۸در زمان نه‌چندان دور رمزنگاری در دسته فنّاوری‌هایی قرار می‌گرفت که فقط افراد حساس و بدبین درباره آن نگرانی داشتند، اما حالا و پس از گذشت چند سال یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان یعنی واتس‌اپ معتقد است رمزنگاری یکی از اصول پایه برای نزدیک به یک میلیارد کاربر این برنامه است. جدیدترین ویژگی این برنامه مکالمه تصویری است که این هفته به آن افزوده شده است.

اما چرا مسئله رمزنگاری حالا به یک مسئله مهم برای همه تبدیل شده است؟
پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کاربران درباره نظارت‌های دولتی در برنامه‌های مختلف نگران شده‌اند. در مورد واتس‌اپ، رمزنگاری انتها به انتها داده‌ها را از طریق کلیدی رمزنگاری می‌کند که توسط دستگاه تلفن‌همراه ایجاد شده و هرگز بر روی کارگزارهای واتس‌اپ ذخیره نمی‌شوند. بدین‌ترتیب این شرکت حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند به داده‌های کاربران دسترسی داشته باشد؛ بنابراین حتی مقامات قضایی هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

مدیرعامل واتس‌اپ جان کام دراین‌باره می‌گوید: «هیچ‌کس نمی‌تواند به این پیام‌ها دسترسی داشته باشد. نه مجرمان سایبری، نه نفوذگران، نه دولت‌های سرکوبگرانه و نه حتی ما. رمزنگاری انتها به انتها کمک می‌کند ارتباطات واتس‌اپ به‌صورت خصوصی برقرار شوند، مانند ارتباط چهره به چهره.»
علاوه بر تماس‌های تصویری، کاربران واتس‌اپ می‌توانند از این ویژگی امنیتی برای تماس‌های تلفنی و ارسال پیام استفاده کنند.

کاری که برنامه‌هایی مانند واتس‌اپ انجام می‌دهند این است که با استفاده از رمزنگاری قوی از خود و کاربران محافظت کنند. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که دولت‌ها پدیده رمزنگاری را به‌عنوان تهدیدی برای نظارت بر مظنونان تلقی می‌کنند. شرکت‌های فناوری همواره از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند که مقامات قضایی از آن‌ها به‌عنوان ابزارهای نظارتی استفاده کنند. آن‌ها معتقدند اگر این کار را انجام دهند تصویر ذهنی بدی را برای کاربرانشان ایجاد خواهند کرد و بر تعداد کاربران اثر سوء خواهد گذاشت. مثالی از این کشمکش بین مقامات و شرکت‌های فناوری در چند سال گذشته درگیری بلک‌بری در سال ۲۰۱۰ برای در اختیار قرار دادن کلید‌های رمزنگاری بود.

انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان ریاست‌جمهور آمریکا نگرانی‌ها را درباره حفظ حریم خصوصی بیشتر کرده است. هنوز مشخص نیست مواضع دولت ترامپ در این خصوص به کدام سمت بیشتر متمایل است.
اما از طرف دیگر در اواخر ماه اکتبر واتس‌اپ اعلام کرد به شرکت والد خود یعنی فیس‌بوک اجازه دسترسی به مخاطبان کاربران و فراداده‌های آن‌ها را می‌دهد تا بدین‌ترتیب فیس‌بوک از این داده‌ها برای بازایابی و اهداف تجاری استفاده کند. تعداد کاربران این شبکه اجتماعی به‌طور فزاینده‌ای در حال افزایش است. به نظر می‌رسد هر چه سریع‌تر این شرکت بتواند انواع مختلف رمزنگاری را اعمال کند که هم برای کاربران این برنامه بهتر است و هم برای خود واتس‌اپ.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

واتس‌اپ در راستای حفظ حریم خصوصی تماس‌های تصویری را رمزنگاری می‌کند