۶در ابتدای امر توسط موزیلا، و در آخر از سوی گوگل تأیید شد که رمزگذاری در حال تبدیل به یک بلوک ساختمانی استاندارد برای وب‌گاه‌ها و برنامه‌های کاربردی است. گوگل روز گذشته گزارش داد که بیش از نیمی از صفحات بارگذاری شده در نسخه‌های رومیزی مرورگر کروم توسط HTTPS به نمایش درمی‌آیند.
گوگل، در گزارش شفاف‌سازی خود که برای اولین بار آمار و ارقام مربوط به استفاده از HTTPS را نیز شامل شده است، گفت: «مرور ایمن وب به وسیله‌ی HTTPS به یک هنجار تبدیل شده است.»
دو هفته پیش، موزیلا بیان داشت که برای اولین بار از زمان شروع نظارت خود متوجه شده که نیمی از کل ترافیکِ در حال انتقال، رمزگذاری شده است. این رقم از دسامبر ۲۰۱۵ حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. این افزایش به خاطر انفجار مراجع رایگان صدور گواهی‌نامه‌ی دیجیتال و سرویس‌های مجوزهای SSL، همچون مواردی است که توسط Let’s Encrypt، آمازون، Cloudflare، وردپرس و غیره ارائه شده‌اند.
گوگل در بسترهای مختلفی در جای جای جهان بارگذاری می‌شود. گوگل گفت که از ۳۱ اکتبر حدود ۵۳ درصد از محتوای صفحات بارشده روی سامانه‌های تحت ویندوزی که از کروم استفاده می‌کنند، از طریق HTTPS مهیا شده‌اند؛ سامانه‌های لینوکس ۵۷ درصد، سامانه‌های مک ۶۲ درصد، و سامانه‌های کروم حدود ۶۸ درصد را به خود اختصاص داده‌اند. در آخرین رتبه اندروید با ۴۲ درصد قرار دارد، البته این رقم از ۲۹ درصد در ماه مارس ۲۰۱۵ به این مقدار رسیده است.
آدرین پورتر فلت و امیلی شکتر از تیم امنیتی کروم گفتند: «ما به کارمان ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم مهاجرت به HTTPS به بهبود امنیت منجر می‌شود.»
گوگل به وب‌گاه‌های HTTPS رتبه‌های جست‌وجوی مطلوبی را به عنوان پاداش اعطاء می‌کند، به این امید که سرعت تبدیل به یک بستر وب رمزشده را افزایش دهد. محققان گوگل همچنین اشاره کردند که ترافیک ارائه‌شده توسط HTTPS در حال افزایش است، و آگهی‌های برخاسته از منابع گوگل همچون AdWords، AdSense و سایرین از HTTPS پشتیبانی می‌کنند، و این آگهی‌ها به‌طور مستقیم از طریق شبکه‌های تبلیغاتی شخص ثالث که بایست «HTTPS-پسند» باشند، به فروش می‌رسند.
آمار گوگل بیان می‌کنند که کاربران زمان بیشتری را صرف صفحات HTTPS می‌کنند، آمار ۶۹ درصد و ۷۰ درصد به ترتیب به کاربران ویندوز و مک اشاره دارد. از نظر جغرافیایی آمریکا مقام نخست استفاده از HTTPS را در محیط ویندوز داراست، سپس ترکیه، روسیه، مکزیک و سایرین ۵۰ درصد کاربران HTTPS را پوشش می‌دهند. با این حال رشد ژاپن بسیار کندتر است، تنها ۳۵ درصد از آمار را شامل می‌شود. از نظر نقش ارائه‌دهندگان SSL رایگان، به نظر می‌رسد Let’s Encrypt جلودار باشد،Let’s Encrypt در یک هفته‌ی اخیر یک میلیون گواهی دیجیتال را منتشر نموده است، و در طول این سال میلادی حدود ۷ میلیون گواهی را صادر کرده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نیمی از صفحات در کروم با HTTPS به نمایش درمی‌آیند