اکنون برای ما سخت است که جهانی را بدون اینترنت تصور کنیم، زندگی را بدون این اتصال پایدار فرض کنیم، و یا این‌که تصور کنیم اطلاعات فوری را در نوک انگشتان خود و خانواده‌ی خود با فشار یک دکمه به دست نیاوریم. با این حال دنیایی که ما در آن رشد کرده‌ایم این‌چنین نبود.
در واقع نسل ما با یک ساعت تماشای تلویزیون در روز بزرگ شده است آن هم اگر هوا صاف بوده و برق نمی‌رفت. در آن موقع تنها یک کانال تلویزیونی وجود داشت و همه‌ی ما یک برنامه را با هم تماشا می‌کردیم، همه یک روزنامه را می‌خواندیم و به یک مدرسه می‌رفتیم. سفر به ندرت انجام می‌شد، و سر و کله‌ی شرکت‌های هواپیمایی امروزی پیدا نشده بود.
بسیاری از پدر و مادرهای ما خواندن و نوشتن نمی‌دانستند، اما شبکه‌ی اتصال خانواده‌های ما به هم بسیار قوی بود، بر خلاف امروز که با وجود شبکه‌های اجتماعی بسیار این اتصال ضعیف شده است. داستان‌های شبانه‌ی ما در هنگام خواب از سوی پدربزرگ و مادربزرگ‌های ما یا همسایگان پیر ما نقل می‌شدند و شمارش ستارگان یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی ما در شب بود. در زمانه‌ای که ما بزرگ شدیم هرگز چیزهایی مانند «گیاه‌خواری» و یا «فاقد پروتئین گلوتن» نشنیده بودیم و هیچ نوع رستورانی که غذاهای فست‌فود درست کند وجود نداشت. تمام مواد غذایی عرضه‌شده جزء مواد آلی بودند بدون این‌که ما آن را بدانیم. زندگی آرام‌تر و آهسته‌تر بود و در تاریخ و سنت‌های شفاهی غوطه‌ور بودیم.
اما نسل فرزندان ما در عصری زندگی می‌کنند که در آن ابزارهای دیجیتال تفاوت‌های فراوانی را در یادگیری ایجاد کرده‌اند، شیوه‌هایی که آن‌ها به وسیله‌ی آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، شیوه‌ای که به تجربه در محیط اطراف می‌پردازند کاملاً متفاوت است.
فن‌آوری اکنون تأثیر عمیقی بر نسل آن‌ها، مدل‌های اصلاحی بازرگانی و همه‌ی بخش‌های دیگر (موسیقی، مطبوعات، رسانه‌ها، بانک‌داری) گذاشته است و روابط اجتماعی را دست‌خوش تغییر کرده است و برخی از ارزش‌های اساسی را به چالش کشیده شده است. زندگی کاری و زندگی اجتماعی آن‌ها در میان دستگاه‌های آیفون و گجت‌های پوشیدنی می‌گذرد. دری که به سمت اطلاعات برای آن‌ها باز شده است امکانات بی‌نهایتی را عرضه می‌کند و انتخاب‌های بیشتری را ارائه می‌کند اما در عین حال موجب اختلالات بیشتری نیز شده است.
در برخی موارد ما اغلب فکر می‌کنیم که نسل ما اجازه داده است که نسل دختر ما این‌گونه سقوط کند؛ ما آن‌ها را در جهانی رها کرده‌ایم که بسیار آسیب‌پذیرتر از جهانی است که خود از والدینمان به ارث برده‌ایم، ما جهانی پر از تهدید و چالش برای آن‌ها باقی گذاشته‌ایم. نسل ما نیز در آن زمان دچار درگیری‌های خاص خود بوده است اما چالش‌ها و درگیری‌های نسل امروز از نوع دیگری است. به جای جنگ‌های ساده‌ی زمان ما، ما همه چیز را با هم مخلوط کرده‌ایم و به فرزندانمان نبرد فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را عرضه کرده‌ایم.
در میانه‌ی این عصر فن‌آوری و اتصال جهانی پر از ایده‌های متضاد، نسل فرزندان ما شروع به احساس شکست می‌کند. ارزش‌هایی که به نظر می‌رسید تغییرناپذیر هستند شروع به تغییر کرده‌اند.
مردم شروع به مشاوره و پند به نسل آینده در مورد همه چیز کرده‌اند اما آن‌ها به زودی خواهند آموخت که فداکاری و پشتکار در این موارد دیگر کافی نیست. آن‌ها باید به ترکیب این دو ویژگی با بینشی عالی اقدام کنند تا اطمینان یابند که تفاوت را ایجاد کرده‌اند.
اما این بینش از کجا می‌تواند نشأت گرفته شود؟ ما قویاً معتقدیم که این بینش از خارج از تفکر، نظریات و اعتقادات ما نخواهد آمد. آن‌ها نباید اجازه بدهند که فن‌آوری، زندگی آن‌ها را تعیین کند و بیشتر از این‌ها بین آن‌ها جدایی بیاندازد. آن‌ها نباید صداهایی را که نمی‌خواهند بشنوند نادیده گرفته و فقط به گفته‌هایی گوش فرادهند که با آن‌ها موافق هستند. این کار می‌تواند به عدم تحمل ایدئولوژیک منجر شود.
نسل ما گزینه‌های محدودی برای دسترسی به اطلاعات داشت، اما ما هنوز هم باید با تفکر انتقادی به منبع اطلاعات و میزان اعتبار آن‌ها نگاه کنیم. امروزه ما با بمباران اطلاعات گمراه‌کننده و نادرست مواجه هستیم. ما باید مهارت‌ها و توانایی تشخیص اعتبار این اطلاعات را توسعه دهیم و باید با تحمل بیشتری پذیرای دیدگاه‌های دیگران باشیم.
توسعه‌ی یک فرآیند پیوسته است؛ هر نسلی باید سهم خود را برای برای غلبه بر چالش‌های زمان خود ادا کند. ما اطمینان کامل داریم که نسل فرزندانمان با موفقیت بر مشکلات زمان خود غلبه خواهند کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

چرا فرزندان ما با چالش‌هایی مواجه‌اند که ما با آن‌ها روبرو نبوده‌ایم؟