مبارزات دولت ترکیه با فعالیت‌های تروریستی برخط

روز شنبه وزارت کشور ترکیه خبر داد که در حال بازجویی از ۱۰ هزار نفر مظنون است. این افراد مرتبط با فعالیت‌های تروریسی در سطح اینترنت هستند و در شبکه‌های اجتماعی نظراتی با محتوای توهین‌آمیز به مقامات ارسال می‌کنند.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای گفت: «این فعالیت‌ها بخشی از برنامه‌ی مبارزه با تروریسم است که با عزم و اراده در همه‌جا دنبال می‌شود از جمله در شبکه‌های اجتماعی»

پس از کودتایی که مرداد ماه در ترکیه انجام شد، این دولت در وضعیت اضطراری قرار گرفت و پاک‌سازی کشور از مخالفان را آغاز کرد. در پی این عملیات، گروه‌های حقوق بشر از این سرکوب‌ها توسط دولت ترکیه اظهار نگرانی کردند. با توجه به گزارش‌های وزارت دادگستری ترکیه، در شش ماه گذشته ۱۶۰۰ نفر به اتهام شرکت در فعالیت‌های تروریستی یا توهین به مقامات دولتی دستگیر شده‌اند.

مقامات ترکیه در پی حوادث جدی که در این کشور رخ داد، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را محدود کردند تا از گردش اطلاعات جلوگیری کنند. گردش اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند امنیت ملی ترکیه را تضعیف کند. دسترسی به شبکه‌های اجتماعی از روز دوشنبه هفته قبل، پس از ترور سفیر روسیه در ترکیه، به شدت مختل شده است.

دسترسی به شبکه‌های توییتر و یوتیوب نیز از روز پنج‌شنبه بسیار کُند شده است چرا که در این شبکه‌ها ویدئویی منتشر شده که گروه‌های داعشی دو سرباز تُرک را زنده‌زنده می‌سوزانند. نهاد نظارت بر اینترنت ترکیه گزارش داده محدودیت‌هایی در دسترسی به شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) نیز ایجاد شده است. از این شبکه‌ها معمولاً برای دور زدن محدودیتِ دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و وب‌گاه‌ها استفاده می‌شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.