نقض حریم خصوصی: ردیابی مسافران پس از اتمام سفر توسط اوبر

اوبر یک سرویس ‌سفری برخط مستقر در سان‌فرانسیسکو است. برنامه‌ی تلفن هوشمند به‌طور خودکار مسافرین را با نزدیک‌ترین راننده مرتبط می‌سازد و موقعیت مسافر را برای راننده می‌فرستد. مشتریان از طریق این برنامه تقاضای تاکسی کرده و موقعیت راننده‌ی خود را ردیابی می‌کنند. برنامه‌ی اوبر به‌طور خودکار کرایه را محاسبه کرده و پرداختی را به راننده منتقل می‌کند.

اواسط امسال بود که اوبر در مجادلاتی متهم شد که وضعیت باتری کاربران خود را بررسی می‌کند چرا که این شرکت معتقد است زمانی‌که باتری تلفن همراه کاربران در حال اتمام باشد آن‌ها سریع‌تر نیاز دارند تا پیش از خاموش شدن تلفن همراه، سوار تاکسی شوند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این شرکت حتی زمانی‌که کاربر سوار تاکسی شده نیز او را ردیابی می‌کند و این نظارت سرویس این شرکت را بهبود می‌دهد. این برنامه اخیراً برای جمع‌آوری داده‌های مکانی کاربران در پس‌زمینه به‌روزرسانی شده است.

بنابراین اگر شما اخیراً برنامه‌ی اوبر را به‌روزرسانی کرده باشید، بر روی این برنامه مجوزهای ردیابی مکان تغییر کرده است. با این تغییر حتی زمانی‌که شما این برنامه را بسته باشید، این برنامه اجازه دارد موقعیت مکانی شما قبل و ۵ دقیقه بعد از سفر را ردیابی کند.

در بالای برنامه یک پاپ‌آپ نمایش داده شده و پیغام «آیا به اوبر اجازه می‌دهید موقعیت مکانی شما را ردیابی کند؟» نشان می‌دهد. شما می‌توانید گزینه‌ی «اجازه دادن» یا «اجازه ندادن» را انتخاب کنید. اگر «اجازه ندادن» را انتخاب کنید، اوبر شما را ردیابی نخواهد کرد.

این شرکت گفته این اطلاعات تنها به رانندگان کمک نمی‌کند که بدون تماس تلفنی مسافر پیدا کنند بلکه به‎نفع مسافران نیز هست. از طریق این اطلاعات این شرکت بررسی می‌کند که آیا مسافر در زمان مناسبی سوار تاکسی شد یا خیر و در چه سمتی از خیابان پیاده شد. همگی این‌ها به امنیت مسافران کمک می‌کند.

اطلاعات مکانی در طول یک سفر در بازه‌های زمانی زیر جمع‌آوری می‌شود:
•زمانی که شما با برنامه‌ی اوبر در حال تعامل هستید و برنامه را مشاهده می‌کنید.
•زمانی که شما در سفر هستید: از زمانی که شما تاکسی درخواست می‌کنید تا زمانی‌که سفر شما به پایان می‌رسد حتی اگر برنامه در پس‌زمینه باشد و شما آن را مشاهده نکنید.
•۵ دقیقه بعد از اینکه سفر به پایان رسیده باشد، حتی اگر شما این برنامه را در پس‌زمینه بسته باشید.

اوبر این حرکت را سال گذشته اعلام کرد و باعث شد کمیسیون تجارت فدرال از این شرکت شکایت کند. در آن زمان، مرکز حریم خصوصی الکترونیک اعلام کرد این اطلاعاتی که اوبر از مشتریان جمع‌آوری می‌کند، بیش از چیزی است که از یک سرویس حمل‌ونقل انتظار می‌رود.
از شرکت بزرگی همچون اوبر انتظار نمی‌رود در پس‌زمینه به جمع‌آوری اطلاعات مکانی مشتریان بپردازد. با این حال FTC در واکنش به این اقدام با شکست مواجه شده و اوبر بی‌وقفه به جمع‌آوری اطلاعات ادامه می‌دهد.

چگونه ردیابی اوبر را متوقف کنیم؟
اگر شما در این خصوص نگران هستید، راهی برای خلاصی از این نگرانی وجود دارد. این شرکت توضیح داده که چگونه می‌توانید این ویژگی را خاموش کنید. در ادامه نحوه‌ی غیرفعال کردن این ویژگی را مشاهده می‌کنید:
کاربران اندروید: تنظیمات – برنامه‌ها – اوبر –مجوزها – تغییر وضعیت مکان
کاربران اندروید لالی‌پاپ و نسخه‌های قبل: تنظیمات – مکان – تغییر وضعیت به حالت خاموش
کاربران iOS: تنظیمات – حریم خصوصی – سرویس‌های مکانی – اوبر – انتخاب گزینه‌ی «هیچ‌وقت»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.