۵روز چهارشنبه پلیس اروپا گزارشی را تحت عنوان ارزیابی تهدید‌ جرائم سازمان‌یافته اینترنتی (IOCTA) منتشر کرد که در آن ۸ مورد از مهم‌ترین جرائم سایبری را نام برده است. متخصصان شاهد افزایش روزافزون جرائم از این دست بوده‌اند.
گزارش منتشر شده که بر افزایش تعداد، دامنه و هزینه تأمین‌شده در این جرائم تأکید می‌کند، مهر تأییدی بر بیانیه منتشر شده توسط مقامات بریتانیا می‌زند که پیش‌تر گفته بود جرائم‌ سایبری برای اولین بار در تاریخ این کشور از جرائم سنتی سبقت گرفته است.

۱) جرم به عنوان سرویس
پلیس اروپا معتقد است گروه‌های زیرزمینی فعال در حوزه دیجیتال در حال تغییر مدل تجارتی خود به سمت جرم به عنوان سرویس هستند. در این نوع از جرائم، افراد و گروه‌های متخصص در نوع خاصی از جرم، با استفاده از خدمات برخط به ارائه سرویس و پشتیانی برای جرم مذکور می‌پردازند.
امروزه می‌توان انواع خدمات جرائم سایبری را از اسلحه غیرقانونی گرفته تا نفوذهای درخواستی برای اهداف مشخص، از درخواست حملات منع سرویس گرفته تا کیت‌های بهره‌برداری، به‌صورت برخط خریداری کرد.

۲) باج‌افزار
اگر هر روز به دنبال اخبار امنیتی بوده باشید، می‌بینید به‌ندرت می‌توان روزی را یافت که در آن خبری با عنوان باج‌افزار نباشد. علاوه بر باج‌افزارها، پلیس اروپا می‌گوید امسال تروجان‌های بانکی هم نوع پرطرفداری از بدافزار بوده‌اند.

۳) استفاده مجرمانه از داده‌ها
نفوذ‌ها و رخنه‌های داده‌ای اخیر موجب شده‌ است این داده‌ها در دسترس افراد زیادی قرار گیرند. بدین ترتیب مجرمان سایبری از این داده‌ها برای نفوذها، کلاهبرداری‌ها و حتی اخاذی‌های خود استفاده می‌کنند.

۴) کلاهبرداری‌های پرداخت
پلیس اروپا می‌گوید تعداد زیادی شکایت مربوط به کلاهبردار‌ی‌های انجام شده در حوزه پرداخت، دریافت کرده است. این کلاهبرداری‌ها توسط گروه‌‌های جرائم سایبری و از طریق نفوذ به ATM ها، EMV و کارت‌های بدون‌تماس (NFC) انجام شده است.

۵) سوءاستفاده جنسی برخط از کودکان
افزایش روزافزون ابزارها و خدمات برخطی که رمزنگاری انتها به انتها و پیچیده را فراهم می‌کنند، در کنار روش‌های پرداختی ناشناسی که از طریق ارزهای رمزنگاری شده انجام می‌شوند، شرایطی را فراهم کرده‌اند که پخش برخط سوءاستفاده از کودکان افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

۶) سوءاستفاده از شبکه تاریک
امروزه شاهد این هستیم که روز به ‌روز فعالیت‌های مجرمانه به سمت شبکه تاریک (وب‌ تاریک) حرکت می‌کنند. این شبکه بخشی از اینترنت است که برای دسترسی به آن نیاز به نرم‌افزارهای مخصوصی مانند Tor‌ و یا I۲P دارید. مجرمان از ناشناس بودن در این شبکه‌ها استفاده می‌کنند تا فعالیت‌های خرابکارانه خود را انجام دهند.

۷) مهندسی اجتماعی
پلیس اروپا می‌گوید در سال ۲۰۱۶، حملات فیشینگ نیزه‌ای بخش‌های مهمی را هدف قرار داده‌اند. این مهم نشان‌دهنده افزایش حملات CEO (کلاهبرداری‌های BEC) است.

۸) واحد‌های پول مجازی
پلیس اروپا می‌گوید بیت‌کوین به واحد پولی استاندارد برای پرداخت‌های اخاذی تبدیل شده است. به همین دلیل این سازمان اوایل ماه جاری اقدام به راه‌اندازی بخش مبارزه با پول‌شویی بیت‌کوین کرده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از این پیوند به متن کامل گزارش ۷۲ صفحه‌ای پلیس اروپا درباره ارزیابی جرائم سازمان‌دهی شده اینترنتی دسترسی داشته باشید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مهم‌ترین جرائم سایبری از نگاه پلیس اروپا
برچسب ها: