دادگاه حقوق بشر اروپا به مدیران شرکت‌ها اجازه داد در ساعت‌های کاری به ایمیل و پیام‌های خصوصی کارمندان خود سرک بکشند تا در صورت تخطی آنها از قوانین شرکت، با آنها برخورد کنند.
دادگاه حقوق بشر اروپا در حین بررسی پرونده شکایت کارمندی رومانیایی که به دلیل فضولی رییسش در گفتگو‌های آنلاین و خصوصی وی از او شکایت کرده‌بود گرفته شد. این دادگاه اعلام کرد اینکه کارفرمایی بخواهد از تعهد کاری کارمندانش در ساعات کاری اطمینان حاصل کند، به هیچ‌وجه غیرمنطقی نیست.

این پرونده در سال ۲۰۰۷ تشکیل شده‌است اما تصمیم دادگاه در شرایطی اتخاذ شده‌است که دولت‌ها و دادگاه‌‌ها در سرتاسر جهان با مسائلی از قبیل برقراری توازن میان حریم خصوصی و نیاز به حفاظت از امنیت ملی در برابر حملات تروریستی دست به گریبانند. به گفته متخصصان قضایی، این رای دادگاه قطعا بر رای دادگاه‌های عالی بین‌المللی اتحادیه اروپا در پرونده‌های آینده اثرخواهد‌گذاشت.

بوگدان میهای باربولسکو در سال ۲۰۰۸ پرونده خود علیه رومانی را به دادگاه حقوق بشر اروپا انتقال داد. اعتراض او این بود که تصمیم کارفرمای وی برای اخراجش براساس تخطی از قانون حریم خصوصی و بی‌احترامی وی به زندگی شخصی او و نامزدش بوده‌است. باربولسکو که از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۷ در شرکتی به عنوان مهندس ارشد مشغول به کار بود،‌ به درخواست شرکت حساب کاربری در یاهو مسنجر ایجاد کرد تا بتواند به درخواست‌های مشتریان پاسخ دهد. در جولای ۲۰۰۷ به او اعلام شد که مکالمات آنلاینش برای چندین روز تحت نظر بوده است و او از قانون شرکت در زمینه عدم استفاده شخصی از ابزاری کاری تخطی کرده‌است. در میان مکاتبات آنلاین وی چند پیام نیز وجود داشت که میان او و نامزدش رد و بدل شده‌بود.

دادگاه اروپایی در رای خود اعلام کرد میزان نظارت کارفرما محدود و مناسب بوده است و باربولسکو هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای ارائه نکرده‌است که چرا از حساب کاربری شرکتی‌اش برای اهداف شخصی استفاده کرده‌است.

منبع: همشهری آنلاین

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مجوز دادگاه اروپایی به مدیران برای جاسوسی از کارمندان