هنگام استفاده از تلفن‌همراه خود در یک رویداد عمومی بزرگ مثل کنسرت، همایش یا رویدادهای ورزشی شاید کاهش سرعت برقراری ارتباط، عملکرد ضعیف یا سرعت پایین جستجو را در زمان ازدحام جمعیت تجربه کرده باشید.

این به دلیل بحران طیف۱است که به معنای تداخل سیگنال‌های وای‌فای با یکدیگر است.

سیگنال‌های وای‌فای تمام تلفن‌های همراه در یک رویداد بزرگ با یکدیگر تداخل می‌کنند چون همگی بر سر یک طیف محدود می‌جنگند اما پهنای باند کافی برای تمام ترافیک‌های تلفن‌های همراهی که تلاش می‌کنند در یک زمان از یک قطعه فرکانس استفاده کنند وجود ندارد و بنابراین آن‌ها دسترسی به اینترنت کم‌سرعت دارند.

با این‌حال، گروهی از محققان آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی (MIT (CSALL راه‌حلی را برای این مسئله توسعه داده‌اند.

در یک مقاله تحقیقاتی جدید با عنوان «سامانه‌های MIMO توزیع‌شده» که هفته جاری به‌صورت برخط منتشر گردید، گروه تحقیقاتی MIT سامانه‌ای را برای مدیریت شبکه‌ها تشریح کردند که موجب همکاری بهتر مسیریاب‌های وای‌فای می‌شوند.

با تضعیف MegaMIMO۲.۰ سامانه مذکور از الگوریتمی استفاده می‌کند که نقاط دسترسی (مسیریاب‌های) متعدد را یک‌باره هماهنگ می‌کند و فازهای آن‌ها را به‌گونه‌ای هم‌زمان می‌سازد که فرستنده‌های متعدد بتوانند بدون تداخل از یک بخش از طیف به‌طور مشترک استفاده کنند.

الگوریتم توسعه‌یافته توسط محققان مذکور دارای یک سیگنال مسیریاب است به‌طوری‌که مسیریاب‌های متعدد می‌توانند اطلاعاتی را در مورد یک طیف بی‌سیم بدون ایجاد هیچ‌گونه تداخلی ارسال کنند.

MegaMIMO ۲.۰

در آزمایشی که توسط گروه محققان MIT تحت رهبری پروفسور دینا کتابی انجام شد، محققان اظهار داشتند که MegaMIMO ۲.۰ آن‌ها قادر به انتقال داده‌های بی‌سیم با سرعت ۳.۶ برابر بیشتر از سامانه‌های قبلی در یک فضای شلوغ است.

جالب‌تر اینکه این گروه توانست با آزمایش سامانه خود با مسیریاب‌های بیشتر سرعت وای‌فای را با ضریب ۱۰ افزایش دهد.

با این‌حال، گروه مذکور پذیرفت که سامانه MegaMIMO ۲.۰ در استادیوم یا مکان بزرگ دیگری آزمایش نشده است بلکه در یک آزمایشگاه و با استفاده از چهار لپ‌تاپ نصب‌شده روی ربات‌های Roomba آزمایش شده است. این ربات‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده بودند تا مثل انسان‌ها در تجمع‌های بزرگ به این‌طرف و آن‌طرف حرکت کنند.

بحران طیف مذکور چنان مشکل بزرگی است که کاخ سفید اخیراً اعلام کرد یک پروژه تحقیقاتی ۴۰۰ میلیون دلاری و نیز یک رقابت جهانی ۴ میلیون دلاری را به این مسئله اختصاص داده است.

گروهی که این پژوهش را انجام داده‌اند مطمئن هستند که سامانه آن‌ها کار می‌کند و هم‌اکنون در حال کشف راه‌هایی برای تجاری‌سازی فناوری خود است، بنابراین شاید بتوانید تصاویر ویدئویی یوتیوب را در کنسرت‌ها و همایش‌ها ببینید.

با این‌وجود، باید صبور باشید چون ازلدین حسین حامد، یکی از محققان MIT، بیان کرد که برای اظهارنظر در مورد زمانی که میانگین مردم آمریکا بتوانند مزیت‌های این سامانه‌ها را تجربه کنند هنوز زود است.

۱. Spectrum Crunch

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

محققان MIT مشکل بحران طیف را حل کردند تا سرعت وای فای را ۱۰ برابر افزایش دهند!
برچسب ها: