هند برنامه‌های رایگان فیس‌بوک را مسدود می‌کند

سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند (TRAI)، حامل‌های تلفن همراه و ارائه‌دهندگان پهنای باند را به خاطر مطالبه‌ی هزینه از مشتریان بر این اساس که به چه سرویس یا محتوایی از طریق اینترنت دسترسی دارند، ممنوع کرد.
تحت مقررات سرویس‌های اطلاعاتی برای ممنوعیت تعرفه‌های تبعیض‌آمیز، «هیچ کدام از ارائه‌دهندگان اطلاعات نباید تعرفه‌های تبعیض‌آمیزی را براساس محتوا، برای سرویس‌های اطلاعاتی مطالبه نمایند.»
بر این اساس سرویس‌های پایه‌ی رایگان فیس‌بوک در هند ممنوع شده است.

تمام سرویس های اینترنتی Zero-Rated مسدود شده اند!
فقط برنامه‌های اینترنتی رایگان فیس‌بوک نیستند که در داخل کشور هند مسدود شده‌اند، بلکه این اتفاق برای تمامی سرویس‌های اینترنتی Zero-Rated افتاده است.
سرویس‌های اینترنتی Zero-Rated، سرویس‌هایی هستند که اجازه‌ی دسترسی مردم به بعضی وب‌گاه‌ها و سرویس‌های وب را بدون استفاده از هیچ‌یک از کمک‌هزینه‌های داده‌ی تلفن همراهشان می‌دهند. تحت مقررات جدید، در حال حاضر هیچ‌کدام از این سرویس‌ها مجاز نمی باشند.
سرویس‌های‌ رایگان (که قبلاً با Internet.org شناخته می شدند)، یکی از سرویس‌های فیس‌بوک هستند که به مردم پیشنهاد دسترسی به تعداد زیادی سرویس وب که عاری از هرگونه هزینه‌ی میزبانی هستند، می دهند.
مشترکین برنامه‌های کاربردی رایگان باید یک شبکه‌ی تلفن همراه قابل اعتماد روی گوشی خود داشته باشند و از طیف وسیعی از پورتال‌ها شامل ویکی‌پدیا، بینگ، بی‌بی‌سی نیوز، و وب‌گاه‌های سلامت و به طور حتم، فیس‌بوک و پیم‌رسان فیس‌بوک محدود می‌شوند.
سرویس‌های رایگان، موضوع بحث‌برانگیزی در کشور هند بودند و اصول بی‌طرفی اینترنت را نقض کرده بودند.
استدلال مدافعان بی‌طرفی اینترنت این بود که با ارائه‌نمودن رایگان بعضی سرویس‌ها و وب‌گاه‌ها، مردم نسبت به بازدید از سایر وب‌گاه‌ها دلسرد می‌شوند. سرویس‌های رایگان فیس‌بوک مزایای زیادی را به وب‌گاه‌ها و سرویس‌هایی که شاملشان می‌شود، پیشنهاد می دهد.
برای مثال، اگر سرویس‌های رایگان شامل پیام‌رسان فیس‌بوک برای دسترسی رایگان شوند، هیچ برنامه‌ی پیام‌رسانی فوری قادر به صعود ناگهانی در این بازار رقابتی نخواهد بود و این چیزی جز نقض بی‌طرفی اینترنت نیست.
تنظیم‌کننده‌ی مخابراتی هند قبلاً دستور داده بود که ارتباطات ریلاینس به صورت موقت سرویس‌های رایگان را معلق کنند، تا تنظیم‌کننده به یک تصمیم در مورد اجرای قوانین در تعرفه‌های داده‌ برسد.
گفتنی است مکاتبات لازم با فیس‌بوک برای اظهار نظر در مورد مقررات جدید در هند که دومین کشور پرجمعیت دنیاست، انجام شده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.