همچون سال‌های دیگر، امسال نیز تعدادی از چهره‌های محبوب و مورد احترام جهان فن‌آوری و علم و فرهنگ رخت از این دنیا برکشیدند.
نگاهی می‌اندازیم به کسانی می‌اندازد که در ۱۲ ماه گذشته فوت کرده‌اند.

Sir Terry Pratchett
هنگامی که در ماه مارس شنیده شد که Terry Pratchett در سن ۶۶ سالگی از دنیا رفته‌ است طرفداران فن‌آوری و ادبیات به یک میزان در عزاداری او شریک بودند.
او بیشتر به خاطر آثار خود در مجموعه‌های فانتزی Discworld مشهور است، که تعداد آن‌ها بالغ بر ۷۰ جلد کتاب شده است و عنوان افسر عالی رتبه‌ی امپراتوری بریتانیا را در سال ۱۹۹۸ از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۹ نیز نشان شوالیه را دریافت کرد.
در پی تشخیص بیماری آلزایمر او در سال ۲۰۰۷ Sir Terry Pratchett شروع به جمع‌آوری کمک و دفاع از تحقیقات مربوط به بیماری آلزایمر کرد. او تا زمان مرگ خود نیز به انتشار آثار خود ادامه داد.

Dan Fredinburg
مدیر اجرایی گوگل Dan Fredinburg با ماجراجویی خاص خود در زمره‌ی کسانی بود که در زلزله‌ی نپال هنگامی که در بهمن کوه‌های اورست گیر افتاده بود جان باخت.
او به عنوان یک کوه‌نورد با اشتیاق تصاویر برخی از قله‌های مشهور جهان را به نقشه‌ی گوگل آورد. علاوه بر این او در تحقیقات حفظ حریم خصوصی در آزمایشگاه X گوگل نیز فعال بود.

Satoru Iwata
رئیس شرکت نینتندو Satoru Iwata نه‌تنها به عنوان رییس یک شرکت غول بازی‌سازی مطرح بود بلکه کسی بود که به عنوان یک مدیر از این‌که خود مشغول به نوشتن کد شود واهمه‌ای نداشت. او به توسعه‌ی بخش‌هایی از مجموعه‌های Pokemon و همین‌طور توسعه‌ی کنسول Wii نینتندو کمک کرد.
او در سپتامبر بر اثر ابتلا به بیمار سرطان دار فانی را وداع گفت.

Gene Amdahl
هنگامی که به بحث رایانه‌های بزرگ و سامانه‌های آهنی می‌رسیم افراد کمی هستند که به اندازه Gene Amdahl مؤثر باشند.
مرد سابق آی بی ام به معرفی سامانه‌‌های محاسباتی برای محیط‌های کاری با توسعه‌ی واحدهای ۳۶۰ و سامانه‌ی ۷۰۴ کمک شایانی کرد. هنگامی که او شرکت خودش با نام شرکت Amdahl را تأسیس کرد به یک رقیب جدی برای Big Blue در سال ۱۹۷۰ تبدیل می‌شد.
او در سن ۹۲ سالگی در ماه نوامبر دیده از جهان فرو بست.

Charles Townes
او در سال ۱۹۶۴ برنده جایزه‌ی نوبل برای اختراع لیزر شده بود. کار او ابزاری مفید در جهت علم اخترشناسی بود و موجب شد که تحقیقات پژوهش‌گران در کشف سیاه‌چاله‌ها و مولکول‌های پیچیده در فضا به نتیجه برسد.
Townes ۵۰ سال را به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه برکلی به سر برد و در آخر عمر و یک سال مانده به فوت او در ۹۸ سالگی به یک حالت نیمه بازنشستگی‌ تن داد.

Susan Sheridan
طرفدران راهنمای سواری مجانی به کهکشان، سوزان شریدان را به عنوان صدای Trillian Astra در رادیو بی‌بی‌سی در مجموعه‌ی Douglas Adams می‌شناسند. این نقش یکی از چندین و چند نقش حرفه‌ای بود که او ایفاء کرد.
شریدان ماه آگوست در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

Horst Brandstätte
هر کسی که با مجموعه‌ای اسباب‌بازی‌های Playmobile بزرگ شده است از Brandstätte سپاس‌گذار است. خالق Playmobile در ماه ژوئن در خانه‌ای در باواریا درگذشت.
Brandstätte یک شخصیت کلیدی و برجسته در Playmobile است که در بحران نفت در دهه‌ی ۱۹۷۰ کمک کرد تا اسباب‌بازی‌هایی که ساخته می‌شوند از حداقل مواد خام استفاده کرده باشند تا کمبود پلاستیک در این زمینه جبران شود.

Sabeen Mahmud
ماه آوریل ماهی است که در آن Sabeen Mahmud مدافع فن‌آوری برای زنان فوت کرده است. محمود برای ایجاد اولین hackathon در پاکستان کمک کرده است و کمپین‌هایی برای حقوق بشر و آزادی بیان راه اندازی نموده است.

Chuck Forsberg
او در ماه سپتامبر در ۷۱ سالگی درگذشت. او Zmodem که یک پروتکل انتقال پرونده است را توسعه داد که در نهایت روش ترجیحی ارسال و دریافت پرونده در دهه ۱۹۹۰ شد.
پروتکل Zmodem او چندین مفهوم را معرفی کرده است که شامل انتقال‌های راه‌اندازی مجدد و مسائل زمان تأخر در انتقال‌های مودم است. این سامانه یک روش رایج برای انتقال سامانه‌های BBS شد که قبل از ایجاد پورتال‌های وب بسیار محبوب و رایج بودند.

David Goldberg
دیوید گلدبرگ رئیس خانه‌ی پژوهش Surveymonkey و مدیر سابق یاهو بود.
علاوه بر این او شوهر مدیر ارشد عملیاتی فیس‌بوکSheryl Sandberg و پدر دو فرزند بود. مرگ وی در اثر یک سانحه‌ی ورزشی بود که موجب غم و اندوه فراوانی در سلیکون‌ولی شد. بنیان‌گذار فیس‌بوک، مارک زوکربرگ از او به عنوان یک شخص شگفت‌انگیز یاد می‌کند.

Caspar Bowden
هنگامی که Caspar Bowden در اثر ابتلاء به سرطان در ماه جولای درگذشت، مبارزه برای حفظ حریم خصوصی، یکی از حامیان بزرگ خود را از دست داد.
او یکی از مدیران سابق مایکروسافت بود که زمان زیادی صرف کرد تا کمپین‌هایی را راه‌اندازی کند تا کنترل دولت را محدود نماید و قبل از این‌که ادوارد اسنودن به افشای اطلاعات مشهور خود دست بزند او بود که تلاش می‌کرد تا فعالیت‌های جاسوسی تحت حمایت دولت را افشاء کند.

Joseph Lechleider
توسعه‌ی فن‌آوری ADSL بدون کارهای Lechleider ممکن نبود.
او در مؤسسه‌ی تحقیقاتی Bell ایده‌ی سیگنال‌های آزیمتریک را به پیش می‌برد تا راهی برای غلبه بر مشکل اختلالات با ارتباطات پهنای باند بالا پیدا کند.
این نظریه سالها بعد به عمل درآمد تا به حیطه‌ی اینترنت پرسرعت کمک کند و موجب رشد پهنای باند شود.

Ian Murdock
به این فهرست می‌بایست یان مورداک را نیز اضافه کرد؛ بنیان‌گذار دبیان که چند روز پیش به علل نامعلوم در سن ۴۲ سالگی فوت کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نام‌دارانی که در سال ۲۰۱۵ جهان فن‌آوری را ترک کردند