هزینه‌ی حملات باج‌افزار‌ها، امسال ۱ میلیارد دلار بوده است!

شرکت امنیت سایبری Herjaveck طی گزارشی هشدار داده است که افزایش باج‌افزار‌ها به این معنا است که مجموع هزینه‌های مرتبط با حملات نرم‌افزاری و رمز‌نگاری پرونده‌ها می‌تواند به ۱ میلیارد دلار برسد.

طبق مقاله Hackerpocalypse: مکاشفه‌ی جرائم سایبری ، که توسط محقق امنیتی استیو مورگان نوشته شده است؛ افراد و مؤسساتی که احساس می‌کنند چاره‌ای جز پرداخت هزینه برای گشودن قفل پرونده‌های خود ندارند، منجر به افزایش این‌گونه حملات سایبری شده‌اند. در این گزارش هم‌چنین اشاره‌شده است که خود قانون هم مستثنا از این مسئله نیست؛ و خود اداره‌های پلیس نیز آلوده به باج‌افزار شده‌اند و برای گشودن قفل پرونده‌های رمزنگاری‌شده‌ی خود، مجبور به پرداخت باج بوده‌اند.

تخمین زده ‌شده است که قربانیان جرائم سایبری در سال گذشته مبلغ ۲۴ میلیون دلار را به نفوذگرانی که از باج‌افزار استفاده می‌کرده‌اند، پرداخت کرده‌اند. طبق گفته‌های شرکت Herjavec، مبلغ پرداختی قربانیان باج‌افزار در سه ماه اول امسال به مجموع ۲۰۹ میلیون دلار رسیده است. در این گزارش آمده است که با توجه این مبلغ، مجموع هزینه‌ی باج‌افزار در کل سال ۲۰۱۶ به ۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

طبیعت پر‌سود باج‌افزار همراه با استفاده‌ی آسان از آن به این معنی است که مجرمان سایبری علاوه بر استفاده‌ی روزافزون از باج‌افزار‌ها به فکر حمله به اهداف بزرگ‌تر برای گرفتن باج‌های کلان‌تر هستند.

Herjavec، همانند سایر شرکت‌ها، افزایش پول‌های دیجیتال بیت‌کوین را هم‌راستا با افزایش باج‌افزار‌ها می‌داند.

مت آنتونی، نایب‌رئیس خدمات بازسازی Herjaveck می‌گوید: «افزایش بیت‌کوین و سایر پول‌های رمزنگاری‌شده، درخواست و دریافت پرداخت‌ها و انتقال پول به‌صورت ناشناس را ممکن، ایمن و آسان ساخته است. این مسئله تأثیر بسیاری بر روی تعداد و انواع فرصت‌های جرائم سایبری داشته و به‌درستی موتور مولد جرائم سایبری است و با ادامه‌ی این روند مجرمان را توانا و جسور می‌سازد.»

در این گزارش هشدار داده ‌شده است که با افزایش باج‌افزار‌ها به‌خصوص اینکه استفاده از آن برای افرادی که مهارت‌های نفوذ را هم بلد نیستند آسان‌تر می‌شود، پرداخت باج افزایش می‌یابد و در ۵ سال آینده، درصد بسیار چشمگیری بر هزینه‌های جرائم سایبری افزوده می‌شود. مجموع هزینه‌‌های سالانه‌‌ی جهانی از جرائم سایبری در سال ۲۰۱۵، ۳ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود و انتظار می‌رود که این مبلغ تا سال ۲۰۲۱ به ۶ تریلیون دلار برسد.

در چند سال گذشته آسیب و تخریب اطلاعات، پول‌های دزدیده‌شده، تولیدات گم‌شده، سرقت ایده‌ها‌، سرقت اطلاعات شخصی و مالی، سرقت و حذف سامانه‌ها و اطلاعات نفوذ یافته، آسیب به شهرت افراد و بسیاری از موارد دیگر به میزان پول از‌دست‌رفته‌ی صنایع و تجارت‌های مختلف به دلیل این‌که قربانی جرائم سایبری شده‌اند، افزوده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.