گروه نفوذ Fancy Bear که به دولت روسیه نسبت داده می‌شود، ظاهراً در داده‌هایی که از حزب دموکرات آمریکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرده، داده‌های نادرست و اشتباه نیز قرار داده است. محققان متوجه شدند که نفوذگران این داده‌ها را در قالب رایانامه‌های یک روزنامه‌نگار که منتقد دولت پوتین است، گنجانده‌اند.

این موضوع زمانی مشخص شد که رایانامه‌ی این خبرنگار منتقد پوتین توسط نفوذگران، تحت حملات فیشینگ قرار گرفت. نفوذگران رایانامه‌های فیشینگ را برای این خبرنگار ارسال کرده و مدعی شده‌اند رایانامه از طرف گوگل ارسال شده است. در محتوای این رایانامه آمده است که کاربر باید گذرواژه‌ی خود را تغییر دهد.

در این رایانامه‌ی فیشینگ یک پیوند مخرب وجود دارد که خبرنگار با کلیک بر روی آن به وب‌گاه جعلی هدایت شده و گذرواژه‌ها و گواهی‌نامه‌های خود را وارد می‌کند. در ادامه دیگر اختیار رایانامه‌ها در دستان خبرنگار نبوده و نفوذگران نیز می‌توانند به این رایانامه‌ها دسترسی داشته باشند. در جریان این نفوذ، داده‌های جعلی و واقعی که از حزب دموکرات به سرقت رفته بود مشخص شد.

گروه انتخاباتی کلینتون در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رایانامه‌های خود را از دست داده و داده‌های مربوط به آن توسط ویکی‌لیکس به‌طور برخط منتشر شد. آن زمان گروه کلینتون اعلام کرده بود که ویکی‌لیکس این داده‌ها را دست‌کاری و مجدداً منتشر کرده ولی شواهد کافی برای این ادعا وجود نداشته است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نفوذگران در افشای رایانامه‌های هیلاری کلینتون، داده‌های غلط نیز منتشر کرده‌اند