۱۱خبرها حاکی از آن است که شرکت گوگل رایانامه‌هایی به برخی کاربران خود ارسال کرده است که در آن نسبت به حملات نفوذگران دولتی هشدار می‌دهد. در این رایانامه به کاربران هشدار داده شده است که این مهاجمان قصد سرقت گذرواژه را داشته و کاربران می‌توانند از طریق چند گام حساب‌ کاربری خود را امن سازند.

در سال ۲۰۱۲ گوگل نخستین بار هشدارهای خود را درباره حملات نفوذگران دولتی به کاربران اعلام کرد، اما این روزها و در پی حملات سایبری که به دولت روسیه نسبت داده می‌شود تعداد رایانامه‌های هشداری این شرکت به کاربران رو به فزونی گذاشته است.
در حالی که هنوز تایید قابل استنادی از نقش روسیه در تلاش برای نفوذ به حساب‌های کاربری گوگل در دست نیست، این غول فناوری می‌گوید تنها ۰.۱ درصد از کاربران این هشدارها را دریافت کرده‌اند و لازم است تمامی کاربران درباره خطرات احتمالی آگاه باشند.

سخنگوی گوگل می‌گوید: «دریافت این رایانامه‌ها بدین معنا نیست که حساب ‌کاربری گیرنده مورد نفوذ قرار گرفته است. هر کاربری که رایانامه مذکور را دریافت می‌کند باید دستورالعمل‌های موجود در رایانامه را انجام دهد. ما همچنین به همه کاربران توصیه می‌کنیم به طور منظم به بررسی وضعیت امنیتی حساب کاربری خود بپردازند.»
برخی از کسانی که این رایانامه‌های هشدار را دریافت کرده‌اند روزنامه‌نگاران و یا اساتید برجسته‌ای از جمله اقتصاددان و محقق روزنامه نیویورک تایمز پاول کروگمن بوده‌اند.

در متن این رایانامه آمده است: «این احتمال وجود دارد که این هشداری ناصحیح باشد، اما ما معتقدیم نفوذگران دولتی سعی داشته‌اند گذرواژه شما را به سرقت ببرند. ما نمی‌توانیم جزئیات بیشتری را در این خصوص فاش سازیم چرا که مهاجمان مذکور ممکن است روش خود را تغییر دهند. اگر آن‌ها به هدف خود نائل شوند می‌توانند به داده‌‌های شما دسترسی پیدا کرده و کنترل حساب شما را در دست گیرند.»

۵_۱۰

شما نیز اگر این‌چنین رایانامه‌ای را از سوی گوگل دریافت کردید بهترین کار این است که گذرواژه خود را تغییر داده و سایر ویژگی‌های امنیتی را از جمله احراز هویت دوعاملی فعال سازید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

هشدار گوگل به کاربران: نفوذگران دولتی سعی دارند به حساب شما نفوذ کنند