مدیر آزمایشگاه کسپرسکی به همراه یک افسر ارشد سازمان اطلاعاتی، توسط مقامات روسی به اتهام خیانت دستگیر شد.

روسلان استویانوف، مدیر بخش رسیدگی به رخدادهای کامپیوتری در آزمایشگاه کسپرسکی در آذر ماه دستگیر شد ولی اطلاعاتی از این دستگیری به‌طور عمومی منتشر نشد تا اینکه منابع محلی در روزنامه‌ای یک گزارش در این خصوص چاپ کردند.

سخنگوی شرکت کسپرسکی ارتباط بین عملیات استویانوف در این شرکت و دستگیری او را انکار کرد و ادعا کرد که جزئیات بسیار کمی از دستگیری او مربوط به شرکت کسپرسکی است. این سخنگو اعتراف کرد این بازرسی‌ها از زمانی‌که استویانوف در کسپرسکی استخدام شده بود وجود داشت. از اطلاعاتی که در صفحه‌ی لینکدین استویانوف وجود دارد می‌توان مشاهده کرد که او یک دهه قبل به‌عنوان عضوی از بخش جرائم سایبری در وزارت کشور روسیه مشغول به کار بوده است.

به نقل از یک روزنامه‌نگار روسی که در زمینه‌ی سایبری و اینترنت فعالیت می‌کند، دستگیری این مدیر کسپرسکی سابقه نداشته است. او در ادامه توضیح داد سامانه‌ای وجود دارد که نزدیک به بیست سال است برای آن‌ها کار می‌کند و رابطه‌ای بین این سامانه در نهادهای اطلاعاتی و شرکت امنیتی مانند کسپرسکی در حال برقراری بود. نهادهای اطلاعاتی از توصیه‌های کسپرسکی استفاده کردند و این‌گونه روابط غیررسمی برقرار شد.

بخش جالب این دستگیری اینجاست که استویانوف به اتهام خیانت دستگیر شده و این ادعا و اتهام واضح و روشن نیست. در ماه‌های اخیر، اتهامات زیادی به روسیه وارد شده و اخیراً دولت آمریکا ادعا کرده که نفوذگران روسی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و انتخاب دونالد ترامپ نقش داشته‌اند.

روسیه تمام این اتهامات را رد کرده و اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، ۳۵ دیپلمات روسی را از این کشور اخراج کرد. مقامات اتحادیه‌ی اروپا نیز از نفوذهای روسیه به‌ویژه در انتخابات آلمان، فرانسه و هلند که در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد ابراز نگرانی کرده‌اند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مدیر آزمایشگاه کسپرسکی به اتهام خیانت در روسیه دستگیر شد