رومان سلزنف ۳۲ ساله که پسر یکی از مشهورترین قانون‌گذاران روسیه و نماینده مجلس این کشور والری سلزنف است به سرقت ۲.۹ میلیون شماره کارت اعتباری با استفاده از یک بدافزار پایانه فروش (PoS) در آمریکا محکوم شده است.

در اعلامیه‌ای که توسط وزارت دادگستری آمریکا منتشر شده، نوشته شده است: «معاون دادستان کل لسلی کلادول از بخش جنایی وزارت دادگستری و دادستان آمریکا آنت هایس از ایالت واشنگتن اعلام کردند که هیئت‌منصفه فدرال امروز ولادیوستوک مرد ۳۸ ساله را که به خاطر برنامه خود برای نفوذ به رایانه‌های پایانه فروش و سرقت و فروش جزئیات اطلاعات کارت‌های اعتباری به مجرمان زیرزمینی محکوم کرده است».

به گفته‌ی وزارت دادگستری در این عملیات نفوذگران به فریب بانک‌ها برای سرقت ۱۶۹ میلیون دلار پرداخته‌اند. داده‌های کارت‌های اعتباری سرقت‌شده در چندین وب‌گاه «معامله‌ی این کارت‌ها» برای فروش عرضه شده‌اند.

در یادداشتی که توسط وزارت دادگستری منتشر شده است این‌گونه آمده است: «اظهارات بیان‌شده در دادگاه نشان می‌دهد که این عملیات موجب شده است که ۳۷۰۰ مؤسسه مالی بیش از ۱۶۹ میلیون دلار خسارت را متحمل شوند».

سلزنف که از نام اینترنتی Trak۲ استفاده کرده است روز پنج‌شنبه در دادگاه واشنگتن به ۳۸ مورد جرم در ارتباط با سرقت داده‌های کارت‌های اعتباری متهم شد که عبارتند از:

– ۱۰ فقره کلاه‌برداری الکترونیکی

– ۱۰ فقره دسترسی به اطلاعات رایانه‌های محافظت‌شده

– ۹ فقره در اختیار داشتن دست‌کم ۱۵ دستگاه غیرمجاز

– ۸ فقره خسارت بین‌المللی به رایانه‌ی محافظت‌شده

– ۲ فقره سرقت هویت

«رومن والرویچ سلزنف با نام مستعار Track۲ پس از هشت روز دادگاه برای ۱۰ فقره کلاه‌برداری الکترونیکی، ۸ فقره خسارت عمدی به رایانه‌های محافظت‌شده، ۹ فقره کسب اطلاعات از رایانه‌های محافظت‌شده، ۹ فقره در اختیار داشتن دست‌کم ۱۵ دستگاه غیرمجاز و ۲ فقره سرقت شدید هویت، مجرم شناخت شده است. قاضی ایالتی ریچارد جونز از ایالت غربی واشنگتن صدور حکم برای متهم را به ۲ دسامبر ۲۰۱۶ موکول کرده است».

رومن سلزنف ۳۲ ساله پسر یکی از اعضای مجلس روسیه به نام والری سلزنف در سال ۲۰۱۴ در حالی دستگیر شد که تلاش داشت تا به مالدیو سفر کند، این دستگیری موجب بالا گرفتن تنش‌های سیاسی بین آمریکا و مقامات روسیه شد.

دادستان تحقیقات خود را از داده‌های پیداشده در لپ‌تاپ او که در زمان دستگیری توقیف شده بود، شروع کرد. این رایانه شامل شماره‌های بیش از ‍۱.۷ میلیون کارت اعتباری سرقت شده بود که برخی از آن‌ها از شرکت‌هایی در واشنگتن غربی دزدیده شده بودند.

تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته در این لپ‌تاپ به دادستان اجازه داد تا شواهد بیشتری را پیدا کند که سلزنف را با کارگزارها، حساب‌های رایانامه و تراکنش‌های مالی دخیل در این برنامه مرتبط می‌کرد.

وکیل سلزنف، جان هنری براون، دادستان را مورد انتقاد قرار داده است.

بروان گفته است: «من هیچ مورد دیگری را نمی‌شناسم که اجازه‌ی چنین رفتارهای ظالمانه‌ای را داده باشد».

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا پاسخ داده است که سلزنف «به خاطر رفتاری که انجام داده مورد تعقیب قرار گرفته و نه به خطر ملیت او».

سلزنف در صورت محکومیت ممکن است حداکثر با ۴۰ سال حبس روبرو شود. قربانیان او اکثراً شرکت‌های کوچک و خرده‌فروشی‌هایی بودند که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ مورد نفوذ قرار گرفتند.

حکم سلزنف در تاریخ ۲ دسامبر صادر خواهد شد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

پسر یکی از نمایندگان مجلس روسیه ممکن است به خاطر انجام نفوذگری به ۴۰ سال زندان محکوم شود!
برچسب ها: