۲روسیه در حال حاضر برنامه‌هایی برای منع استفاده از نرم‌افزارهای خارجی دارد و به این منظور از شرکت‌ها و نرم‌افزارهای بومی خود پشتیبانی می‌کند، اما ظاهراً ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور، قصد دارد با ممنوع کردن استفاده از محصولات مایکروسافت در اولین فرصت ممکن به این تحول سرعت ببخشد.
پوتین تصور می‌کند دلیل محکمی برای این اتفاق وجود دارد: محصولات مایکروسافت را می‌توان در جنگ‌های سایبری علیه کشورهای دیگر به کار برد، و آمریکا می‌تواند در پوشش محصولاتی اعم از ویندوز و آفیس به سامانه‌های روسیه نفوذ کند!
ان‌بی‌سی نیوز مدعی است که سندی از وزارت امنیت داخلی آمریکا به دستش رسیده که تأیید می‌کند نفوذگران روسی از تزریق بدافزار در یک سند مایکروسافت آفیس برای خاموش کردن شبکه‌ی برق اوکراین در سال گذشته استفاده کرده‌اند، به همین خاطر ولادیمیر پوتین نگران است که شیوه‌ی مشابهی توسط آمریکا علیه روسیه به کار گرفته شود.
هم‌اکنون پوتین در تلاش است تا از شر نرم‌افزارهای خارجی در شرکت‌های دولتی و شرکت‌های تحت کنترل دولت خلاص شود، و پذیرش برنامه‌های بومی این کشور را که برای جلوگیری از هرگونه جاسوسی ممکن به آسانی قابل کنترل و نظارت هستند به یک فرهنگ مبدل کند.

پوتین به‌طور ویژه‌ای مایکروسافت را هدف قرار داده است
یک منبع ارشد اطلاعاتی آمریکا خطاب به ان‌بی‌سی نیوز گفت که رهایی از دست مایکروسافت به یک الویت برای پوتین تبدیل شده، چرا که این مقام روسیه فکر می‌کند این غول فن‌آوری، یعنی مایکروسافت، ممکن است به‌طور مستقیم با فعالیت‌های جاسوسی راه‌اندازی شده از سوی آمریکا در ارتباط است.
مایکروسافت نه‌تنها به عنوان مطرح‌ترین شرکت آمریکایی در عرصه‌ی فن‌آوری اطلاعات شهرت دارد، بلکه نزد مردم و بخش کسب و کار روسیه به عنوان همکار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا شناخته شده است.
مایکروسافت تاکنون توضیح داده که در هیچ فعالیت جاسوسی نقش نداشته است، و به وضوح بیان داشته که با دولت آمریکا یا هر دولت دیگری برای تزریق در پشتی در محصولات خود هم‌کاری نکرده است.
دومینیک افیر از مدیران مایکروسافت گفت: «ما در مورد هیچ‌کس جاسوسی نمی‌کنیم. ما با هیچ دولتی کار نکرده و نخواهیم کرد.»
البته ترک محصولات مایکروسافت اتفاقی نیست که یک شبه میسر باشد، به ویژه به این خاطر که روسیه هزاران سامانه‌‌ی در حال اجرا دارد که به ویندوز و آفیس مجهز هستند. اما این کشور هم‌اکنون قانونی دارد که سازمان‌ها و بخش‌های تجاری را موظف به پذیرش برنامه‌های توسعه‌یافته در روسیه و فراموش کردن راه‌کارهای ارائه‌شده از سوی شرکت‌های خارج از این کشور می‌نماید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ولادیمیر پوتین خواستار ترک همیشگی محصولات مایکروسافت است