۱برای نخستین بار، در تلافی به پویش‌های نفوذی که در طی چند ماه اخیر سیاست‌مداران مختلف آمریکایی هدف قرار گرفته‌اند یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری آمریکا کشور دیگری را تهدید به حمله سایبری کرده است. دفتر سازمان اطلاعات ملی و سازمان امنیت داخلی به اتفاق بیانیه‌ای امنیتی را منتشر کردند که طی آن دولت روسیه متهم شده است. در این بیانیه دولت روسیه مقصر اصلی نفوذهای اخیر به سازمان‌های ایالتی آمریکایی معرفی شده است که درگیر انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند.

در این بیانیه آمده است: «USIC اطمینان دارد که دولت روسیه سوءاستفاده‌های اخیر از رایانامه‌های افراد و سازمان‌های مختلف آمریکایی از جمله سازمان‌های سیاسی را مدیریت می‌کرده است. بررسی رایانامه‌های مورد نفوذ واقع‌شده و منتشرشده در وبگاه‌هایی مانند DCLeaks.com و ویکی‌لیکس شواهدی را مبنی بر شباهت این حملات با روش‌هایی که روسیه استفاده می‌کند، نشان داده است. این سرقت‌ها و نفوذها در نظر دارند در روند انتخابات آمریکا تداخل ایجاد کنند.»

دو هفته پیش، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن طی یک مصاحبه با شبکه خبری NBC گفته بود: «پیامی درباره حملات مذکور به ولادمیر پوتین داده خواهد شد.»
به گزارش NBC، سازمان CIA‌ در حال آماده‌سازی حمله‌ی سایبری تلافی‌جویانه است تا به مقابله با کرملین بپردازد.

درحالی‌که متخصصان امنیتی، سیاست‌مداران و مقامات ارتش درباره نحوه پاسخ مناسب به مداخلات روسیه فکر می‌کنند، افسر ارشد سازمان اطلاعات ملی با استناد به اسناد فوق محرمانه می‌گوید ارتش سایبری ایالات متحده قبلاً به شبکه توزیع برق، شبکه ارتباطی و سامانه‌‌های فرمان روسی نفوذ کرده است.

روسیه، چین، آمریکا، آلمان و تقریباً تمام کشورها در حال تقویت توانایی‌های سایبری خود هستند. این روند تا جایی پیش رفته است که متخصصان امنیتی اصطلاح نظامی ‌کردن فضای سایبری را برای آن استفاده کرده‌اند. این اصطلاح به معنای تلاش دولت‌ها به‌منظور دستیابی به‌نوعی سلطه در استفاده از بدافزارها و ابزارهای نفوذ علیه زیرساخت‌های حیاتی و سامانه‌های رایانه‌ای سایر کشورها است. مثال‌هایی همچون استاکس‌نت میزان تأثیر اسلحه‌های دیجیتال را در دنیای امروز نشان داده‌اند.

اخیراً نفوذگران روسی متهم به راه‌اندازی پویش‌های خرابکارانه‌ای علیه دولت‌ها و شرکت‌های مختلف در نقاط مختلف شده‌ بودند. البته که ارتش سایبری آمریکا نیز در همین جهت پیش خواهد رفت. اسناد منتشرشده توسط ادوارد اسنودن و مجله Der Spiegel فاش می‌سازد که سازمان اطلاعات آمریکا به دنبال نوعی سلطه در فضای سایبری است.

سازمان اطلاعات آمریکا می‌گوید: «به نظر نمی‌رسد نفوذگران روسی زیرساخت‌های حیاتی ملی را هدف قرار دهند، بلکه ممکن است با انتشار اسناد جعلی و یا توزیع اطلاعات غلط از طریق پویش‌های PSYops به انتخابات هفته آینده ریاست جمهوری آمریکا لطمه وارد کنند.»
جیمز لوئیس، متخصص سایبری در مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی می‌گوید: «آمریکا مدت‌هاست به زیرساخت‌های رایانه‌ای دولت‌های رقیب خود ازجمله چین، روسیه، ایران و کره شمالی نفوذ می‌کند.»

گری براون، یکی از مقامات ارشد سازمان اطلاعات ملی آمریکا در این خصوص می‌گوید: «در صورت مواجهه با یک حمله سایبری شاخص باید سه اقدام انجام شود؛ اول این‌که در برابر آن از خود دفاع کنیم، دوم باید افکار عمومی را درباره آنچه رخ داده است آگاه سازیم، سوم باید به این حمله پاسخ مناسب داده شود.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مقامات آمریکایی می‌گویند آماده مقابله با حمله احتمالی روسیه به انتخابات ریاست جمهوری هستند