چند درصد افراد ترجیح می‌دهند دولت‌ها به محتویات برخط آن‌ها نظارت کنند؟

سازمان پژوهشی کانادایی CIGI (مرکز بین‌‌المللی مدیریت و نوآوری) برآورد کرده است که شهروندان عادی با نظارت دولت بر اینترنت و حریم خصوصی بسیار راحت‌تر از شرکت‌هایی نظیر اپل برخورد می‌کنند.
با انجام یک نظرسنجی بین‌المللی (۲۴ هزار شرکت‌کننده از ۲۴ کشور)، این پژوهش‌گران ادعا کرده‌اند که بیش از ۷۰ درصد از مردم می‌خواهند که «وب تاریک» از بین برود (با این فرض که این هفتاد درصد واقعاً می‌دانند که وب تاریک به چه معناست).
آنچه تحت عنوان Dark Web یا بخش تاریک وب شناخته می‌شود، اغلب به عنوان فضایی برای مخفی و گمنامی تلقی می‌شود. بخشِ تاریک وب یعنی جایی که اغلب نفوذگران، مجرمان سایبری، قاچاقچی‌های مواد مخدر و البته فعالان حقوق بشری و سیاسی نیز از آن بهره فراوانی می‌برند.
دشمنی با وب تاریک بیشتر در کشورهای اندونزی، هند و مکزیک (بیشتر از ۸۰ درصد از افراد در این کشورها می‌گویند که باید آن را از میان برداشت) است و کشورهای آمریکا و استرالیا نیز با ۷۲ درصد به آن‌ها نزدیک هستند.
در همین حال، به طور متوسط بیش از ۲۶ درصد از کاربران به دولت خود اصلاً بابت نظارت بر ارتباطات بدون اطلاع آن‌ها اعتماد نمی‌کنند (چیزی که در هر کدام از دو نسخه انتشار داده شده پژوهش CIGI آورده نشده و خبرگزاری‌ها آن را از داده‌های پژوهش استخراج کرده‌اند).
همکار پژوهشی این تحقیق اریک جاردین می‌گوید: «در میان تصویر ترسناکی که از «شبکه تاریک» وجود دارد در مورد موضوعاتی مانند چون «سوء‌استفاده از تصاویر کودکان، خرید و فروش مواد مخدر،‌ برنامه‌ریزی برای ترور، مسدودسازیِ شبکه‌های ناشناس راه حل دراز مدتی نمی‌تواند باشد،‌ و این موضوعی است که ثابت شده است».
تنها ۸٫۴۷ درصد از پاسخ دهندگان به طور میانگین گفته‌اند که آن‌ها به دولت خود به طور کامل اعتماد می‌کنند (شهروندانی که بیشتر از همه به دولت خود اعتماد می‌کنند در کشورهای تونس، ۲۷ درصد و پاکستان ۲۱ درصد قرار دارند).
این نظرسنجی علاوه بر این نشان می‌دهد که بیشتر پاسخ‌دهندگان متوجه نیستند که رمزنگاری غیر قابل نفوذ می‌تواند در مواردی چون استفاده از حساب‌های بانکی برخط و خریدهای اینترنتی از آن‌ها به مانند مجرمان محافظت کند. ۶۰ درصد از آمریکایی‌ها و ۶۳ درصد از همه شرکت‌ککندگان گفته‌اند: «شرکت‌ها نباید به توسعه‌ فناوری‌هایی اقدام کنند که از نیروهای مجری قانون برای دسترسی به محتوای داده‌های برخط کاربران حمایت می‌کند.»
این نظرسنجی از نظر دسترسی به داده‌های شهروندان بیان می‌کند که ۷۰ درصد از همه کاربران فکر می‌کنند که سازمان‌های دولتی «به دلایل امنیت ملی معتبر» می‌توانند به محتوای داده‌های شهروندان دسترسی یابند و این درحالی است که ۳۰ درصد آن‌ها مخالف این کار هستند.
به نظر می‌رسد (طبق گفته‌ی خبرگزاری The Register) که درک شهروندان از آنچه که به آن دلیل معتبر گفته می‌شوند بسیار متفاوت است. فهرست کشورهایی که در آن‌ها نظرسنجی انجام شده است عبارتند از استرالیا، برزیل، کانادا، چین، مصر، فرانسه، آلمان، بریتانیا، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کنیا، مکزیک، نیجریه، پاکستان، لهستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سوئد، تونس، ترکیه و ایالات متحده آمریکا.
چیزی که باعث تعجب است اینکه برای مثال در کشورهای ترکیه (۴۵ درصد مخالف دسترسی دولت هستند) ‌و برزیل (۴۱ درصد مخالف دسترسی دولت) به دولت خود بسیار کمتر از آمریکا (۳۱ درصد مخالف دسترسی دولت) و فرانسه (۲۹ درصد مخالف دسترسی دولت) و استرالیا (۲۵ درصد مخالف دسترسی دولت) اعتماد می‌کنند. پاسخ‌دهندگان در کشورهای ترکیه و برزیل در حال حاضر غوغای مخالفان را در برابر حکومت تجربه می‌کنند.
آنچه که شاید جالب‌تر باشد اینکه در کشورهای کره جنوبی، آلمان، هنگ کنگ و ژاپن بیشتر از ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان مخالف دسترسی سازمان‌های اطلاعاتی به ارتباطات هستند.
به عبارت دیگر، این بررسی تنها منعکس کننده نگرش شهروندان به فناوری (و یا فهم آن از این مسأله) نیست؛ این پژوهش می‌تواند تا حدودی تعاملات پیچیده‌ای را که شهروندان با دولت خود دارند روشن کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.