محققان وب‌شل آلوده‌ای را در کارگزار فیس‌بوک پیدا کردند

یک محقق بعد از کشف آسیب‌پذیری جدی وب‌شل از غول شبکه‌ی اجتماعی (فیسبوک) ۱۰ هزار دلار جایزه دریافت کرد. فیس‌بوک اشاره کرده است که این وب‌شل به وسیله یک محقق دیگر که مشغول تجزیه و تحلیل آسیب‎پذیری‌های فیسبوک بوده بارگذاری شده و خاطرنشان کرد که داده‌های کاربران هیچ‌گاه در معرض خطر قرار نگرفته‌اند.
Orange Tsai، یکی از مشاوران DevCOre در حال تجزیه و تحلیل زیرساخت‌های فیس‌بوک بود که به یک دامنه به نام files.fb.com برخورد کرده است. این دامنه میزبان یک رابط کاربری ورود به وب‎گاه برای دستگاه انتقال فایل Accellion بوده است، دستگاهی که در شرکت‌ها برای انتقال امن داده‌ها استفاده می‌شود.
در حالی‌که آسیب‌پذیری شناخته شده در محصول Accellion به‎وسیله شرکت فیس‌بوک وصله شده بود، محققان در مجموع ۷ مشکل ناشناخته را کشف کردند که شامل آسیب‎پذیری‎های مربوط به XSS، افزایش سطح دسترسی و اجرای کد از راه دور می‌شد.
این کارشناس از یک آسیب‌پذیری تزریق کد SQL استفاده کرد که به وی اجازه می‌داد تا کدی را از راه دور اجرا کرده و یک وب‌شل را در کارگزار فیس‌بوک بارگذاری کند.
به محض اینکه او کنترل این کارگزار را به دست گرفت، شروع به جمع‌آوری اطلاعات برای ارائه به برنامه پاداش در برابر گزارش آسیب‎پذیری فیس‌بوک نمود. این زمانی بود که او کشف کرد کسی دیگر از قبل یک وب‌شل را در این کارگزار بارگذاری کرده است.
وب‌شل مذکور تلاش می‌کرد تا اعتبارنامه‌های ورودی کارمندان فیس‌بوک را که از خدمات انتقال فایل استفاده می‌کردند، جمع‌آوری کند. Tsai متوجه شد که این اسکریپت تقریبا ۳۰۰ اعتبارنامه @fb.com و @facebook.com را در بازه زمانی بین ۱ تا ۷ فوریه جمع‌آوری کرده است.
بر اساس رویدادهای‌نام پیدا شده در کارگزار، این محقق می‌گوید که اشخاص غیرمجاز در اوایل جولای سال ۲۰۱۵ و اواسط سپتامبر سال ۲۰۱۵ به دو موقعیت دست پیدا کردند. شایان ذکر ست که «نفوذ» ماه جولای تنها چند روز قبل از این صورت گرفته که Rapid۷ تعدادی از آسیب‌پذیری‌های جدی را در دستگاه انتقال فایل Accellion افشاء کند که به‎وسیله این سازنده چند هفته قبل از آن وصله شده بود.
این کارشناس به فیس‌بوک در مورد این آسیب‎پذیری و وجود وب‌شل اطلاع داد و جایزه‌ای به مبلغ ۱۰ هزار دلار را به عنوان پاداش کار خود دریافت کرد. همچنین آسیب‌پذیری‌های محصول Accellion نیز به سازنده آن گزارش داده شده و جزییات آن در آینده در معرض عموم قرار خواهد گرفت.
فیس‌بوک به SecurityWeek گفته است که وب‌شل به‎وسیله یک محقق بارگذاری شده که مشغول تجزیه و تحلیل همان آسیب‌پذیری‌ها بوده است و بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم فعالیت‌های او ماهیتی خرابکارانه داشته‌ است. این شرکت توضیح داده است که این کارگزار که توسط این آسیب‌پذیری‌ها در محصول Accellion در معرض خطر قرار گرفته است، بخشی از سامانه فیسبوک و حاوی اطلاعات کاربران نبوده است. فیس‌بوک گفته است که دیگر از این نرم‌افزار آسیب‌پذیر استفاده نمی‌کند.
فیس‌بوک در ماه فوریه گزارش داده که از زمان راه‌اندازی برنامه پاداش در برابر گزارش آسیب‌پذیری خود از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۴.۳ میلیون دلار به محققان پاداش پرداخت کرده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.