نزاع بر سر باندهای وای‌فای LTE ممکن است به زودی حل شود

جنگی که بر سر شبکه‌های LTE برای استفاده از فرکانس مشترک وای‌فای درگرفته است ممکن است به زودی با صدور یک قطع‌نامه‌ی صلح خاتمه یابد.
قدرت‌های صنعت بی‌سیم جهان که بر سر طیف بدون مجوز LTE با یکدیگر منازعه می‌کردند اکنون متعهد شدند که آزمایش‌هایی انجام دهند تا این نوع جدید شبکه بتواند در کنار وای‌فای وجود داشته باشد. این آزمایش‌ها برای ماه فوریه آماده خواهد شد.
فروشندگان قدرتمند تلفن همراه که شامل کوالکام و اریکسون می‌شوند موتور این حرکت برای اتخاذ این تصمیم را روشن کردند، تا موجب شوند ارائه‌دهندگان شبکه‌های تلفن همراه سیگنال‌های LTE را در کانال‌هایی قرار دهند که اکنون به وسیله‌ی وای‌فای استفاده می‌شود. ارائه‌دهندگان شبکه‌های تلفن همراه نظیر Verizon Wireless و تی تلفن همراه آمریکاMobile USA و تلکام SK Telecom می‌خواهند از این فن‌آوری به گونه‌ای استفاده کنند تا اپراتورهای دارای مجوز راهی پیدا کنند تا سرعت شبکه خود را بدون خرید فرکانس‌های بیشتر افزایش دهند.
گروه دیگری از فروشندگان هفته گذشته به گسترش MulteFire پرداختند که فن‌آوری مشابهی است اما ارائه‌دهندگان خدمات و شرکت‌هایی را که در طیف مجاز قرار ندارند را نیز پوشش می‌دهد.
چشم‌انداز به اشتراک‌گذاریLTE با وای‌فای زنگ هشداری را در میان برخی از فروشندگان و سازمان‌ها به صدا درآورده است. امسال در نقاط مختلف، شرکت‌های گوگل ، اتحادیه وای‌فای Wi-Fi Alliance، برخی از گروه‌های مصرف‌کنندگان و دیگر بخش‌ها هشدار داده‌اند که LTE غیرمجاز ممکن است موجب کاهش عملکرد وای‌فای شود. اتهام اصلی این است کهLTE نمی‌تواند به شکل مناسبی فضای لازم را برای دیگر شبکه‌ها فراهم کند چراکه برای استفاده از فرکانس منحصربه‌فردی طراحی شده‌ است. نظارت مطرح‌شده از دو طرف با نتایج حاصل از آزمون‌ها به اشکال مختلف تفسیر شده است.
حامیان LTE بدون مجوز می‌گویند که اضافه کردن LTE به تعدادی از کانال‌هایی که به وسیله‌ی وای‌فای استفاده می‌شوند چندان به عمل‌کرد وای‌فای صدمه نمی‌زند. آن‌ها می‌گویند به ویژه که اضافه کردن LTE بدون مجوز فشاری بیشتر از اضافه کردن شبکه‌های بیشتر خود وای‌فای به کاربران نخواهد آورد.
اما Alliance و دیگر منتقدان می‌گویند که LTE نمی‌تواند فضایی برای شبکه‌های دیگر مهیا سازد چرا که برای کار با فرکانس منحصر به فردی طراحی شده است. هر دو طرف نتایج آزمایش‌های یکسان صورت گرفته را به نفع برداشت خود تفسیر می‌کنند.
اکنون به نظر می‌رسد که بازیگران اصلی صنایع در حال رسیدن به توافقی هستند که مطمئن شوند وای‌فای و LTE‌ می‌توانند در کنار هم دیگر به بقا ادامه دهند.
کوین رابینسون معاون مدیر فروش شرکت Alliance می‌گوید: «در تاریخ ۴ نوامبر در کارخانه‌ی شرکتWi-Fi Alliance در پالو آلتوی ایالت کالیفرنیا، صد نفر از مسئولان ۵۴ شرکت موافقت کردند که به توسعه‌ی آزمایش‌های هم‌زیستی محصولات بدون مجوز LTE بپردازند.
شرکت‌کنندگان در این همایش عبارت بودند از شرکت‌های کوالکام شرکت اریکسون، شرکت ورایزون، شرکت کام‌کست و شرکت‌های مایکروسافت، گوگل و برودکام.
رابینسون می‌گوید همه‌ی کسانی که شرکت داشتند متعهد شدند تا از کاربران وای‌فای حمایت کنند.
دین برنر معاون ارشد شرکت کوالکام در امور دولتی می‌گوید: «ما اکنون در همان جای‌گاهی قرار داریم که می‌توانیم برنامه‌ی آزمایش استاندارد عمومی را توسعه بدهیم.»
رابینسون می‌گوید: «بعد از این‌که برنامه‌ی آزمایشی به پایان رسید، Wi-Fi Alliance یا هر شرکتی دیگر می‌تواند مجوز محصولات را صادر کند. اما این‌که چگونه فروشندگان LTE بدون مجوز می‌توانند به هم‌زیستی عادلانه برسند به خود آن‌ها مربوط است.»
برنر گفت که هدف این است که طرح آزمایشی در اوایل فوریه تکمیل شود تا محصولات LTE بدون مجوز بتواند مورد آزمایش قرار گیرد. برنامه‌های کوالکام برای در دسترس قرار دادن چیپ‌های LTE بدون مجوز برای دستگاه‌های تلفن همراه و دیگر محصولات در شش ماهه اول سال آینده است.
LTE بدون مجوز می‌تواند به اپراتورها کمک کند تا به مشتریان خود سرعت بارگیری بیشتری را عرضه کنند به ویژه در مکان‌های شلوغ که بسیاری از کاربران نیاز دارند تا به امواج اپراتورها دسترسی داشته باشند. بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه در حال حاضر خدمات تلفن همراه خود را در برخی از نقاط با استفاده از شبکه‌های وای‌فای تکمیل می‌کنند. با استفاده از شبکه‌ی LTE‌ بدون مجوز این مشتریان شبکه‌های همراه مجبور نیستند که از شبکه‌ی همراه به وای‌فای تغییر شبکه دهند که فرآیندی پیچیده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.