مرکز عالی همکاری‌های دفاعی سایبری ناتو می‌خواهد تا همکاری‌های اعضاء در آموزش کارشناسان دفاع سایبری افزایش یابد چرا که قلمرو سایبری، خود را به شکل یک میدان جنگ نشان می‌دهد.

پنجشنبه گذشته، دریابان جوهانی تاکانن، معاون ستاد مشترک نیروهای دفاعی فنلاند در طی بازدید خود از مرکز عالی همکاری‌های دفاع سایبری ناتو در استونی نیاز به همکاری بین‌المللی در آموزش کارشناسان سایبری را امری ضروری دانست.

تاکانن گفت: «فنلاند در حال افزایش قابلیت‌های دفاع سایبری خود است و ما نیاز به افرادی داریم که دارای دانش زیادی باشند». او اضافه کرد که همکاری بین‌المللی در آموزش کارشناسان برای مواجهه با تهدیدات ترکیبی ضروری است.

او با تأکید بر اظهارات مقامات ناتو در مورد جنگ سایبری گفت: «تهدیدات در فضای سایبری واقعی هستند و واقعاً تبدیل به یک میدان نبرد شده‌اند. این بدان معنی است که کشورها باید تمرکز خود را بر روی مسائل فضای دیجیتال و قوانین آن معطوف کنند که اغلب نیاز است تا برای اتفاقاتی که در این عرصه رخ می‌دهد مورد بازبینی قرار گیرند».

مرکز عالی همکاری‌های دفاع سایبری ناتو (Nato CCD COE) یک مرکز آموزش عالی معتبر ناتو است که دارای مراکز تحقیقاتی و آموزش متخصصان است و به‌صورت میان‌رشته‌ای بر روی توسعه‌ی تحقیقات کاربردی تمرکز دارد و به مشاوره و آموزش و تمرین در امنیت سایبری می‌پردازد.

ماه گذشته، پیش از تصمیم ناتو در مورد طبقه‌بندی فضای سایبری به‌عنوان یک میدان نبرد، یک گزارش کوتاه در مورد سیاست‌گذاری جدید از سوی CCDCOE منتشر شد که بر این نکته تأکید می‌کرد که دفاع شبکه باید به موازات دفاع جمعی در فضای سایبری پیش رود و طیف وسیعی از قابلیت‌های نظامی برای این اتحادیه باید توسعه داده شود.

این گزارش با عنوان، «آیا ناتو آماده است که در دفاع سایبری از خطوط مرزی گذر کند؟» نوشته‌شده به‌وسیله ماتیوس وینندال، کادری کاسکا و پاسکال برانگتو به سیاست‌گذاری دفاع سایبری نظامی ناتو فراتر از اجلاس ورشو نگاه می‌کرد و راهنمایی‌هایی را برای آینده مطرح می‌کند و به بیان این نکته می‌پردازد که چگونه این اتحادیه می‌تواند به بهترین شکل قابلیت‌های سایبری را در دفاع جمعی خود گسترش داده و فراتر از سیاست‌گذاری کنونی در دفاع سایبری پیش رود.

در این گزارش کوتاه گفته شده است:‌ «به رسمیت‌ شناختن فضای سایبری به‌عنوان میدان نبرد یک گام مهم در جهت صحیح است. این کار اتحادیه را وادار خواهد کرد که نه‌تنها اصطلاحات و تعاریف را دوباره تعریف کند بلکه همچنین به ایجاد جاه‌طلبی‌های رایج، روال‌ها و دکترین خود دست زند. از سال ۲۰۰۲ ناتو به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای به سرمایه‌گذاری در بهبود شبکه‌های خود پرداخته است. با این ‌حال، ناتو هنوز تمایلی به حرکت از وضعیت دفاعی حال حاضر خود درزمینه‌ی دفاع سایبری نشان نداده است. برای رسیدن به وضعیتی واقعی‌تر و به بلوغ رسیده در دفاع سایبری، این اتحادیه باید دو مسئله را حل کند. اول از همه این اتحادیه باید متوجه باشد که دفاع شبکه آشکارا با دفاع جمعی در فضای سایبری یکی نیست. دوم اینکه، با توجه به اینکه ناتو کاربرد دفاع جمعی را در فضای سایبری پذیرفته است، این اتحادیه باید طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های نظامی را برای دفاع از این اتحادیه و منافع آن گسترش دهد».

همچنین این نویسندگان خواستار یک دکترین و روش‌هایی شدند تا به قابلیت‌های عملیات نظامی اجازه‌ی استفاده از قابلیت‌های سایبری را بدهد. برای این کار نیاز است تا سیاست‌های قابل‌اجرا در دفاع شبکه را در زمان صلح، از سیاست‌های قابل‌اجرا برای عملیات‌ سایبری در عملیات نظامی و دفاع جمعی مجزا کرد تا اطمینان حاصل شود که طیف وسیعی از قابلیت‌ها برای جلوگیری و دفاع در برابر هر نوع تهدیدی در درون فضای مجازی موجود است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مرکز عالی همکاری‌های دفاع سایبری ناتو همکاری‌های سایبری را بررسی می‌کند!
برچسب ها: