نقش موتور‌های جست‌جوی وب عمیق در پیمایش مخفیانه‌ی اینترنت

آیا می‌دانستید بخش عظیمی از اینترنت وجود دارد که مخفی بوده و توسط موتورهای جست‌وجوی معمولی و مرورگرهای وب غیرقابل دسترس هستند؟
این بخش از اینترنت با نام وب عمیق شناخته شده و ۵۰۰ مرتبه از آن‌چه که ما به عنوان وب می‌شناسیم بزرگ‌تر است.

وب عمیق چیست؟
وب عمیق اصطلاحی است که به داده‌هایی اطلاق می‌شود که توسط موتورهای جست‌وجو‌ی معمول و استانداردی هم‌چون گوگل و یا یاهو اطلاق نمی‌شود.
«وب عمیق» به همه‌ی صفحات وبی گفته‌ می‌شود که موتورهای جست‌وجو نمی‌توانند آن‌ها را بیابند، از جمله پایگاه‌های داده، فروم‌های وبی که نیازمند ثبت‌نام هستند، صفحات رایانامه‌ی وب، و صفحاتی که متعلق به درگاه‌‌های پرداخت پولی‌‌اند.
از طرفی مفهومی با نام «وب تاریک» نیز وجود دارد، که بخشی از وب عمیق است. شاید زمانی که شما این دو اسم را می‌شنوید به نظرتان یکسان بوده و در یک دسته قرار گیرند.اگر این‌طور فکر می‌کنید، پس در اشتباهید.

وب تاریک چیست؟
وب تاریک آن‌جایی است که می‌توانید بدون شناخته شدن کارتان را انجام دهید، به طوری که کاملاً نانشناس بمانید.
وب تاریک خیلی از وب عمیق کوچک‌تر است، و شامل همه‌ی وب‌گاه‌هایی می شود که مواد مخدر و یا اسلحه می‌فروشند، و یا آدم‌کش استخدام می‌کنند!
این‌ها شبکه‌های مخفی‌اند که حضور خود را مخفی می‌کنند و آدرس URL آن‌ها با onion همراه است.
این وب‌گاه‌‌ها که قالب نام‌ وب‌گاه onion دارند، توسط موتورهای جست‌وجوی معمول یافت نمی‌شوند، بنابریان شما می‌توانید فقط از طریق مرورگر Onion‌ آن‌ها را ببینید، یعنی همان‌ مرورگر تور که همه نام آن ‌را شنیده‌ایم.

تور رایگان است و همه می‌توانند آن را بارگیری کنند
همه‌ی ما احتمالاً زمانی نام وب تاریک را شنیدیم که بازار زیرزمینی با نام جاده‌ی ابریشم توسط تحقیقات مأموران فدرال از هم پاشید.
اما آیا می‌شود هنوز هم محتوای وب‌ تاریک را با استفاده از مرورگرهای عادی و بدون نیاز به تور بازدید کرد؟
در این‌جا چگونگی این‌کار آمده ‌است.

راه‌کار: موتورهای جست‌وجوی وب عمیق
موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل بسیار قوی هستند، اما نمی‌توانند مقادیر بسیار زیادی داده را نمایه کنند، داده‌هایی که هایپرلینک یا همان ابرپیوند نشده‌اند و یا از طریق سرویس‌های DNS عمومی قابل دسترسی نشده‌اند. اگرچه موتورهای جست‌وجوی وب عمیقی وجود دارد که می‌توانند نتایج مشابه را به مرورگر عادی‌تان بیاورند.
برخی از این موتورهای جست‌وجوی تاریک عبارتند از:
Onion.City
Onion.to
Not Evil
Memex Deep Web Search Engine

برخی از موتورهای جست‌وجوی عمیق نیز بدین ترتیب‌اند:
The WWW Virtual Library
Surfwax
IceRocket
Stumpedia
Freebase
TechDeepWeb
این موتورهای جست‌وجوی عمیق از طریق تور با سرویس Onion‌ صحبت کرده، پیوند‌های onion را شناخت و سپس خروجی نهایی را به مرورگر معمولی هدایت می‌کنند.
این یکی از پیامدهای مرور وب عمیق و یا تاریک بر روی مرورگر معمولی است. ادامه‌ی روند به این صورت موجب می‌شود نتایج جست‌وجوی onion برای همه از جمله گوگل قابل مشاهده شوند.

اهمیت تور
باید بدانید که استفاده از تور غیرفانونی محسوب نمی‌شود اما استفاده از آن می‌تواند توجه آژانس‌های قانونی را به سمت شما جلب کند.
تور به شدت توسط روزنامه‌نگاران، محققان و غیره در کشورهایی استفاده می شود که به شدت تحت سانسور هستند، تا عادات مرور وب و مکان فیزیکی‌شان را مخفی کنند.
البته یکی از مهم‌ترین دلایل رشد تور، برنامه‌ی نظارتی NSA بوده ‌است.
پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن در سال‌های گذشته، اذهان عمومی مدام نگران‌اند که حریم شخصی‌شان در اینترنت در خطر باشد.
بدین‌ترتیب اعتماد به اینترنت کم شد تا رمزنگاران وارد صحنه شوند، بدین ترتیب به مقابله با تلاش‌های آژانس‌های فدرال برآیند؛ پس نیاز به تور احساس شد.
با کمک تور، کاربران وب می‌توانند در اینترنت بچرخند بدون آن‌که واهمه‌ای داشته باشند چرا که بدین‌ترتیب می‌توانند هویت‌ اصلی‌شان را از آژانس‌های جاسوسی و فدرال مخفی نگاه دارند.
به این دلیل است که تور به عنوان یکی از اهداف قابل توجه برای آژانس‌های فدرال محسوب می‌شود.
به همین دلیل که تور یکی از اهداف آژانس‌های جاسوسی دولتی محسوب می‌شود، بیش‌تر کاربران برخط در تور نیز احساس امنیت نمی‌کنند.

چه کسانی در وب تاریک مخفی می‌شوند؟
بر اساس مطالعه‌ی انجام‌شده توسط دانیل مور و توماس رید، ۵۷ درصد از وب تاریک مربوط به محتواهای غیرقانونی هم‌چون محتوای مستهجن، مبادله‌ی پول‌های قاچاق، مبادله‌ی مواد مخدر، مبادله‌ی اسلحه و غیره می‌شود.
این شهروندان هستند که به وب تاریک، جان می‌دهند. به همین دلیل است که به وب تاریک، مخزن اطلاعات گفته نمی‌شود. از وب‌تاریک می‌توان استفاده‌‌های بی‌شماری کرد، اما بستگی دارد که کاربر به دنبال چه چیزی است؟
در پایان می‌توان گفت: دانش رایگان و بدون مرز است! از وب‌گردی لذت ببرید!

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.