ائتلافی از سازمان‌های اجرایی برای ریشه‌کنی بات‌نت قدرتمندِ Dorkbot با یکدیگر همکاری کرده‌اند، این بدافزار تاکنون موفق به آلوده کردن یک میلیون رایانه در ۱۹۰ کشور شده است.
پژوهش‌گران مرکز تحقیقات ضد بدافزار مایکروسافت این اخبار را از طریق وبلاگ مایکروسافت منتشر کرده‌اند.
دو بخش مایکروسافت شامل مرکز ضد بدافزار و واحد جرایم رایانه‌ای این شرکت، به همراه شرکت امنیتی ESET و تیم پاسخ‌های اضطراری رایانه‌ای لهستان برای تجزیه و تحلیل این بات‌نت همکاری می‌کنند.
هنگامی که زمان واکنش فرا رسد این گروه‌ها با مجموعه‌ای دیگر از مقامات اجرایی ترکیب می‌شوند، پلیس اروپا، FBI، اینترپُل، وزارت امنیت داخلی آمریکا، کمیسیون ارتباطات کانادا و پلیس سلطنتی کانادا از جمله مراکزی هستند که در ریشه‌کن کردن این بات‌نت با مایکروسافت همکاری کرده‌اند.
در نتیجه این عملیات اقدامات همزمان مؤثری به عمل آمد که بنا به اظهار اینترپل موجب حدف کارگزار اصلی بات‌نت و کانال‌های اطلاعاتی آن گردید.
بدافزار Dorkbot در سال ۲۰۱۱ ظهور کرد، اما در سال ۲۰۱۲ بود که به صورت وسیعی از راه شبکه‌ی اسکایپ منتشر گردید برخی از قربانیان این بدافزار یک هرزنامه در تالار گفتگوی خود دریافت می‌کردند که حاوی یک فایل فشرده شده بود. با باز کردن این پرونده یک بدافزار درِ پشتی روی سامانه‌ی آنها اجرا شده و کرم‌واره‌ی اینترنتی را در سامانه‌ی آن‌ها نصب می‌کرد تا این بدافزار را بیشتر نشر دهد. هنگامی که مهاجم از طریق این بدافزار به سامانه‌ی قربانی دسترسی پیدا می‌کرد، می‌توانست به ارسال هرزنامه بپردازند، حمله‌های DDoS انجام دهد و یا اطلاعات شخص را سرقت کند.
بنابراین از آن زمان این خانواده از بدافزارها توسعه یافته و در سرقت اطلاعات شخصی و اعتباری کاربران و همچنین غیرفعال کردن برنامه‌های امنیتی و نظایر آن مهارت خود را ثابت کرده‌اند.
اگر چه اخیراً ماجراهای مربوط به این بدافزار Dorkbot در اخبار دیده نمی‌شود، مایکروسافت ادعا می‌کند که این بات‌نت هنوز در حال فعالیت است و ماهانه به طور متوسط بیش از صد هزار سامانه‌ را در شش ماه گذشته آلوده کرده است. بر اساس اطلاعاتی که در وبلاگ مایکروسافت منتشر شده است بیشترین اهداف این بدافزار سامانه‌هایی از کشورهای هند، اندونزی، روسیه و آرژانتین بوده‌اند.
بر طبق گزارش‌های پلیس اروپا، محققان هنوز تلاش می‌کنند تا دریابند سالانه دقیقاً چه میزان از سامانه‌ها توسط این بدافزار آلوده شده‌اند، اما ادعا می‌شود که این میزان ممکن است به میلیون‌ها برسد.
معاون مدیر عملیات پلیس اروپا جمعه گذشته گفت: «بات‌نت‌هایی نظیر Dorkbot در سراسر دنیا اهداف خود را آلوده می‌کنند، از این رو همکاری مقامات اجرایی دنیا با بخش‌های خصوصی بسیار مهم است. پلیس اروپا خشنود است که به سایر نیروهای اجرایی و بخش‌های خصوصی برای نابودی بات‌نت‌ها پیوسته است که این قابلیت را دارند که میلیون‌ها سامانه‌ را قربانی کنند.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

همکاری مایکروسافت و مقام‌های اجرایی برای ریشه‌کنی بات‌نتِ Dorkbot