یک گروه تحقیقاتی به تازگی یک سری آسیب‌پذیری نرم‌افزاری در فرآیند چاپ چاپگرهای سه‌بعدی را شناسایی کرده‌اند که راه را برای فعالیت‌های خرابکارانه باز می‌کنند.
شرکت Additive Manufacturing که یکی از شرکت‌های معروف در حوزه چاپگرهای سه‌بعدی است، در حال حاضر ارزشی معادل چهار میلیارد دلار دارد و برآوردهای انجام ‌شده نشان می‌دهد که این میزان تا سال ۲۰۲۰، چهار برابر خواهد شد. ابزار ساخته شده در این شرکت با استفاده از تولید لایه‌های مواد لازم، می‌توانند بسیاری از وسایل موجود در زندگی انسان مانند اسباب‌بازی‌ها، لباس‌ها، قطعات ماشین و ابزار پزشکی را طراحی می‌کنند.
اما در کنار این مزایا، نقاط آسیب‌پذیر موجود در نرم‌افزار ماشینی این ابزار نیز قابل‌توجه هستند. سه‌شنبه گذشته یک گروه از مهندسان مواد و متخصصان امنیت مجازی در دانشگاه نیویورک آمریکا در یک مقاله گزارش دادند که برخی آسیب‌پذیری‌ها در چنین ابزاری را کشف و شناسایی کرده‌اند. این گروه همچنین توصیه‌هایی را برای رفع این مشکلات و جلوگیری از بروز حملات احتمالی ارائه دادند.
در تحقیقات این گروه علمی آمده است از آنجایی که چاپگرهای سه‌بعدی با استفاده از اینترنت کار می‌کنند، نفوذگران ممکن است با سوءاستفاده از این ویژگی، اقدام به تغییر در بخش طراحی با رایانه در پرونده ارسالی طراح کنند. نفوذ گران در ادامه می‌توانند با بروز تغییرات به میزان ۲۵ درصد در کیفیت و قدرت محصول فیزیکی طراحی‌شده، بخشی از اهداف خرابکارانه خود را دنبال کنند. ناخیل گوپتا، استاد تمام دانشگاه نیویورک و مدیر این گروه تحقیقاتی در این باره معتقد است که نتیجه چنین اقدامات خرابکارانه‌ای ممکن است تأثیرات ناگواری در محصولات و کاربران آن‌ها داشته باشد.
این محققان در ادامه توصیه‌ها و پیشنهادهایی را در مورد جلوگیری از خطرات احتمالی ارائه داده‌اند. یکی از مهم‌ترین این توصیه‌ها این است که سازندگان چاپگرهای سه‌بعدی باید بخش اتصال به اینترنت این ابزار را حذف کرده و به جای آن پرونده‌های طراحی را رمزنگاری کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

چاپگرهای سه‌بعدی، ابزار بعدی برای فعالیت‌های خرابکارانه