پلیس اینترپل با کمک یک شرکت امنیتی روسیه‌‌ای با نام گروه IB تلاش دارد اعضای گروه نفوذ داعش را شناسایی کند. این گروه نفوذ مسئولیت بسیاری از نقص‌ها در وب‌گاه‌های مختلف و حملات منع سرویس توزیع‌شده را به عهده گرفته است. این گروه که خود را نیروی سایبری متحد اسلامی (UICF) نامیده‌اند، حملات متعددی را از ژانویه‌ی سال ۲۰۱۴ میلادی انجام داده‌اند. این گروهک به پویش‌های نفوذی مانند OpFrance کمک کرده است که شامل حملات به ایستگاه تلویزیونی مختلف مانند TV۵Monde و دیگر ایستگاه‌ها می‌شود.

بر اساس گزارش گروه IB، گروه نفوذ UICF در طول این سال‌ها حداقل ۴۰ عضو گرفته که با بیش از ۶۰ گروه نفوذ اسلامی در سراسر جهان ارتباط دارند. این شرکت امنیتی، نام‌های برخطی که توسط نفوذگران UICF استفاده شده‌اند را به افرادی در اندونزی، پاکستان، مراکش، الجزایر، نیجریه، هندوستان و کوزوکو ردیابی کرده است.

محققان با استفاده از نام مستعار و آدرس رایانامه‌ای که توسط نفوذگرها به وب‌گاه‌های هدف فرستاده شده، موفق شدند تعدادی از اعضای گروهک UICF را شناسایی کنند. دیمیتری ولکوف، یکی از بنیان‌گذاران گروه IB و رئیس بخش تهدید اطلاعاتی آن می‌گوید: «سطح پایین آموزش‌های فنی، احساس عدم مصونیت و زیاده‌خواهی‌های بی‌شماری که اعضای گروهک‌های نفوذ دارند، باعث می‌شود که نتوانند به امنیت خود توجه زیادی داشته باشند.» وی همچنین افزود: «اطلاعات منتشرشده توسط نفوذگران مبتدی کمک بزرگی به تحقیقات ما کرده است.»

آدرس رایانامه و نام‌های مستعار توسط گروه IB به وب‌گاه‌های شخصی و پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی که به نظر می‌رسید با استفاده از نام واقعی نفوذگرها ثبت شده‌اند، مرتبط بود. گزارش شرکت امنیتی شامل تصاویر سانسورشده، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و شماره‌های تلفن و آدرس‌های رایانامه است که گفته می‌شود به اعضای گروه نفوذ تعلق دارد.

گروه IB در گزارش خود نوشت: «از مشخصات آن‌ها می‌توان گفت که هیچ یک از نفوذگران مبتدی نیروی سایبری داعش مانند مجرمان سایبری حرفه‌ای که به بانک‌ها، نهادهای دولتی یا تأسیسات زیرساختی استراتژیک حمله می‌کنند، نیستند. آن‌ها دانش‌آموزان و دانشجویان دیروز هستند با کمی تجربه که به راحتی توسط اشخاص مختلف قابل نفوذ و تأثیرپذیری هستند. هدف آن‌ها پول نیست بلکه تبلیغ و پوشش اقدامات آن‌ها توسط رسانه‌های جهانی است.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

پلیس اینترپل با کمک یک شرکت امنیتی روسی، نفوذگران گروهک تکفیری داعش را شناسایی کرد