در پی روندی که برای ایجاد امنیت قوی‌تر و حفاظت در برابر جاسوسی و شنود آغاز شده است؛ روز جمعه فیس‌بوک به ارائه‌ی یک امکان «رمزنگاری نقاط انتهایی» برای نرم‌افزار پیام‌رسان خود پرداخت.

این غول فناوری آمریکایی می‌گوید که این امکان به نام «مکالمه‌ی سری» شناخته می‌شود و تنها توسط فرستنده و گیرنده قابل خواندن است.

معاون این شبکه‌ی اجتماعی دیوید مارکوس در صفحه‌ی فیس‌بوک خود می‌گوید: «ارائه‌ی راه‌های بیشتر برای افراد جهت به اشتراک‌گذاری مطمئن و امن، بخشی مهم در روندی است که جهان را بازتر و در پیوند بیشتری باهم قرار می‌دهد. در مواردی همچون اینکه شما از پزشک درخواست توصیه‌ی پزشکی کنید، اطلاعات حساسی را در مورد حساب کاربری خود به دوستانتان ارسال کنید و یا حتی شماره‌ی امنیت ارسالی خود را بفرستید، اهمیت زیادی دارد که از گزینه‌هایی استفاده کنید که برای به اشتراک‌گذاری این نوع اطلاعات حساس در نظر گرفته شده‌اند».

اوایل امسال، فیس‌بوک شروع به استقرار رمزنگاری انتها به انتها در خدمات پیام‌رسانی واتس‌آپ این شرکت کرد و گوگل و اپل و دیگران نیز شروع به انجام یک چنین حرکاتی کرده‌اند.

برخی از مقامات اجرایی و قانون‌گذاران از این حرکات انتقاد کرده‌اند و می‌گویند که رمزنگاری قوی می‌تواند به مجرمان و دیگر عوامل مخرب اجازه دهد تا در خفاء به انجام عملیات بپردازند درحالی‌که سایر روش‌های سنتی دیگر کار نمی‌کنند.

در بیانیه‌ای که از سوی فیس‌بوک منتشر شده است گفته شده که این قابلیت به‌صورت اختیاری عرضه خواهد شد «چرا که بسیاری از افراد می‌خواهند که نرم‌افزارهای پیام‌رسانی آن‌ها در دستگاه‌های متفاوتی که با آن کار می‌کنند نظیر تبلت‌ها، رایانه‌های رومیزی و یا تلفن‌های همراه موجود باشند» درحالی‌که پیام‌های رمزنگاری‌شده تنها بر روی یک دستگاه ممکن است کار کنند.

در این بیانیه نوشته شده است: «مکالمه‌ی سری، در حال حاضر تنها به شکل آزمایشی و به‌صورت محدود کار می‌کند اما ما این گزینه را در این تابستان به‌صورت گسترده‌تری در دسترس قرار خواهیم داد».

امسال دولت آمریکا شروع به انجام یک نبرد قانونی با اپل کرد تا این سازنده‌ی آیفون را مجبور به کمک برای رمزگشایی از دستگاهی کند که به‌وسیله‌ی یکی از مهاجمان تیراندازی سن برناردینو استفاده شده بود.

در نهایت مقامات این موضوع را رها کردند و گفتند که راهی را یافته‌اند تا بتوانند بدون کمک شرکت اپل، وارد گوشی شوند.

فیس‌بوک در ماه آوریل گفت که پیام‌رسان این شرکت دارای ۹۰۰ میلیون کاربر است که به مقدار یک میلیارد کاربر واتس‌آپ نزدیک است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

پیام‌رسان فیس‌بوک به ارائه‌ی رمزنگاری قوی‌تری می‌پردازد!
برچسب ها: