ویکی‌لیکس اسناد جدیدی متعلق به سازمان سیا را که زیرمجموعه‌ی از اسناد Vault ۷ است منتشر کرد. این اسناد مربوط به جاسوس‌افزارهایی با نام Athena و Hera است که می‌تواند از راه دور به تمامی نسخه‌های ویندوز نفوذ کند. در اسنادی که ویکی‌لیکس منتشر کرده راهنمای کاربر و نمونه‌ای از نحوه‌ی استفاده‌ی این چارچوب ارائه شده است.

با مطالعه‌ی راهنمای این بدافزارها می‌توان متوجه شد که جاسوس‌افزار Athena ویندوز ایکس‌پی تا ویندوز ۱۰ و جاسوس‌افزار Hera ویندوز ۸ تا ویندوز ۱۰ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سازمان سیا از این بدافزارها برای نفوذ به سامانه عامل‌های ویندوز و کنترل آن‌ها از راه دور استفاده می‌کرده است.

جاسوس‌افزار Athena به زبان پایتون نوشته شده و آخرین تاریخ انتشار آن به سال ۲۰۱۵ میلادی برمی‌گردد. اگر این مسئله تأیید شود بسیار نگران‌کننده است چرا که شرکت مایکروسافت نیز ویندوز ۱۰ را در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده است. این جاسوس‌افزار توسط سازمان سیا و شرکت امنیتی Siege توسعه داده شده است. این شرکت بیشتر در زمینه‌ی تهاجم سایبری فعالیت می‌کند.

اسناد منتشرشده توسط ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که جاسوس‌افزار Athena می‌تواند به‌طور بلادرنگ پیکربندی‌های خود را تغییر داده و برای عملیات ویژه‌ای آماده شود. هرچند ویکی‌لیکس اعلام نکرده سازمان سیا به چه نحوی از این جاسوس‌افزارها استفاده کرده است ولی با این‌حال می‌تواند حدس زد که برای اهداف جاسوسی خود با استفاده از این بدافزارها به سامانه‌های ویندوزی نفوذ کرده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ویکی‌لیکس جزئیات جاسوس‌افزارهایی که سازمان سیا مورد استفاده قرار می‌داد را منتشر کرد
برچسب ها: