مجوز دولت چین برای ورود شرکت‌های بین‌المللی فنی حوزه امنیت فضای مجازی به بخش استانداردهای فضای مجازی این کشور

گزارش‌های جدید از وضعیت امنیت فضای مجازی کشور چین، حاکی از تمایل این کشور برای برقراری ارتباطات جهانی بیشتر با شرکت‌های امنیتی بین‌المللی و ارتقاء استانداردهای امنیتی فضای مجازی است. به گزارش روزنامه Wall Street Journal، دولت این کشور برای اولین بار به شرکت‌های فناوری خارجی اجازه داده است که در بخش‌های امنیت فضای مجازی این کشور وارد شوند. اخبار بیشتر در این خصوص حاکی از این است که شرکت‌های مایکروسافت، سیسکو، Intel و IBM با اجازه دولت چین می‌توانند به یک کمیته هشدار در مورد امنیت فضای مجازی با نام «کمیته فنی ۲۶۰» وارد شوند. این کمیته وظیفه دارد استانداردهای کشور چین را به منظور طراحی فناوری‌های امن و قابل‌کنترل تعیین و تبیین کند. این روزنامه در ادامه گزارش‌های خود، برخی افراد حقیقی مطرح در این فرآیند را نیز معرفی کرده است.

ادم سگال، مدیر سیاست‌گذاری دیجیتال و فضای مجازی شورای امور خارجه و آیرا آ. لیپمن، رئیس فناوری‌های نوظهور و امنیت ملی این شورا در خصوص عبارت «امن و قابل‌کنترل» بیان کردند که این عبارت، به معنی حقوق معنوی کشور چین است.

نمایندگان شرکت‌های مایکروسافت و سیسکو طی مصاحبه با وبگاه SCMagazine.com اعلام کردند که این دو شرکت اکنون به عضویت کمیته در آمده‌اند. دو شرکت Intel و IBM به سؤالات مطرح‌شده از این وبگاه تاکنون پاسخی نداده‌اند.

کمیته فنی ۲۶۰ که با نام اختصاری TC۲۶۰ نیز شناخته می‌شود، در مسائل ذخیره و رمزنگاری اطلاعات مطرح می‌شود. این تصمیم دولت چین می‌تواند به عنوان نقطه عطفی برای تغییر سیاست‌های پیشین مربوط به امنیت فضای مجازی در این کشور تلقی شود. در عین حال، متخصصان سیاست‌گذاری در چین در مورد تأکید زیاد روی مسائل توسعه، مردد هستند.

بروس مک‌‌کانل، معاون موسسه EastWest در مصاحبه با وبگاه SCMagazine.com اذعان کرد که شرکت‌های آمریکایی به تازگی در مباحث امنیت فضای مجازی چین وارد شده‌اند و این نوید توسعه بیشتر در این خصوص را می‌دهد. در عین حال، وی اعلام کرد که اکنون هنوز زود است که در مورد تغییرات گسترده روش‌های مورداستفاده دولت چین، نظر قطعی داد. وی در ادامه یادآور شد که نحوه همکاری‌های فضای مجازی کشورهای آمریکا و چین پس از انعقاد این قرارداد در سپتامبر گذشته، اندکی رو به بهبودی گذاشته است.

سگال نیز در بخش‌های دیگری از اظهارات خود گفت که توسعه‌های جدید رخ‌داده در چین، الزاماً ناشی از تغییر سیاست‌های این کشور نیستند. وی در این خصوص اذعان داشت که این توسعه‌ها همواره در درازمدت از رقابت‌پذیری چین در بازارهای جهانی تأثیرات منفی می‌پذیرد. وی یکی از دلایل این تأثیرات منفی را قوانینی دانست که کشور چین به منظور تعیین استانداردهای امنیت فضای مجازی تصویب می‌کند و از این طریق سعی در خارج نگه‌داشتن شرکت‌های غربی از بازارهای چین دارد.

در دسامبر گذشته، بخش قانون‌گذاری کشور چین پیش‌نویس یک قانون ضد تروریستی را تصویب کرد که از شرکت‌های فعال درخواست می‌کرد همکاری‌های فنی را با مقامات چین داشته باشند و اطلاعات کاربری مربوط به تحقیقات تروریستی را کاملاً مدنظر داشته باشند. یک پیش‌نویس دیگر مربوط به این قانون شرکت‌های چینی را ملزم می‌کرد در مواقع لازم، اطلاعات را برای مقامات و بخش‌های دولتی چین رمزگشایی کنند.

سگال در بخش دیگری از اظهارات خود اعلام کرد که تصویب قوانین و الزامات مختلف برای شرکت‌ها باعث سخت شدن کار برای این شرکت‌ها و همچنین ایجاد استانداردهای رقابتی چندگانه و ناکارآمد می‌شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.