واکنش شدید نسبت به تصمیم آمازون مبنی بر حدف رمزگذاری دستگاه‌ها

تصمیم آمازون مبنی بر حذف رمزگذاری تبلت‌هایی که آخرین نسخه‌ی Fire OS ۵ را دارند باعث اعتراض صاحبان این تبلت‌ها شد. آن‌ها به آمازون برای ناایمن کردن تبلت‌هایشان و این‌که اطلاعات شخصی اعتبارات ورودی رایانامه، شماره‌های کارت اعتباری و اطلاعات شغلی حساسشان به مدت طولانی ایمن نخواهند بود، اعتراض کردند.
یک دارنده‌ی تبلت Fire آمازون روی برد پیام‌رسانی آمازون نوشت: «اگر تبلت گم شود یا به سرقت برود، آمازون به عنوان یک میان‌گر تمامی اطلاعات را در معرض دید قرار خواهد داد.»
دارندگان تبلت Fire آمازون بیانیه‌های مشابهی را روی کانال‌های رسانه‌های اجتماعی دیگر به اشتراک گذاشتند.
آمازون تأیید کرد که تصمیم گرفته است که پشتیبانی از رمزگذاری را، در دستگاه‌هایی که Fire OS ۵ را اجرا می‌کنند حذف کند.
این حرکت در مقابل پایداری سخت اپل برای رمزگذاری آیفونش می‌باشد. این همچنین حرکتی است که مشتریان آمازون را در نور این حقیقت گیج کرده است که امازون از اپل در تقابل قانونی اخیرش در برابر FBI در مورد رمزگشایی یک آیفون حمایت می‌کند.
آمازون در بیانیه‌ی دادگاه به گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت پیوست که از اپل حمایت می‌کنند: «با ایستادن در کنار اپل در واقع برای مشتریانی به پا می‌خیزیم که برای حفظ امنیت خصوصی‌ترین اطلاعاتشان به ما اعتماد کرده‌اند.»
متخصصان امنیتی تأیید کردند که تصمیم آمازون برای حذف رمزگذاری ربطی به موضوع اپل با FBI ندارد.
اد مک اندرو یکی از شرکت‌کنندگان در حفظ امنیت اطلاعات در Ballard Spahr گفت: «به نظر می‌رسد که آمازون فرض کرده است که کاربرانش به اندازه‌ی کاربران اپل یا دیگران امنیت نمی‌خواهند، ممکن است این فرض به این علت باشد که هدف اولیه‌ی این تبلت‌ها استفاده‌ی چندرسانه‌ای است به همین علت امنیت در درجه‌ی دوم قرار دارد.»
فعالان حفظ حریم شخصی می‌گویند ضعف امنیتی تبادل مناسبی نیست، فقط به این دلیل که بعضی ویژگی‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
جرمی گیلولا کارشناس تکنولوژیست مؤسسه‌ی Electronic Frontier گفت :«حذف رمزگذاری دستگاه‌ها به علت استفاده‌ی کم مشتری یک توجیه بسیار ضعیف است برای کاهش امنیت آن دسته از مشتریانی که از آن ویژگی‌ها استفاده می‌کنند. اطلاعاتی که روی یک تبلت ذخیره می‌شود می‌توند به حساسی اطلاعاتی باشد که روی گوشی تلفن همراه یا رایانه‌ ذخیره می‌شود. آمازون باید به جای این کار، رمزگذاری را به صورت پیش‌فرض روی دستگاه‌ها نصب کند، نه این‌که آن‌ را حذف کند.»
آمازون پاییز گذشته Fire OS ۵ خود را بیرون داد و چند قابلیت قابل استفاده را به آن افزود، از جمله یک به‌روزرسانی مهم برای واسط کاربر. اما با معرفی Fire OS ۵، آمازون پشتیبانی رمزگذاری دستگاه را حذف کرد. نسخه‌های اولیه‌ی Fire OS هنوز از این پشتیبانی برخوردارند.
مک اندرو و دیگران معتقدند که انتخاب آمازون برای حذف این رمزگذاری ممکن است فعالیتی آگاهانه باشد که از طرفی که ایمنی دستگاه را کاهش می‌دهد از طرف دیگر عمل‌کرد دستگاه را بهبود بخشد.
روجر کی رئیس تحلیل‌گران در شرکت‌های فن‌آوری Endpoint گفت :«آمازون در مورد موقعیتی که این تصمیم به وجود می‌آورد بسیار مراقب و محتاط است. این موضوع ربطی به اپل ندارد، اما متأسفاته به علت تداخل زمانی که پیش آمده به نظر می‌رسد که این دو موضوع به هم ربط دارند، و چون مشتریان صورت‌حسابی را می‌پردازند این خبر خوشایند نیست.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.