وصله حفره‌ «ماژول‌های تحلیل شبکه» توسط سیسکو

شرکت سیسکو به مشتریان خود روز چهارشنبه اطلاع داد که وصله‌هایی را برای چندین آسیب‌پذیری متوسط تا خیلی شدید منتشر کرده که بر محصولات ماژول تجزیه و تحلیل حرفه‌ای شبکه‌ی این شرکت تأثیر می‌گذارند.
محصولات «ماژول تجزیه و تحلیل شبکه‌ی سیسکو» (NAM) بخشی از مدیریت فضای ابری و سامانه‎ا‌ی است که این شرکت ارائه می‌کند. این ویژگی‎ها مدیران را قادر می‌سازد تا منابع شبکه را بهینه‌سازی کنند و نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات و نرم‌افزارها را بهبود بخشند.

در این محصولات دو آسیب‌پذیری یافت شده که با اهمیت «بسیار زیاد» درجه‌بندی شده‌اند. یکی از آن‎ها که با شناسه CVE-۲۰۱۶-۱۳۷۰ مشخص شده، به مهاجمان از راه دور و غیرمجاز اجازه می‌دهد تا یک حمله‌ی منع سرویس توزیع‎شده DDoS را با ارسال بسته‌های دستکاری شده‌ی خاص IPv۶ روی شبکه انجام دهند، در حالی‎که در این حین NAM به بررسی وضعیت ترافیک می‌پردازد.
یک مشکل بسیار شدید دیگر، که با شناسه‌ی CVE-۲۰۱۶-۱۳۸۸ مشخص شده، بر رابط کاربری اینترنتی این شبکه تأثیر می‌گذارد. مهاجم می‌تواند از این حفره بهره‌برداری کرده تا از راه دور دستورات دلخواه را روی سامانه‌ عامل از طریق درخواست‌ها HTTP دستکاری شده‌ی خاص، اجرا کند. این آسیب‌پذیری یافت شده،‌ هم بر ماژول‌های فیزیکی و هم ماژول‌های مجازی (vNAM) اثر می‌گذارد.

علاوه بر این‎ها، محصولات NAM و vNAM شرکت سیسکو دچار دو مشکل سطح متوسط نیز هستند. یکی از آن‎ها یک آسیب‌پذیری تزریق دستور (CVE-۲۰۱۶-۱۳۹۰) است که به مهاجمان غیرمجاز محلی اجازه می‌دهد تا دستورات دلخواه را روی سامانه عامل میزبان اجرا کنند. مهاجم ممکن است موفق شود تا این دستورات را با داشتن دسترسی ریشه در یک ورودی دستکاری شده‌ی خاص اجرا کند.
مشکل دوم سطح متوسط در رابط کاربری اینترنت وجود دارد و به مهاجم از راه دور اجازه می‌دهد تا دستورات دلخواه را اجرا کرده و یا کدی را به وسیله‌ی ارسال درخواست‌های HTTP دستکاری شده‌ی خاص در سامانه عامل اجرا کنند. این آسیب‌پذیری با شناسه‌‌ی CVE-۲۰۱۶-۱۳۹۱ نیز می‌تواند توسط یک مهاجم غیرمجاز مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

سیسکو این آسیب‌پذیری‌ها را با انتشار وصله‌ها و به‎روزرسانی‌های امنیتی که می‌توان از مرکز نرم‌افزاری وب‌گاه این شرکت بارگیری کرد، وصله کرده است.
آسیب‌پذیری DoS به وسیله‌ی خود شرکت سیسکو در طی آزمایش‌های بررسی امنیت و تضمین کیفیت این شرکت کشف شده است، در حالی‎که سایر مشکلات از سوی دانیل جنسن از شرکت Security-Assessment گزارش داده شده‌اند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.