نسخه‌ی اندرویدی بازی «سوپر ماریو» یک بدافزار است

پس از موفقیت بازی Pokémon Go اینک زمان محبوبیت بازی «سوپر ماریو» فرا رسیده است. این بازی از محبوبیت زیادی بین علاقه‌مندان برخوردار شده و تأثیرات عظیم اجتماعی را بدنبال داشته است. این بازی در هفته‌های گذشته طوفانی به پا کرده چرا که نسخه‌ی iOS آن هفته‌ی قبل منتشر شده است.

شاید باور نکنید ولی این بازی در ۴ روز ابتدایی انتشار خود، ۴۰ میلیون بار در کل دنیا بارگیری شده است. ولی اگر بازی سوپر ماریو را برای دستگاه اندروی خود بارگیری کردید، بسیار مراقب باشید! این برنامه قطعاً یک بدافزار است.

از آنجایی که در حال حاضر این بازی فقط برای نسخه‌ی iOS منتشر شده و نسخه‌ی اندرویدی آن بر روی فروشگاه گوگل پلی وجود ندارد، بسیاری از کاربران اندرویدی ناامید شده‌اند. در نتیجه بسیاری از علاقه‌مندان به بازی ماریو که دستگاه اندرویدی دارند، صبر نکرده و این بازی را از بازارهای دیگری بجز گوگل پلی بارگیری کرده‌اند.

اما کاربران باید توجه داشته باشند، برنامه‌هایی که تحت عنوان بازی سوپر ماریو در فروشگاه‌های شخص ثالث توزیع شده، فقط مانند یک برنامه‌ی قانونی بنظر می‌رسد ولی در واقع بر روی دستگاه قربانی به یک بدافزار تبدیل خواهد شد.
برای بارگیری این برنامه لازم است تا کاربر تنظیمات امنیتی دستگاه خود را تغییر دهد و اجازه دهد این برنامه از فروشگاه‌های غیرقابل اعتماد بارگیری و نصب شود.

برخی از این برنامه‌های آلوده می‌توانند کنترل کامل دستگاه قربانی را در دست گیرند چرا که در ابتدای امر امتیازات بالایی برای خواندن، ویرایش و ارسال و دریافت پیام، ضبط ویدئو و گرفتن عکس و ردیابی مکان کاربر از طریق GPS دریافت می‌کنند.
یکی از این برنامه‌ها با نام «سوپر ماریو» آیکن‌های اضافی را ایجاد می‌کند، پاپ‌آپ و تبلیغاتی را نمایش می‌دهد، برنامه‌های مخرب دیگری را بر روی دستگاه قربانی نصب می‌کند و بدون هیچ‌گونه تعاملی با کاربر عملیات سرزده‌ای را انجام می‌دهد. به گزارش ترندمیکرو امسال نزدیک به ۹۰ هزار نمونه‌ برنامه‌ی «سوپر ماریو» مخرب شناسایی شده است.

محققان ترندمیکرو می‌گویند کاربران با کلیک بر روی این آیکون‌ها و تبلیغات به وب‌گاه‌های مخرب و مستهجن هدایت می‌شوند و در حالت کلی هدف این آیکون‌ها و تبلیغات نصب برنامه‌های مخرب بر روی دستگاه قربانی است.
یک برنامه‌ی دیگر با عنوان «سوپرماریو» توسط ترندمیکرو کشف شده که در ابتدا از کاربر می‌خواهد برنامه‌ای با نام ۹Apps را نصب کند. این برنامه در ادامه مجوزهای بیشتری از جمله ضبط صدا، خواندن و ویرایش تقویم و حتی دسترسی کامل به کارت SD را درخواست می‌کند.

بجای بارگیری و نصب بازی سوپر ماریو از فروشگاه‌های شخص ثالث، کاربران اندروید باید منتظر بمانند تا نسخه‌ی اندرویدی این برنامه بر روی گوگل پلی منتشر شود. بارگیری برنامه تنها به نصب بدافزار بر روی رایانه‌ی شما ختم نمی‌شود و این شروع تهدیدات و خطرهای مختلف است. پس لازم است از بخش تنظیمات دستگاه خود به بخش امنیت رفته و مطمئن شوید که گزینه‌ی «منابع ناشناس» غیرفعال است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.