وزارت دفاع آمریکا، زرادخانه هسته‎ای آمریکا را با استفاده از فلاپی دیسک مدیریت می‎کند!

بر اساس گزارش دیوان محاسبات آمریکا، بخش‎های ارشد دولتی مانند وزارت دفاع، وزارت خزانه‌داری و سازمان تامین‌اجتماعی آمریکا در حال حاضر از سامانه‎های فناوری اطلاعات حداقل ۵۰ ساله استفاده می‌کنند. این سامانه‎ها وظایف مهم و مشخصی در ارتباط با اطلاعات مالیات‌دهندگان، زندانی‌های دولتی، سربازان نظامی و برنامه‌های هسته‌ای را بر عهده دارند و در مقابل حملات‌، شدیداً آسیب‌پذیر هستند.
به‌عنوان نمونه، وزارت دفاع آمریکا، سامانه کنترل هوایی راهبردی خود را با استفاده از یک رایانه IBM سری یک متعلق به دهه ۱۹۷۰ کنترل و مدیریت کرده و برای این منظور از فلاپی دیسک‌های هشت اینچی استفاده می‌کند. این سامانه، عملیات نیروهای هسته‌ای ایالات‌متحده مانند موشک‌های بالستیک میان‌قاره‌ای، بمب‌افکن‌های هسته‌ای و هواپیماهای محافظت از تانکرهای نفتی را کنترل می‌کند.

وزارت خزانه‌داری نیز در حال حاضر از کد زبان اسمبلی که یک زبان رایانه‌ای مورداستفاده در دهه ۱۹۵۰ بوده و مختص سخت‌افزار مخصوص خود بوده است، استفاده می‌کند. وزارت امور کهنه سربازان آمریکا نیز مسائل مربوط به زمان و حضور کارمندان، کارمندان ثبت زمان، لیست حقوق کارمندان و مشاوران خود را با استفاده از یک نرم‌افزار مخصوص نوشته‌شده به زبان کوبول (زبان تجاری مشترک) ثبت می‌کند. کوبول یک زبان برنامه‌نویسی کامپیوتری است که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ کاربرد داشته و روی سامانه‌های اصلی IBM قابل‌نصب است.
این شرایط در مورد چندین ارگان دیگر نیز صدق می‌کند.
نکته تعجب‌آور این است که دولت آمریکا بخش زیادی از بودجه فناوری اطلاعات سالانه خود را در سال گذشته به حفاظت از این سامانه‌ها اختصاص داده است. بر اساس گزارش دیوان محاسبات، بیش از ۷۵ درصد بودجه اختصاصی برای بخش فناوری اطلاعات در سال مالی ۲۰۱۵ برای راه‌اندازی و حفاظت صرف شده است. این میزان از مخارج در طول هفت سال مالی گذشته روند صعودی داشته است که باعث کاهش ۷.۳ میلیارد دلاری در مهروموم‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ در بودجه زمینه‌های توسعه، نوسازی و فعالیت‌های زیرساختی شده است.
درخواست بودجه سالانه سال ۲۰۱۷ توسط رئیس‌جمهور برای بخش فناوری اطلاعات بیش از ۸۹ میلیارد دلار گزارش‌شده است و بخش زیادی از این مقدار طبق گزارش‌ها صرف راه‌اندازی و حفاظت از سامانه‌های فناوری موجود خواهد شد.
دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت دولت آمریکا نیز به‌تازگی اقدام به نوسازی و جایگزینی سامانه‌های فناوری‌ اطلاعات دولت کرده است، اما دیوان محاسبات هشدار داد که تا زمان اجرای کامل این برنامه‌ها، دولت در قبال سامانه‌های موجود که کارایی آن‌ها بسیار کم شده است، ریسک بزرگی را خواهد کرد.

دیوان محاسبات همچنین اذعان کرد: «مدیر ارشد فناوری اطلاعات با مرور بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه راه‌اندازی و حفاظت فناوری، درصد بالایی از خطر را اعلام کرده است، اما وزارت‌ها و ترجمان‌های دولتی آمریکا تحلیل لازم برای این سرمایه‌گذاری‌ها را به‌طور پیوسته انجام نداده‌اند.»
باب ارتل، مدیر ارشد تولید در شرکت اسلیون، طی یک ایمیل عنوان کرد: «گزارش دیوان محاسبات آمریکا در مورد سامانه‌های قدیمی فناوری اطلاعات دولت نگران‌کننده است، اما متأسفانه جای تعجب ندارد. دیوان‌سالاری موجود و رقابت شدید برای بودجه، دو مقصر اصلی در عقب ماندن بودجه بخش عمومی در مقایسه با بخش فناوری هستند. مشکل وقتی بیشتر می‌شود که شما با تأخیر در پیشرفت‌های فناوری، موجبات تأخیر در ایجاد امنیت را رقم می‌زنید.»
وی همچنین اضافه کرد که حملات اطلاعاتی عظیم در اداره مدیریت کارمندان خود نشان‌دهنده این مشکل است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: «درعین‌حال که انتظار این می‌رود که از حملات قبلی درسی گرفته باشیم، گزارش دیوان محاسبات خود نشان‌دهنده این واقعیت است که اقدامات امنیتی در سطح دولت فدرال تا چه حد ضعیف و نگران‌کننده است.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.