گروه امنیتی گوگل روز چهارشنبه اعلام کرد به دلایل امنیتی، به زودی جی‌میل به کاربران اجازه نخواهد داد در رایانامه‌های خود پرونده‌های جاوا اسکریپت ضمیمه کنند.

در حال حاضر بیش از ۲۴ نوع پرونده با فرمت خطرناک شناسایی شده و در جی‌میل قابل ضمیمه شدن نیستند. از تاریخ ۲۵ بهمن ماه، پرونده‌های جاوا اسکریپت نیز به فهرست پرونده‌های مسدودشده اضافه خواهد شد.

کاربرانی که تلاش کنند چنین پرونده‌هایی را به رایانامه‌ی خود ضمیمه کنند، با پیامی مواجه خواهند شد که اعلام می‌کند به دلایل امنیتی، این نوع از پرونده‌ها مسدود شده‌اند. برای کاربرانی که توضیحات و اطلاعات بیشتری در این خصوص بخواهند، یک پیوند «کمک» نیز در این پیام نمایش داده می‌شود.

در مواردی که ضروری است کاربر به دلایل قانونی پرونده‌ی جاوا اسکریپت را ارسال کند، گوگل استفاده از سرویس‌هایی مانند گوگل درایو، ذخیره‌سازی اَبری و سایر سرویس‌های اشتراک پرونده را پیشنهاد می‌دهد.
اخیراً شرکت‌هایی مشاهده شده که مهاجمان با استفاده از ضمیمه‌های جاوا اسکریپت در رایانامه‌ها، سازمان آن‌ها را به بدافزار آلوده کرده‌اند. به‌طور مثال، نویسندگان باج‌افزار Locky برای توزیع نصب‌کننده‌ی این بدافزار، از پرونده‌های جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند و در ادامه به‌طور مستقیم باینری‌ها مخرب را در پرونده‌ی جاوا اسکریپت تعبیه و جاسازی می‌کنند.

باج‌افزارها به‌طور چشمگیری با استفاده از پرونده‌های جاوا اسکریپت در حال توزیع هستند و پویش‌های باج‌افزاری زیادی از این پرونده‌ها استفاده می‌کنند. به‌نظر می‌رسد این مسئله دلیلی باشد که گوگل را مجبور کرده این پرونده‌ها را در رایانامه‌های جی‌میل مسدود کند.

گوگل در سال گذشته بهبودهای امنیتی زیادی را در جی‌میل انجام داده است. در این سرویس، هشدارهای امنیتی بهبود یافته و پیام‌های غیرمجاز و آدرس‌های URL مشکوک با پرچمی به کاربران اعلام می‌شود. همچنین در جی‌میل پشتیبانی از پروتکل‌های رمزنگاری RC۴ و SSLv۳ غیرفعال شده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مسدود کردن پرونده‌های جاوا اسکریپت در ضمیمه‌های جی‌میل