نفوذ به بانک مرکزی روسیه و سرقت ۳۱ میلیون دلار

۲گزارش‌ها حاکی از آن است که نفوذگران به بانک مرکزی روسیه حمله کرده و توانستند ۳۱ میلیون دلار را به سرقت ببرند. بانک مرکزی روسیه نیز این حمله را تأیید و اعلام کرده در حال بررسی این حمله است ولی هنوز در خصوص عوامل این حمله اطلاعاتی ارائه نشده است.

مقامات رسمی این بانک در یک گزارش عمومی اعلام کردند که مهاجمان می‌خواستند ۵ میلیون روبل (واحد پول روسیه) را به سرقت ببرند ولی گروه امنیت این بانک وارد عمل شدند و مهاجمان توانستند فقط ۲ میلیون روبل از این بانک بدزدند.

سخنگوی بانک مرکزی در گفتگویی به CNN گفت که ما بسیار خوش‌شانس بودیم که توانستیم بخشی از پول‌های به‌سرقت رفته را بازگردانیم. به نظر می‌رسد که مهاجمان سایبری فقط بانک مرکزی روسیه را هدف قرار نداده‌اند و بانک‌های مرکزی و مشتریان بانک نیز هدف حمله بوده‌اند ولی هنوز معلوم نیست که این حملات با موفقیت انجام شده است یا خیر.

هرچند هنوز اطلاعات زیادی در خصوص عاملان حمله به بانک مرکزی روسیه در دست نیست ولی محققان معتقدند که این حمله توسط همان مهاجمانی انجام شده که در چند سال اخیر بانک‌های روسیه و سایر بانک‌ها در سرتاسر دنیا را هدف قرار داده‌اند.
فقط همین امسال مهاجمان توانستند با نفوذ به سامانه‌ی تراکنش بین بانکی SWIFT، از بانک مرکزی بنگلادش نزدیک به ۱۰۱ میلیون دلار به سرقت ببرند. مشابه همین حمله در خود روسیه نیز اتفاق افتاد. زمانی‌که مهاجمان برنامه‌ریزی کردند تا ۹۵۱ میلیون دلار را از بانک روسیه به سرقت ببرند ولی تراکنش آن‌ها پیش از تکمیل شدن متوقف شد.

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) در خصوص وقوع حملاتی این‌چنینی در بانک‌های محلی هشدار داده است. این سرویس اطلاعاتی بر روی رایانه‌های کارگزاری در هلند شواهدی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد مؤسسات مالی روسیه هدف حمله‌ی مهاجمان قرار خواهند گرفت. مقامات روسیه هنوز در خصوص عاملان و زمان وقوع این حمله جزئیاتی را ارائه نکرده‌اند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.