۶با وجود همه‌ی اطلاع‌رسانی‌هایی که در خصوص مضرات فیس‌بوک انجام می‌شود، باز هم کاربران برخط خود را در معرض آن قرار می‌دهند و به دردسر می‌افتند.
یکی از پست‌هایی که این روزها در فیس‌بوک شاهد رد و بدل شدن آن هستیم دارای این مضمون است که هر آنچه که تا به حال در این رسانه‌ی اجتماعی رد و بدل کرده‌اید (امروز) منتشر خواهد شد.
اما نگران نباشید، این یک فریب است؛ بله باز هم فریب!
آخرین پیام فریب‌دهنده‌ی فیس‌بوک درباره‌ی حریم خصوصی بدین شکل است:
تا فردا مهلت دارید! همه‌ی چیزهایی که در فیس‌بوک منتشر کرده‌اید فردا در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. حتی پیام‌هایی که پاک کرده‌اید یا عکس‌هایی که اجازه‌ نداده‌اید برای عموم نمایش داده شوند، منتشر خواهند شد. این کار فقط به یک رونوشت و چسباندن نیاز دارد. در اخبار کانال ۱۳ راجع به این تغییر در مورد سیاست حریم خصوصی فیس‌بوک صبحت شده است. من به فیس‌بوک یا هر نهاد مربوطه‌ی دیگری اجازه نمی‌دهم از عکس‌ها، اطلاعات، پیام‌ها یا پست‌هایی که من، چه در گذشته منتشر کردم و چه در آینده به انتشار خواهم گذاشت، سوءاستفاده کند. با این بیانیه، من به فیس‌بوک خواهم فهماند که افشاء، رونوشت، توزیع و یا هر اقدام دیگری که به کمک نمایه یا محتوای فیس‌بوک، علیه من انجام شود، ممنوع است. محتوای این نمایه اطلاعات خصوصی و محرمانه است. نقض حریم خصوصی مشمول قانون مجازات (UCC ۱-۳۰۸- ۱۱ ۳۰۸-۱۰۳ و اساس‌نامه‌ی رم) است. دقت کنید که فیس‌بوک در حالت حاضر یک سازمان عمومی است. همه‌ی اعضاء بایست پستی شبیه به همین مورد را منتشر سازند. اگر دوست دارید می‌توانید همین نسخه را رونوشت و منتشر نمایید. اگر بیانیه‌ای این‌چنینی را دست کم یک بار منتشر نسازید، بستری مناسب را برای استفاده از عکس‌هایتان و نیز اطلاعات موجود در نمایه‌تان را فراهم می‌کنید. این متن را به اشتراک نگذارید؛ از آن رونوشت تهیه کرده و منتشر سازید.
ممکن است دیده باشید که برخی از دوستانتان این بیانیه‌ی «حریم شخصی» را در تایم‌لاین خود منتشر کرد‌ه‌اند؛ آن‌ها قصد دارند بیان کنند که دیگر به فیس‌بوک اجازه نمی‌دهند از عکس‌ها، اطلاعات شخصی و … استفاده کند.
اما بگذارید قضیه را برایتان روشن کنیم، این غول رسانه‌های اجتماعی هرگز چنین اعلامیه‌ای را منتشر نکرده است. این متن در حقیقت توسط یکی از کاربران ایجاد شده و سایر کاربران آن را در فیس‌بوک توزیع کرده‌اند.
چیزی که در این میان شگفت‌آور است این است که حتی افراد تحصیل‌کرده هم از چند و چون عمل‌کرد شرکت‌ها در حوزه‌ی سیاست‌های حریم خصوصی درک خوبی دارند هم فریب خورده‌اند و اقدام به انتشار این اطلاعیه‌ی جعلی در تایم‌لاین خود نموده‌اند و تأسف‌بارتر این‌که حتی دوستان خود را تشویق به تقلید کرده‌اند.
درست چند ماه پیش بود که یک اعلامیه‌ی جعلی دیگر با مضمون حریم خصوصی در این شبکه‌ی اجتماعی منتشر شد؛ حال بار دیگر تاریخ تکرار شده است. بار پیش، در ماه ژوئن، فیس‌بوک این بیانیه را برای آگاه‌سازی کاربران منتشر کرد:
«ممکن است با پستی مواجه شده‌ باشید که به شما می‌گوید اطلاعیه‌ای را برای تحت کنترل درآوردن هر آنچه که در فیس‌بوک منتشر کرده‌اید، رونوشت نموده و به اشتراک بگذارید. هرگز باور نکنید. تیم ما به صراحت می‌گوید: شما مالک همه‌ی محتوا و اطلاعاتی هستید که در فیس‌بوک منتشر کرده‌اید، و می‌توانید نحوه‌ی به اشتراک‌گذاری این اطلاعات را از طریق تنظیمات حریم خصوصی و نرم‌افزارتان کنترل کنید. این رویه تغییرناپذیر است.»
اگر نگران حریم خصوصی‌تان در محیط فیس‌بوک هستید، این شبکه‌ی اجتماعی صاحب‌نام تنظیماتی را برای شما ارائه کرده که غریبه‌ها و صد البته خود فیس‌بوک را در دسترسی به پست‌ها، عکس‌ها و محتوای شما محدود می‌کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

هرچیزی که در فیس‌بوک می‌خوانید باور نکنید!