نفوذگری با حساب کاربری ۰x۲Taylor در توییتر ادعا می‌کند که به یکی از کارگزارهای آمازون حاوی ۸۰۰۰۰ مجوز ورود کاربران (kindle) نفوذ کرده است.

این نفوذگر به عنوان مدرکی برای نفوذ، بیش از ۸۰۰۰۰ مجوز متعلق به کاربران آمازون را به‌صورت برخط منتشر کرد، او همچنین توضیح داده است که این شرکت به اخطارهای او در مورد آسیب‌پذیری کارگزارهایش توجه نکرده است.

۰x۲Taylor در توییتر در توضیح به دیلی دات بیان کرد که نقایص را سه روز قبل به آمازون گزارش کرده است اما با موفقیت همراه نبوده است.

رخنه در اطلاعات آمازون

کارگزار مورد نفوذ واقع شده حاوی اطلاعات ۸۰۰۰۰ کاربر کیندل از جمله مجوز ورود، شهر، ایالت، کد پستی، شماره تلفن و آدرس IP آخرین ورود کاربر بود.

۰x۲Taylor همچنین تأیید کرد که اعتبار مجوزها را تأیید نموده است. او همچنین افزود که پرداخت ۷۰۰ دلار را از آمازون درخواست کرده است اما شرکت برنامه‌ای برای اعطای پاداش نداشته و همچنین تلاش‌های نفوذگر را تایید نکرده است.

او افزود: «آمازون شرکت بزرگی است و باید پول کافی برای اعمال دفاع‌های امنیتی صحیح داشته باشد. من تلاش کردم به‌طور محرمانه به آن‌ها اثبات کنم که اخطارهای من را نادیده می‌گیرند.» او گفت: در این لحظه حقیقتاً نمی‌خواهم به آن‌ها کمک کنم. فکر می‌کنم به‌اندازه کافی غرامت داده‌ام.

این نفوذگر پیش از بارگذاری پایگاه داده کامل در سرویس ذخیره‌سازی ابری Mega، تصویری از این اطلاعات را در توییتر به اشتراک گذاشته ‌است.

۰x۲Taylor به کاربران پیشنهاد کرده است که رمزهای عبور خود را هر چه سریع‌تر به‌روز نمایند و از آن‌ها خواست به طور مرتب این‌کار را انجام دهند.

اجازه دهید منتظر جواب آمازون بمانیم.کارشناسان امنیتی معتقدند اجرای یک برنامه پاداش برای شرکت‌ها مفید است. نقصی که توسط نفوذگر کلاه‌سفید گزارش شد شاید به هر شرکتی اجازه دهد که میلیون‌ها دلار ضرر ناشی از نشت اطلاعات را کاهش دهد.

به‌روزرسانی ۱۰ ام جولای ۲۰۱۶

به اظهار نظر یک محقق امنیتی برایان والاس در Cylance SPEAR Team توجه کنید:

«به‌عنوان یک پژوهشگر حوزه امنیت و یکی از مشتریان آمازون، در مورد نشت اطلاعات فرضی، کنجکاو هستم. با بررسی داده‌ها، پی بردم که داده‌ها با انتظارات ما از اطلاعات معمول یک کاربر انطباق ندارند. آدرس رایانامه برای حساب‌های کاربری همگی قالب یکسانی داشتند. این قالب شامل نام کوچک، سپس نام خانوادگی و به دنبال آن یک دنباله تصادفی از حروف و اعداد بود. به‌علاوه، تمام آدرس‌های رایانامه متعلق به gmail.com، yahoo.com و hotmail.com بودند.

با مشاهده این نکته تعداد دفعات وقوع هر دامنه به‌کار رفته را بررسی کردم و پی بردم که از میان این سه دامنه هرکدام تقریباً یک‌سوم دفعات وقوع را تشکیل می‌دهند. این برخلاف انتظار ما برای مشاهده در نسخه‌برداری از داده‌ها است، اما زمانی که این سه دامنه به‌صورت تصادفی ۸۳۸۹۹ بار انتخاب شوند مشاهده این قالب انتظار می‌رود. باوجود این شواهد دال بر اینکه داده‌ها تولید نشده‌اند، در پی شواهد دیگری مبنی بر اینکه این اطلاعات نماینده اطلاعات کاربران قانونی نیستند برآمدم.

این داده‌ها شامل مقادیری برای آخرین IP کاربر است که ظاهراً نمایانگر آدرس IP کاربر در آخرین مرتبه ورود آن است. با بررسی آدرس‌های IP، پی بردم که اکثریت قریب به‌اتفاق آدرس‌های IP متعلق به ColoCrossing است؛ شرکتی که مراکز داده را به‌عنوان یکی از خدمات ارائه می‌کند. درحالی‌که احتمال دارد برخی از کاربران آمازون از طریق مراکز داده به شبکه متصل شوند، می‌توان انتظار داشت که این‌ موارد اکثریت قریب به‌اتفاق کاربران نباشند.

هنگام بررسی فیلد “user_agent”، که ظاهراً توسط مرورگر وب کاربر در آخرین مرتبه ورود او به وب‎گاه این فیلد پر می‌شود، پی بردم که این نیز رفتار یک کاربر قانونی رانشان نمی‌دهد. مشابه دامنه‌های رایانامه، به نظر می‌آید که این عامل‌های کاربران از یک فهرست کوتاه به‌طور تصادفی انتخاب‌ شده‌اند، چون تعداد عامل¬های هر کاربر تقریباً مساوی بود. معمولاً، انتظار داریم برخی از مرورگرهای مشهور، برخی مرورگرهای غیر مشهور و خیلی بیشتر از ۲۲ عامل کاربری متفاوت ببینیم.

رمزهای عبور فهرست شده در داده‌ها نیز نماینده کاربران قانونی نیستند. تمام رمزهای عبور ظاهراً از ترتیب تصادفی حروف بزرگ و اعداد تشکیل‌شده‌اند و هیچ واژه یا رمز عبور شناخته‌شده‌ای وجود ندارد. ممکن است تصور شود که برخی از کاربران به‌طور تصادفی رمزهای عبور را تولید کرده‌اند اما بسیار بعید است که ۸۳۸۹۹ کاربر به یک‌شکل رمز عبور ساخته باشند.»

وی می‌گوید: « من هیچ‌یک از حساب‌های کاربری را در Amazon.com آزمایش نکردم چون این کار به‌طور بالقوه می‌تواند خطر قانونی داشته باشد.»

«بر اساس این شواهد، معتقدم که داده‌های منتشرشده نماینده کاربران حقیقی آمازون نیستند، بلکه در عوض این اطلاعات تولید شده‌اند. مشخص نیست که آیا این اطلاعات توسط فردی که اطلاعات را منتشر کرده است تولید شده‌اند، یا توسط یک فرد سوم تولید شده‌اند و اینکه اطلاعات به دست فردی که آن‌ها را منتشر کرده است رسیده‌اند.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نفوذ به یک کارگزار شرکت آمازون و رخنه اطلاعات ورود بیش از ۸۰ هزار حساب کاربری
برچسب ها: