ویندوز XP؛ مرده‌ی متحرکی که هنوز راه می‌رود

دو سال از زمانی که مایکروسافت سامانه‌عامل خود یعنی ویندوز XP را کنار گذاشت می‌گذرد.
برخلاف اینکه طی این مدت هیچ به‌روز‌رسانی یا وصله‌ی امنیتی برای کاربران ویندوز XP بیرون نیامده است، اما این سامانه‌عامل هنوز از هر ده رایانه روی یک رایانه در سرتا سر جهان اجرا می‌شود.
در مقایسه با هشتم آوریل ۲۰۱۴ زمانی که مایکروسافت یکی از بزرگترین تصمیمات جنجالی تاریخ رایانه را اعلام کرد، این آمار به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.
در آن زمان حدود یک چهارم (۲۷.۷ درصد) رایانه‌ها در سرتاسر جهان همچنان از ویندوز XP استفاده می‌کردند و تمایلی به ارتقای سامانه‌ خود هم نداشتند. حتی ماه‌ها پس از پایان زندگی این سکوی محبوب در ماه می سال ۲۰۱۴، تنها حدود ۲٫۴ درصد از کاربران از ویندوز ۷ یا ۸.۱ استفاده کردند.
یکی از پژوهش‌گران ESET به نام آریه گورتسکای در مورد آمار این سامانه‌ی قدیمی مایکروسافت قدیمی گفت: «حدود ۸ الی ۱۱ درصد از کاربران در بازار جهانی و در بعضی موارد در بازارهای نوظهور درصد بیشتری از کاربران همچنان از ویندوز XP استفاده می‌کنند.
اگر شما هم یکی از کاربران ویندوز XP هستید، چند دلیل خوب برای خداحافظی با این دوست قدیمیتان در زیر آمده است:
بدون انتشار به‌روز‌رسانی برای XP، رایانه‌ی شخصی شما در معرض تمامی کدهای مخربی قرار دارد که می‌توانند اطلاعات شما را نابود کنند یا به سرقت ببرند. متاسفانه حتی اگر از برنامه‌ی امنیتی قابل اعتماد و به‌روزی هم استفاده می‌کنید، این برنامه نمی‌تواند به طور کامل از شما محافظت کند زیرا خود سامانه‌در معرض آسیب‌پذیری‌های گزارش نشده و در نتیجه ناشناخته می‌باشد.

همه این حفره‌های امنیتی نه تنها دستگاه شما را به خطر می‌اندازد بلکه هرکسی را که بیرون رایانه باشد را نیز به خطر می‌اندازد. طبق گفته‌ی آقای گورتسکای، رایانه‌هایی که هنوز ویندوز XP را راه‌اندازی می‌کنند می‌توانند سکوی پرشی برای حمله به سامانه‌های دیگر باشند. مهم‌تر از محافظت کاربران از این سامانه‌های وصله نشده و محافظت نشده، استفاده از نسخه‌های جدیدتر ویندوز که امن‌تر هم هستند، می‌باشد.
همچنین طبق تصمیم دیگری که در همان سال ۲۰۱۴ گرفته شد، ویندوز دیگر از نسخه‌های قدیمی اینترنت اکسپلورر از جمله نسخه‌ی ۶.۰ پشتیبانی نمی‌کند؛ این نسخه مرورگر وب در ویندوزهای XP است.
شرکت‌های نرم افزاری دیگر نیز به آرامی در حال ترک این زیرساخت هستند، یکی از نمونه برجسته این شرکت‌ها گوگل کروم است. در وبلاگی راجع به پایان حمایت از XP و دیگر سامانه‌عامل‌های قدیمی اطلاعیه‌ای منتشر شده است و می‌گوید: «دیگر به‌روز‌رسانی‌های امنیتی بحرانی برای این زیرساخت قدیمی‌ای منتشر نمی‌شود و بنابراین این سامانه‌ها پتانسیل آلوده شدن با ویروس‌ها و بدافزارها را دارند.»
این ممکن است تنها شرکتی نباشد که چنین تصمیمی می‌گیرد با وجود آسیب‌پذیری‌های روز صفر جدیدی که در کمین سامانه‌ها نشسته‌اند، تعداد شرکت‌هایی که XP را کنار می‌گذارند رو به افزایش است. اگر شما به دنبال یک جایگزین برای ویندوز XP قدیمی هستند، توصیه این است که کاربران به نسخه‌های جدید‌تر ویندوز و حتی در حالت ایده‌آل به سامانه‌عامل‌های متن‌باز مانند لینوکس مهاجرت کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.