مقامات تایلند منتقدان دولت در فضای مجازی را دستگیر می‌کنند

یک مقام ارشد نظامی روز دوشنبه اعلام کرد مقامات تایلندی دست‌کم ۹ نفر مظنون به نفوذ سایبری را دستگیر کردند. این دستگیری‌ها پس از آن رخ داد که تعدادی از نفوذگران به وب‌گاه‌ نهادهای دولتی این کشور در اعتراض به قانون بحث‌برانگیز سانسور، نفوذ کردند.

در اوایل ماه جاری مجلس تایلند به اتفاق آرا قانونی را تصویب کرد. براساس این قانون تمامی مقامات ارشد نظامی می‌توانند وب‌گاه‌هایی که محتوایی بر ضد آن‌ها منتشر کرده را دست‌کاری کرده و از کار بیندازند.

در این لایحه که به‌طور گسترده عملیاتی شده است، کاربران از بارگذاری هرگونه محتوا که اخلاق خوب را نقض می‌کند، منع شده‌اند و کمیته‌ای نیز تشکیل شده تا وب‌گاه‌های دارای چنین محتواهایی را از کار بیندازد. به‌دنبال تصویب این لایحه، نفوذگران وب‌گاه‌های دولتی تایلند را هدف قرار دادند.

در حملات علیه وب‌گاه‌های دولتی تایلند، برخی از آن‌ها در اثر منع سرویس به‌طور موقت غیرفعال شده‌اند. در برخی موارد نیز نفوذگران عنوان کردند که توانستند به پایگاه داده‌ی وب‌گاه‌ها دست یافته و اطلاعات مهم کاربران آن را بدست آوردند.
شایعاتی مبنی بر بازداشت چندین نفر توسط ارتش این کشور در چند روز گذشته وجود داشت. اما مقامات این موضوع را روز دوشنبه به‌طور رسمی تأیید کردند. معاون نخست وزیر این کشور به خبرنگاران گفت: «ما تعدادی از نفوذگران را دستگیر کردیم. تعداد آن‌ها ۹ نفر است و در چند روز آینده تعداد بیشتری از آن‌ها را بازداشت خواهیم کرد.»

روز دوشنبه پلیس بانکوک اعلام کرد یک جوان ۱۹ ساله را به اتهام نفوذ سایبری دستگیر کرده و چند روز مورد بازجویی قرار داده است. مقامات پلیس اعلام کردند این جوان اعتراف کرده با جعل هویت توانسته است به سامانه‌های پلیس دسترسی پیدا کند. گروه‌های حقوقی و فعالان حوزه‌ی سایبری در تلاش هستند این قانون را در دادگاه به چالش بکشانند. در حال حاضر در کشور تایلند مجموعه‌ای از قوانین به تصویب رسیده که مخالفان می‌گویند مناظرات را محدود می‌کند. در یکی از این قوانین عنوان شده که انتقاد از سلطنت و نظام حاکمیتی یک جرم محسوب می‌شود.

این قانون جدید به‌روزرسانی برای قانون جرائم رایانه‌ای است که در سال ۲۰۰۷ به تصویب رسیده بود. این قانون در ابتدا تلاش داشت فعالیت‌های مخرب و کلاه‌برداری مجرمان در فضای مجازی را هدف قرار دهد ولی اینک گریبان‌گیر منتقدان شده است. بسیاری از افرادی که در چند سال اخیر به جرم افترا به سلطنت بازداشت شده‌اند به ارتکاب جرائم سایبری نیز متهم گردیده‌اند.

حکومت نظامی تایلند بخاطر ممنوع کردن نشست‌های سیاسی و دستگیری منتقدان با نارضایتی مردم مواجه شده است. در نتیجه اینترنت تنها جایی بود که منتقدان می‌توانستند حرف‌های خود را مطرح کنند که به لطف این قانون جدید، بحث در چنین فضاهایی نیز خطراتی به دنبال دارد.
معمولاً در نظراتی که در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌شود، افترا به سلطنت، فتنه و آشوب و جرائم سایبری سر به فلک کشیده است. منتقدان می‌گویند قانون سایبری جدید تاحدودی اهداف حکومت در تبدیل سلطنت به منطقه‌ی دیجیتال را پیش برده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.