. شاید شما از این دسته نباشید اما احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده‌ است که بخواهید گوشی‌هوشمند خود را بفروشید. برخی کاربران گوشی‌های خود را می فروشند بدون‌ این‌که نگران اطلاعات خود باشند، داده‌هایی که حالا ممکن است در اختیار افراد غریبه باشد. در این مقاله سعی می‌کنیم نکاتی را یادآور شویم که دانستن آن‌ها در این مواقع برای حفظ حریم خصوصی لازم است.

زمانی که یک پرونده را پاک می‌کنید، آیا واقعاً داده‌ها حذف می شوند؟
پاسخ به این سوال متأسفانه منفی است. در بیشتر امکانات حوزه فناوری، زمانی که یک پرونده را پاک می‌کنید، فقط به این معناست که دفعه بعد که دستگاه می‌خواست داده‌ای را ذخیره کند (بر روی حافظه بنویسد) می تواند از فضایی که تاکنون برای این داده اختصاص داده شده بود نیز استفاده کند. تا زمانی که این ذخیره‌سازی جدید رخ ندهد، اطلاعات قبلی به طور فیزیکی ذخیره باقی‌خواهند ماند و قابل بازیابی هستند. این پاک کردن پرونده‎ها، حذف منطقی نام‌ دارد و فرآیندی است که تقریباً همه سامانه‌ّ‌های عامل از آن استفاده می‌کنند.
در مقایسه، نوع دیگری از پاک کردن پرونده نیز وجود دارد که حذف فیزیکی نام دارد، که بیت به بیت داده‌های ذخیره شده را تغییر می‌دهد. این فرآیند موجب می‌شود داده‌ها دیگر قابل بازیابی نباشند. این نوع حذف زمان زیادی طول می‌کشد و معمولاً برای کاربران خوشایند نیست.

چه اتفاقی می‌افتد اگر تنظیمات گوشی‌ تلفن‌همراهتان را به حالت کارخانه بازگردانید؟
این اتفاق به نوع دستگتاه تلفن بستگی دارد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، در دستگاه‌های اپل و بلک‌بری، زمانی که از گرینه بازنشانی کارخانه استفاده می‌کنید، حذف داده‌ها به روش فیزیکی انجام می‌شود؛ بدین ترتیب بازیابی این داده‌ها ناممکن می‌شود. اما این مورد در مورد همه گوشی‌ها اندروید صادق نیست و ممکن است بسیاری از داده‌های حذف شده قابل بازیابی باشند.
به عقیده کارشناسان دلیل این امر این است که گوشی‌های اپل و بلک‌بری کنترل بیشتری بر روی سخت‌افزار به کار رفته دارند و بنابراین می‌توانند داده‌ها را نابود کنند. با توجه به این‌که سامانه‌‌های عاملی مانند iOS از رمزنگاری به طور پیش‎فرض در سخت‌افزار استفاده می‌کنند، به هنگام بازنشانی به حالت کارخانه کافی‌است کلید‌های رمزنگاری به‌طور فیزیکی حذف شوند.
در مقایسه این نوع رمزنگاری به‌طور پیش‌فرض در گوشی‌های اندروید حضور ندارد و احتمالاً داده‌ها حتی پس از بازنشانی به حالت کارخانه نیز قابل بازیابی باشند.

خطرات حذف منطقی چیست؟
گوشی‌های تلفن‌ همراه به دستگاه‌های بسیار شخصی تبدیل شده‌اند. استفاده از آن‌ها به معنای استفاده از داده‌های خصوصی مانند جزئیات کارت اعتباری، رکورد‌های خرید، اطلاعات تماس دوستان و بستگان، تصاویر، تقویم کاری، موقعیت‌های مکانی، تاریخچه مرور وب، تاریخچه ارتباطات وای فای، اطلاعات ورود به رایانامه‌ها و سایر خدمات مبتنی بر ابر، پیام‌های متنی، گزارش گفت‌وگوها در شبکه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر از داده‌های شخصی بر روی این گوشی‌های هوشمند شخصی است.
همه این داده‌های حساس پتانسیل این را فراهم می‌کنند تا مجرمان سایبری حملات مهندسی اجتماعی فراوانی را علیه صاحبان این گوشی‌ها ترتیب دهند؛ یا به اخاذی از این کاربران و کلاهبرداری از آن‌ها بپردازند.

سایر افراد چگونه می‌توانند داده‌های شخصی ما را بازیابی کنند؟
ابزارهای مختلفی برای بازیابی داده‌هایی که به طور فیزیکی بر روی دستگاه‌های تلفن‌همراه ذخیره شده‌اند وجود دارند. این ابزارها تحت عنوان ابزارهای تحلیل قانونی شناخته شده و معمولاً برای پیش‌گیری از خطرات حوزه فناوری و یا جمع‌آوری مدرک در پرونده‌های قضایی استفاده می‌شود.
اگرچه برخی از این ابزارها رایگان بوده و افرادی که مقاصد مخرب دارند می‌توانند با کمک آن‌ها به داده‌های موردنظرشان دسترسی داشته‌باشند.

بنابراین چگونه می‌توانیم از خودمان محافظت کنیم؟
همان‌طور که بیان شد کاربران iOS می‌توانند از امکان بازنشانی به حالت کارخانه استفاده کنند. اما کاربران اندروید چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ بهترین گزینه این است که پیش از استفاده از بازنشانی کارخانه، دستگاه را رمزنگاری کنید. در این‌صورت حتی اگر کسی بتواند داده‌ها را بازیابی کند، این داده‌ها برایش معنایی نخواهند داشت. در ادامه می‌توانید با کلمات ‌عبور نیز از کلید رمزگشایی محافظت کنید. بدین ترتیب مهاجم باید حمله جست‌وجوی فراگیری نیز برای دست‌یابی به کلید‌های رمزگشایی ترتیب دهد. فراموش نکنید استفاده از کلمات ‌عبور پیچیده کار شکستن قفل کلمه‌عبور را سخت‌تر می‌کند. اگر چه رمزنگاری به عنوان راه‎حلی تمام عیار محسوب نمی‌شود، اما بدین‌ترتیب انگیزه بیش‌تر مجرمان سایبری برای دستیابی به داده‌هایتان کم خواهد شد.
کاربران اندروید می‌توانند از مسیر تنظیمات > امنیت‌ > رمزنگاری دستگاه، سامانه اندروید‌شان را رمزنگاری کنند. بازنشانی کارخانه نیز از مسیر تنظیمات > پشتیبانی و بازنشانی > بازنشانی داده‌های به حالت کارخانه، قابل انجام است.
کاربران اندروید هم‌چنین می‌توانند برنامه‌هایی را در فروشگاه گوگل بیابند که بر روی بخش‌های آزاد از دید سامانه‌عامل داده‌های را می‌نویسند تا داده‌ها قابل بازگردانی نباشند.در این حالت باید پیش و پس از استفاده از این برنامه‌ها از امکان بازنشانی به حالت کارخانه استفاده کنند. هم‌چنین نباید از داخل فروشگاه گوگل اقدام به نصب برنامه کنند تا مجبور نباشند داده‌های حساب‌ کاربری گوگل خود را وارد نمایند.
در نهایت فراموش نکنید سیم‌کارت و حافظه جانبی را نیز از دستگاه گوشی تلفن‌همراهتان خارج کنید.
حالا که مطمئن هستید به روشی امن، داده‌هایتان حذف کرده‌اید می‌توانید بدون نگرانی از حریم‌خصوصی‌تان گوشی‌ تلفن‌همراه خود را بفروشید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.