در یک پست وبلاگی درست قبل از کریسمس، موزیلا اعلام کرد به‌طور خودکار در فروردین ماه در نسخه‌ی ESR فایرفاکس پشتیبانی از سامانه عامل‌های ویندوز ایکس‌پی و ویستا حذف خواهد شد. موزیلا گفته است در گام بعدی می‌خواهد به‌طور کامل پشتیبانی از این سامانه عامل‌ها را در مهرماه حذف کند ولی این تصمیم هنوز اعلام عمومی نشده است.

موزیلا گفت: «فایرفاکس تنها مرورگری است که به پشتیبانی از سامانه عامل‌های ویندوز ایکس‌پی و ویستا ادامه داده است و تا مهر ماه سال بعد نیز وصله‌های امنیتی را برای کاربران این سامانه عامل‌‌ها ارائه خواهد کرد. کاربران برای دریافت این به‌روزرسانی‌های امنیتی نیازی نیست عملیات خاصی را انجام دهند. در اواسط سال ۲۰۱۷ نیز تعداد کاربران ویندوز ایکس‌پی و ویستا را ارزیابی کرده و تاریخ نهایی پشتیبانی از این سامانه عامل‌ها را اعلام خواهیم کرد.»

نسخه‌ی ESR فایرفاکس برای مدیران در سازمان‌های بزرگ مانند دانشگاه‌ها، شرکت‌های تجاری و دولتی در نظر گرفته شده است. مشکل اصلی این است که در این محیط‌ها نیز همچنان از سامانه عامل‌های ویندوز ایکس‌پی و ویستا استفاده می‌کنند. این سامانه عامل‌ها بسیار قدیمی بوده و آسیب‌پذیری‌های زیادی دارند.

در گزارشی که آبان‌ ماه منتشر شد، نشان داده شد که استفاده از این سامانه عامل‌ها و مرورگرهای قدیمی، سازمان‌ها را در معرض خطر و آسیب‌پذیری قرار می‌دهد. در این گزارش اعلام شد که ۶۵ درصد از کاربران ویندوز هنوز هم از ویندوز ویستا و هزاران کاربر از ویندوز ایکس‌پی استفاده می‌کنند.

مایکروسافت در اردیبهشت ماه سال ۹۳ پشتیبانی از ویندوز ایکس‌پی را پایان داد و به کاربران این سامانه‌ها هشدار داد به‌روزرسانی امنیتی برای این کاربران منتشر نخواهد کرد و آن‌ها در معرض آسیب‌پذیری‌های زیادی خواهند بود. در واقع بستر قدیمی ایکس‌پی که ۱۵ سال قدمت دارد در حالت کلی دارای ۷۰۰ آسیب‌پذیری است و ۲۰۰ مورد از این آسیب‌پذیری‌ها از درجه‌ی اهمیت بالا و جدی برخوردار هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ۸۸ درصد از سامانه عامل‌های ویندوز ایکس‌پی از مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ استفاده می‌کنند که آسیب‌پذیری‌های زیادی داشته و مدت زمان زیادی است که توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. امسال با پایان پشتیبانی از ویندوز ایکس‌پی توسط گوگل و فایرفاکس کاربران انتخاب‌های کم مناسبی دارند و به سمت مرورگرهای استاندارد متمایل خواهند شد.

بهترین انتخاب برای کاربران ویندوز ایکس‌پی و ویستا این است که یک سامانه عامل به‌روز و امن را نصب کنند. در واقع موزیلا کاربران را تشویق می‌کند به سامانه عاملی مهاجرت کنند که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود.
موزیلا گفت: «در عین حال ما به کاربران توصیه می‌کنیم به سمت سامانه عاملی به‌روزرسانی انجام دهند که تحت پشتیبانی مایکروسافت باشد. سامانه‌ عامل‌های قدیمی هیچ‌گونه به‌روزرسنی امنیتی دریافت نخواهند کرد در حالی‌که دارای آسیب‌پذیری‌های متعددی هستند و شما را در معرض خطر قرار می‌دهند. در برنامه‌ریزی‌ها، سازمان‌هایی که از فایرفاکس استفاده می‌کنند باید مهرماه سال آینده را آخرین زمان پشتیبانی از ویندوز ایکس‌پی و ویستا بدانند.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

موزیلا به پشتیبانی از ویندوز ایکس‌پی و ویستا پایان می‌دهد