پلیس نیویورک تأیید کرده است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون بیش از هزار مرتبه ابزار جاسوسی تلفن همراه «Stingrays» را بدون داشتن مجور دادگاه استفاده کرده‌ است.
در اسنادی که گروه آزادی‌های مدنی نیویورک به دست آورده ‌است، پلیس نیویورک تأیید کرده ‌است که از ابزار Stingrays برای استراق سمع ارتباطات شخصی و ردیابی موقعیت مکانی کاربران تلفن همراه استفاده کرده‌است.

Stingrays چیست؟
Stingrayها دستگاه‌های نظارتی در قالب تلفن‌های همراه کوچکی هستند که با تقلید برج‌های تلفن همراه، تلفن‌های همراه محدوده‌ی خود را مجبور می‌کنند به آن‌ها متصل شده و موقعیت مکانی دارندگان‌شان را لو دهند. این دستگاه‌ها آن‌قدر کوچک هستند که می‌توانند بر روی یک هواپیمای کوچک سوار شوند.
مأموران پلیس نیویورک از این دستگاه‌های جاسوسی که مجهز به فن‌آوری نظارتی نظامی DRTBox بودند استفاده می‌کردند تا:
•مردم را ردیابی کنند.
•هزاران مکالمه‌ی تلفنی را استراق سمع کنند.
•به طور ناشناس مکالمات را بررسی کنند.
•حتی رایانامه‌‌ها و پیام‌های متنی را نیز استراق سمع کنند.

سازمان مدنی مذکور می‌گوید در جریان این استراق سمع‌ها پلیس نیویورک مجوز لازم را از دادگاه کسب نکرده‌ است، بلکه مجوز سطح پایین تری را گرفته ‌است که به پلیس فقط اجازه‌ی جمع‌آوری اطلاعات تلفن‌همراه را برای یک تلفن ‌همراه مشخص می‌دهد.
در حالی که Stingrays بیش‌تر برای تحقیقات شامل آدم ربایی، قاچاق موادمخدر، تجاوز، خودکشی و قتل استفاده می‌شده‌ است، پلیس نیویورک از این دستگاه‌ها برای بررسی پرونده‌های پول‌شویی و سرقت هویت نیز نیز استفاده کرده ‌است.
آمارها نشان می‌دهد در بازه‌ی زمانی سال ۲۰۰۸ تا ماه می ۲۰۱۵ پلیس ۱۰۱۶ مرتبه از این دستگاه‌ها استفاده کرده‌است، که نشان‌دهنده‌ی حجم وسیع نفوذ به حریم شخصی شهروندان نیویورکی است.
مدیر سازمان NYCLU در این‌باره می‌گوید: «اگر داشتن یک تلفن همراه به معنای در معرض نظارت‌های سطح نظامی است، بنابراین حریم خصوصی تقریباً همه‌ی شهروندان نیویورکی در خطر است. با در نظر گرفتن سابقه‌ی پلیس نیویورک در نظارت بر مردم بی‌گناه، آن‌ها حداقل باید به سیاست‌های حریم شخصی احترام گذاشته و مجوز‌های لازم را دریافت می‌کرده‌اند.»
سال گذشته بود که وزارت دادگستری و وزارت امنیت داخلی هر دو سیاستی را وضع کردند که طی آن سازمان FBI ‌و سایر مقامات ایالتی می‌بایست برای استفاده از این‌چنین دستگاه‌های ردیابی مجور لازم را از دادگاه دریافت کنند. به علاوه، برخی ایالت‌ها از جمله کالیفرنیا، قانونی را وضع کردند که به طور خاص استفاده از Stingrays، DirtBoxes را منوط به مجوز دادگاه می‌کند.
هنوز هم این ابزارهای جاسوسی بدون مجوز و اطلاع شهروندان استفاده می شوند.
اگرجه در پاسخ به این گزارشات، پلیس نیویورک از خود دفاع کرده‌ و گفته ‌است در شرایطی مجبور به استفاده از این ابزارها بوده ‌است چرا که امنیت جانی برخی افراد در خطر بوده ‌است، و اقدام برای مجوز دادگاهی جان آن‌ها را به خطر می‌انداخته‌ است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

پلیس نیویورک و استفاده از ابزار جاسوسی تلفن همراه