گزارش‌ها حاکی از آن‌ است که اپراتورهای محلی از مأموریت زاکربرگ راضی نیستند.
برنامه‌ی «مبانی رایگان» فیس‌بوک، به شریک هندی خود، شبکه‌ی مخابراتی هندی Reliance پیشنهاد دسترسی اینترنتی رایگان به گروهی از وب‌گاه‌‌ها را داده بود که بر اساس گزارش‌ها خشم این اپراتور هندی را به همراه داشته است.
روزنامه‌ی تایمز هندوستان گفته است که شرکت تنظیم مقرارت مخابرات هند با نام TRAI از این اپراتور Reliance خواسته است که دسترسی به برنامه‌ی «مبانی رایگان» را بنا بر دلایل نقض بی‌طرفی شبکه متوقف کند.
فیس‌بوک در ابتدا شرکایی برای اجرای مبانی رایگان انتخاب کرد اما بعد از شنیدن زمزمه‌های مخالف این خط ‌مشی را برای شرکت‌های ثالث باز کرد. اکنون مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای وب‌گاه‌هایی که می‌خواهند به این خط‌مشی بپیوندند قرار داده شده است، اما این مقررات در مورد اینکه در فرآیند بررسی، یک وب‌گاه چه چیزی لازم دارد تا به این خط‌ مشی اضافه گردد ساکت است، به جز این‌که اطمینان حاصل شود که این وب‌گاه تصاویر حجیم، پرونده‌های فلش و جاوا را در بر ندارد.
مارک زاکربرک مدیرعامل فیس‌بوک از برنامه‌ی «مبانی رایگان»‌ دفاع کرده است، او استدلال کرده است که هر زمان که کسی قادر باشد منابع اینترنت خود را برای کار عرضه کند یک پیروزی بزرگ برای همه است. منتقدان نظریه او می‌گویند که فیس‌بوک اساساً به دنبال تصرف یک منطقه است و داستان تأثیری که تمدن‌سازی اینترنت دارد بیشتر از گذشته استعمار را در عصر دیجیتال و تجارت الکترونیک در کشورهای در حال توسعه تجدید می‌کند و بنابراین برنامه‌ی «مبانی رایگان» که ادعای خدمت‌گذاری دارد می‌تواند به این خط‌مشی بپیوندد.
گزارش تایمز هندوستان می‌گوید که اپراتور Reliance می‌خواهد به برنامه‌ی مبانی رایگان خاتمه دهد و وب‌گاه‌ TRAI و شبکه‌های اجتماعی در این مورد سکوت کرده‌اند.
اگر برنامه‌ی «مبانی رایگان» مسدود شود، هر دو شرکت فیس‌بوک و رلیانس ضربه خواهند خورد. یکی از آن‌ها شدیداً در معرض سوءظن قرار خواهد گرفت و دیگری یکی از شرکای خود را از دست خواهد داد. اما شاید فیس‌بوک بتواند دوباره خود را بازیابی کند، زیرا که نخست‌وزیر هند نارندرا مودی و زاکربرگ به ندرت فرصتی را برای شراکت با هم‌دیگر از دست می‌دهند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نقض بی‌طرفی شبکه؛ دلیل هند برای توقف فیس‌بوک