مسدودسازی واتس‌اپ در برزیل

برای دومین بار طی پنج ماه گذشته یک دادگاه در برزیل حکم به مسدودسازی برنامه واتس‌اپ گرفته ‌است.
طی این حکم شرکت‌های ارتباطی محلی ملزم شده‌اند برنامه محبوب واتس‌اپ را برای مدت ۷۲ ساعت مسدود کنند. این دادگاه گفته ‌است حکم مذکور به این دلیل صادر شده ‌است که فیسبوک، مالک واتس‌اپ در پرونده‌ای که مربوط به مواد مخدر بوده، ‌برای ردگیری مظنونین با برزیل همکاری نکرده ‌است.
مسدودسازی واتس‌اپ در برزیل نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر را در کل کشور تحت تاثیر قرار داده ‌است. اگر شرکت‌های زیرساخت ارتباطی نیز حکم مذکور را اجرایی نکنند میزان ۱۴۳ هزار دلار در روز جریمه می‌شوند.
به گفته روزنامه‌‌های محلی این مسدودسازی از ساعت ۲ بعدازظهر شروع شده و نزدیک به ۹۱ درصد کاربران گوشی‌های همراه در بریل نتوانسته‌اند به ارسال و یا دریافت پیام بر روی واتس‌اپ بپردازند.
واتس‌اپ در پاسخ نسبت به این حکم ضمن ابراز نارضایتی گفته ‌است «درست نیست ۱۰۰ میلیون کاربر را جریمه کنیم، کاربرانی که از طریق برنامه ما با هم ارتباط برقرار می‌کنند و یا حتی تجارت خودشان را بر مبنای این ارتباط قرار داده‌اند. این مجازات اصلاً درست نیست چرا که آن‌ها می‌خواهند ما را مجبور به دادن اطلاعاتی کنند که اصلاً آن‌ اطلاعات را نداریم.»
برنامه واتس‌اپ اخیراً رمزنگاری انتها به انتها را برای پیام‌های متنی، صوتی و تصاویر راه‌اندازی کرده ‌است بدان معنا که حتی خود این شرکت هم نمی‌تواند به پیام‌های رد و بدل شده میان کاربران دسترسی داشته ‌باشد.
در دسامبر سال گذشته بود که واتس‌اپ می‌بایست طی حکم دیگری برای مدت ۴۸ ساعت از دسترس خارج می‌شد. البته این حکم روز بعد توسط دادگاه دیگری کنار گذاشته ‌شد.
کارشناسان می‌گویند تنها مدت زمان اندکی پس از آنکه دسترسی به خدمات پیام‎رسان واتس‎اپ در برزیل با مشکل مواجه شد سیل کاربران برزیلی به سمت پیام‎رسان تلگرام سرازیر شده‌اند. رسانه‌های محلی برزیل می‌گویند قطعی ۷۲ ساعته این برنامه پیام‏‎رسان محبوب به کاربران برزیلی فشار آورده و موجب شده به سمت پیام‎رسان رقیب یعنی تلگرام هجوم بیاورند.
پیام‎رسان تلگرام در توئیتر خود استقبال کاربران برزیلی را تا حدی بالا اعلام کرده که می‎گوید سامانه مخابراتی برزیل نتوانسته پاسخگوی سیل پیامک‎های حاوی کدهای ثبت‎نام کاربران این کشور باشد. در این پیام توئیتری آمده بیش از یک میلیون کاربر برزیلی ظرف همین مدت کوتاه برای استفاده از تلگرام ثبت‎نام کرده‎اند و بسیاری دیگر نیز برای این کار در صف انتظار هستند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.